‘Ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum’

Victor Froholdt vil gerne være mere vokal på FC Københavns hold.



(Tipsbladet i Heidenheim) Victor Froholdt er startet inde på den centrale midtbane i FC Københavns to første kampe i 2025, og træner Jacob Neestrup har tidligere udtrykt, at stortalentet måske går lidt under radaren. 

Men fortsætter han i det her spor, kan ingen længere være i tvivl om, at tilliden til den unge mand er kæmpe stor på en position, hvor det tit er afgørende for kampens balance og endda udfald, om man vinder duellerne eller ej. 

Onsdag – dagen før braget i den ultra vigtige kamp mod Heidenheim – var det da også den blot 18-årige spiller, der tog plads ved siden af Jacob Neestrup ved pressemødet før Conference League-returkampen, og det var endnu et bevis på, at Victor Froholdt er ved vokse sig stor som FC København-spiller. 

Så det går godt, og Victor Froholdt er klar til at tage endnu mere ansvar, og han bemærker selv, at det også skal komme i form af, at han vokalt blander sig mere i kampene. 

– Jeg går hver dag og arbejder på at blive bedre og også give noget kommunikativt. At give noget mere lyd fra mig, siger Victor Froholdt og tilføjer: 

– Når man ligger centralt på banen, skal der være en god struktur på holdet, og det skal jeg også bidrage til, og så er det lige meget, om man er 34 år og har spillet i Bundesligaen eller i Spanien og haft en stor karriere (Delaney, red.), så er det lige meget, hvad man hedder. Der skal jeg også give noget mere af mig selv og hjælpe mine holdkammerater, forklarer han. 

Victor Froholdt er godt nok den yngste mand i FC Københavns startopstilling, der er fyldt med mange af de største stjerner i dansk fodbold, men det ændrer ikke på, at der også er plads til, at han som teenager kan komme til orde.  

– Der er ikke en finger at sætte på vores omklædningsrum, vi er en god blanding af en masse forskellige, og vi har det rigtig godt sammen på og uden for banen, hvor vi kan sige tingene til hinanden. Så er det lidt lige meget, hvad man hedder, men det er klart, at der er nogle, der snakker lidt mere end andre, lyder det med et lille grin fra Victor Froholdt, der er foretrukket på midtbanen i en tid, hvor profilen Rasmus Falk er på vej tilbage fra en skade, og hvor Lukas Lerager er ukampdygtig. 

– Jeg har egentlig ikke set det, som om det er min mulighed, kun fordi de andre sidder uden for, for jeg ved, at jeg er dygtig, og jeg ved, at jeg havde fået min mulighed ud over det med det, jeg har præsteret. 

– Med gode præstationer følger flere minutter på banen, men jeg er sulten efter mere, og det her er ikke nok for mig. Jeg skal blive ved med at præstere, og jeg vil gerne være en af de bedste. Men jeg ved godt, at der er rigtig mange gode spillere i FC København, og jeg skal virkelig være på tæerne for at holde dem bag mig. 

Det får han passende endnu en mulighed for torsdag i en kæmpe kamp mod Heidenheim, der fører med et mål fra første opgør i Parken.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby