Jacob Neestrup: ‘Han er bare pivgod’

FCK-træner Jacob Neestrup glæder sig over, at hans mandskab er i live inden returkampen mod Chelsea i London.



PARKEN (Tipsbladet): FC København var undertippede og formåede ikke at overraske i Parken torsdag aften.

Chelsea vandt den første Conference League-ottendedelsfinale med 2-1 og har dermed det ene ben i næste runde, mens FCK skal diske op med en sensation på Stamford Bridge i næste uge for at avancere i turneringen.

FCK-træner Jacob Neestrup stillede noget usædvanligt op med en bagkæde på fem mand, og det var dermed et defensivt hjemmehold, der troppede op i Parken.

Chelsea havde da heller ikke mange chancer i opgøret – men altså nok.

– Vi havde håbet og troet på et bedre resultat, men vi er stadig med, og vi er i live. Det har vi fortjent, siger Jacob Neestrup, der absolut ikke så en kamp med tre mål for sig.

– Det er jo en 0-0-kamp, konstaterer han på baggrund af de få chancer.

FC Københavns bagkæde med fem mand er usædvanlig, men ikke helt ny i FCK-regi.

– Vi husker nogle kampe mod Manchester City, hvor vi havde det meget svært i en firekæde, men havde så god kontrol, som man nu kan have mod sådan et hold, med en femkæde, siger Neestrup.

Hjemmeholdet var uden rutinerede stjerner som Mohamed Elyounoussi og Thomas Delaney, men Jacob Neestrup så et par “young guns” i Victor Froholdt og William Clem, der tog fornemt over.

– Jeg synes, han (Victor Froholdt, red.) er pivgod. Ham og Clem supplerer hinanden virkelig godt. William med roen og overblikket og Forholdt med dynamikken og intensiteten. De tog et enormt ansvar, og jeg synes, at parret spiller en strålende kamp.

Om en uge gælder det returkampen i London, hvor FCK er på jagt efter et mirakel.

– Vi skal derover og holde kampen i live så lang tid som muligt, og alt kan ske i fodbold. Bliver det svært? Ja. Rigtig svært? Ja. Umuligt? Nej. Og den chance er vi forpligtet til at række ud efter, siger Jacob Neestrup.

FC København har nu tabt tre europæiske hjemmekampe i denne sæson.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vil smadre transferrekord

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-boss med spændende transfermelding

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vigtigt nyt for ‘AC’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København