‘Ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum’

Victor Froholdt vil gerne være mere vokal på FC Københavns hold.



(Tipsbladet i Heidenheim) Victor Froholdt er startet inde på den centrale midtbane i FC Københavns to første kampe i 2025, og træner Jacob Neestrup har tidligere udtrykt, at stortalentet måske går lidt under radaren. 

Men fortsætter han i det her spor, kan ingen længere være i tvivl om, at tilliden til den unge mand er kæmpe stor på en position, hvor det tit er afgørende for kampens balance og endda udfald, om man vinder duellerne eller ej. 

Onsdag – dagen før braget i den ultra vigtige kamp mod Heidenheim – var det da også den blot 18-årige spiller, der tog plads ved siden af Jacob Neestrup ved pressemødet før Conference League-returkampen, og det var endnu et bevis på, at Victor Froholdt er ved vokse sig stor som FC København-spiller. 

Så det går godt, og Victor Froholdt er klar til at tage endnu mere ansvar, og han bemærker selv, at det også skal komme i form af, at han vokalt blander sig mere i kampene. 

– Jeg går hver dag og arbejder på at blive bedre og også give noget kommunikativt. At give noget mere lyd fra mig, siger Victor Froholdt og tilføjer: 

– Når man ligger centralt på banen, skal der være en god struktur på holdet, og det skal jeg også bidrage til, og så er det lige meget, om man er 34 år og har spillet i Bundesligaen eller i Spanien og haft en stor karriere (Delaney, red.), så er det lige meget, hvad man hedder. Der skal jeg også give noget mere af mig selv og hjælpe mine holdkammerater, forklarer han. 

Victor Froholdt er godt nok den yngste mand i FC Københavns startopstilling, der er fyldt med mange af de største stjerner i dansk fodbold, men det ændrer ikke på, at der også er plads til, at han som teenager kan komme til orde.  

– Der er ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum, vi er en god blanding af en masse forskellige, og vi har det rigtig godt sammen på og uden for banen, hvor vi kan sige tingene til hinanden. Så er det lidt lige meget, hvad man hedder, men det er klart, at der er nogle, der snakker lidt mere end andre, lyder det med et lille grin fra Victor Froholdt, der er foretrukket på midtbanen i en tid, hvor profilen Rasmus Falk er på vej tilbage fra en skade, og hvor Lukas Lerager er ukampdygtig. 

– Jeg har egentlig ikke set det, som om det er min mulighed, kun fordi de andre sidder uden for, for jeg ved, at jeg er dygtig, og jeg ved, at jeg havde fået min mulighed ud over det med det, jeg har præsteret. 

– Med gode præstationer følger flere minutter på banen, men jeg er sulten efter mere, og det her er ikke nok for mig. Jeg skal blive ved med at præstere, og jeg vil gerne være en af de bedste. Men jeg ved godt, at der er rigtig mange gode spillere i FC København, og jeg skal virkelig være på tæerne for at holde dem bag mig. 

Det får han passende endnu en mulighed for torsdag i en kæmpe kamp mod Heidenheim, der fører med et mål fra første opgør i Parken.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Storklub jagter Jacob Neestrup

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

– Det er lort!



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Brøndby IF – Sønderjyske

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Victor Froholdt bliver matchvinder

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Hylder Mads Hermansen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Neestrup afslører reprimande

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!