(Tipsbladet i Heidenheim) Victor Froholdt er startet inde på den centrale midtbane i FC Københavns to første kampe i 2025, og træner Jacob Neestrup har tidligere udtrykt, at stortalentet måske går lidt under radaren.
Men fortsætter han i det her spor, kan ingen længere være i tvivl om, at tilliden til den unge mand er kæmpe stor på en position, hvor det tit er afgørende for kampens balance og endda udfald, om man vinder duellerne eller ej.
Onsdag – dagen før braget i den ultra vigtige kamp mod Heidenheim – var det da også den blot 18-årige spiller, der tog plads ved siden af Jacob Neestrup ved pressemødet før Conference League-returkampen, og det var endnu et bevis på, at Victor Froholdt er ved vokse sig stor som FC København-spiller.
Så det går godt, og Victor Froholdt er klar til at tage endnu mere ansvar, og han bemærker selv, at det også skal komme i form af, at han vokalt blander sig mere i kampene.
– Jeg går hver dag og arbejder på at blive bedre og også give noget kommunikativt. At give noget mere lyd fra mig, siger Victor Froholdt og tilføjer:
– Når man ligger centralt på banen, skal der være en god struktur på holdet, og det skal jeg også bidrage til, og så er det lige meget, om man er 34 år og har spillet i Bundesligaen eller i Spanien og haft en stor karriere (Delaney, red.), så er det lige meget, hvad man hedder. Der skal jeg også give noget mere af mig selv og hjælpe mine holdkammerater, forklarer han.
Victor Froholdt er godt nok den yngste mand i FC Københavns startopstilling, der er fyldt med mange af de største stjerner i dansk fodbold, men det ændrer ikke på, at der også er plads til, at han som teenager kan komme til orde.
– Der er ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum, vi er en god blanding af en masse forskellige, og vi har det rigtig godt sammen på og uden for banen, hvor vi kan sige tingene til hinanden. Så er det lidt lige meget, hvad man hedder, men det er klart, at der er nogle, der snakker lidt mere end andre, lyder det med et lille grin fra Victor Froholdt, der er foretrukket på midtbanen i en tid, hvor profilen Rasmus Falk er på vej tilbage fra en skade, og hvor Lukas Lerager er ukampdygtig.
– Jeg har egentlig ikke set det, som om det er min mulighed, kun fordi de andre sidder uden for, for jeg ved, at jeg er dygtig, og jeg ved, at jeg havde fået min mulighed ud over det med det, jeg har præsteret.
– Med gode præstationer følger flere minutter på banen, men jeg er sulten efter mere, og det her er ikke nok for mig. Jeg skal blive ved med at præstere, og jeg vil gerne være en af de bedste. Men jeg ved godt, at der er rigtig mange gode spillere i FC København, og jeg skal virkelig være på tæerne for at holde dem bag mig.
Det får han passende endnu en mulighed for torsdag i en kæmpe kamp mod Heidenheim, der fører med et mål fra første opgør i Parken.
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Går langt ned i løn
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
