(Tipsbladet i Heidenheim) Victor Froholdt er startet inde på den centrale midtbane i FC Københavns to første kampe i 2025, og træner Jacob Neestrup har tidligere udtrykt, at stortalentet måske går lidt under radaren.
Men fortsætter han i det her spor, kan ingen længere være i tvivl om, at tilliden til den unge mand er kæmpe stor på en position, hvor det tit er afgørende for kampens balance og endda udfald, om man vinder duellerne eller ej.
Onsdag – dagen før braget i den ultra vigtige kamp mod Heidenheim – var det da også den blot 18-årige spiller, der tog plads ved siden af Jacob Neestrup ved pressemødet før Conference League-returkampen, og det var endnu et bevis på, at Victor Froholdt er ved vokse sig stor som FC København-spiller.
Så det går godt, og Victor Froholdt er klar til at tage endnu mere ansvar, og han bemærker selv, at det også skal komme i form af, at han vokalt blander sig mere i kampene.
– Jeg går hver dag og arbejder på at blive bedre og også give noget kommunikativt. At give noget mere lyd fra mig, siger Victor Froholdt og tilføjer:
– Når man ligger centralt på banen, skal der være en god struktur på holdet, og det skal jeg også bidrage til, og så er det lige meget, om man er 34 år og har spillet i Bundesligaen eller i Spanien og haft en stor karriere (Delaney, red.), så er det lige meget, hvad man hedder. Der skal jeg også give noget mere af mig selv og hjælpe mine holdkammerater, forklarer han.
Victor Froholdt er godt nok den yngste mand i FC Københavns startopstilling, der er fyldt med mange af de største stjerner i dansk fodbold, men det ændrer ikke på, at der også er plads til, at han som teenager kan komme til orde.
– Der er ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum, vi er en god blanding af en masse forskellige, og vi har det rigtig godt sammen på og uden for banen, hvor vi kan sige tingene til hinanden. Så er det lidt lige meget, hvad man hedder, men det er klart, at der er nogle, der snakker lidt mere end andre, lyder det med et lille grin fra Victor Froholdt, der er foretrukket på midtbanen i en tid, hvor profilen Rasmus Falk er på vej tilbage fra en skade, og hvor Lukas Lerager er ukampdygtig.
– Jeg har egentlig ikke set det, som om det er min mulighed, kun fordi de andre sidder uden for, for jeg ved, at jeg er dygtig, og jeg ved, at jeg havde fået min mulighed ud over det med det, jeg har præsteret.
– Med gode præstationer følger flere minutter på banen, men jeg er sulten efter mere, og det her er ikke nok for mig. Jeg skal blive ved med at præstere, og jeg vil gerne være en af de bedste. Men jeg ved godt, at der er rigtig mange gode spillere i FC København, og jeg skal virkelig være på tæerne for at holde dem bag mig.
Det får han passende endnu en mulighed for torsdag i en kæmpe kamp mod Heidenheim, der fører med et mål fra første opgør i Parken.
LIVE
LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT