‘Ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum’

Victor Froholdt vil gerne være mere vokal på FC Københavns hold.



(Tipsbladet i Heidenheim) Victor Froholdt er startet inde på den centrale midtbane i FC Københavns to første kampe i 2025, og træner Jacob Neestrup har tidligere udtrykt, at stortalentet måske går lidt under radaren. 

Men fortsætter han i det her spor, kan ingen længere være i tvivl om, at tilliden til den unge mand er kæmpe stor på en position, hvor det tit er afgørende for kampens balance og endda udfald, om man vinder duellerne eller ej. 

Onsdag – dagen før braget i den ultra vigtige kamp mod Heidenheim – var det da også den blot 18-årige spiller, der tog plads ved siden af Jacob Neestrup ved pressemødet før Conference League-returkampen, og det var endnu et bevis på, at Victor Froholdt er ved vokse sig stor som FC København-spiller. 

Så det går godt, og Victor Froholdt er klar til at tage endnu mere ansvar, og han bemærker selv, at det også skal komme i form af, at han vokalt blander sig mere i kampene. 

– Jeg går hver dag og arbejder på at blive bedre og også give noget kommunikativt. At give noget mere lyd fra mig, siger Victor Froholdt og tilføjer: 

– Når man ligger centralt på banen, skal der være en god struktur på holdet, og det skal jeg også bidrage til, og så er det lige meget, om man er 34 år og har spillet i Bundesligaen eller i Spanien og haft en stor karriere (Delaney, red.), så er det lige meget, hvad man hedder. Der skal jeg også give noget mere af mig selv og hjælpe mine holdkammerater, forklarer han. 

Victor Froholdt er godt nok den yngste mand i FC Københavns startopstilling, der er fyldt med mange af de største stjerner i dansk fodbold, men det ændrer ikke på, at der også er plads til, at han som teenager kan komme til orde.  

– Der er ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum, vi er en god blanding af en masse forskellige, og vi har det rigtig godt sammen på og uden for banen, hvor vi kan sige tingene til hinanden. Så er det lidt lige meget, hvad man hedder, men det er klart, at der er nogle, der snakker lidt mere end andre, lyder det med et lille grin fra Victor Froholdt, der er foretrukket på midtbanen i en tid, hvor profilen Rasmus Falk er på vej tilbage fra en skade, og hvor Lukas Lerager er ukampdygtig. 

– Jeg har egentlig ikke set det, som om det er min mulighed, kun fordi de andre sidder uden for, for jeg ved, at jeg er dygtig, og jeg ved, at jeg havde fået min mulighed ud over det med det, jeg har præsteret. 

– Med gode præstationer følger flere minutter på banen, men jeg er sulten efter mere, og det her er ikke nok for mig. Jeg skal blive ved med at præstere, og jeg vil gerne være en af de bedste. Men jeg ved godt, at der er rigtig mange gode spillere i FC København, og jeg skal virkelig være på tæerne for at holde dem bag mig. 

Det får han passende endnu en mulighed for torsdag i en kæmpe kamp mod Heidenheim, der fører med et mål fra første opgør i Parken.







LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Vild stime før Danmark-brag

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Randers var tæt på – nu er han et monster

Medie: Det peger i den retning for Garananga



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ser I med, Brøndby?

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Sendt hjem fra FC København-træning

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Det skal blive bedre, Isaksen!

– Hele holdet er trygge ved ham

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’