Jacob Neestrup på juleferie med lortefølelse

FC Københavns cheftræner var træt af at tabe til Rapid Wien i den sidste kamp i 2024, men bemærker også, at holdet har alt i egne hænder før forårets kampe.



(Tipsbladet i Wien)

FC København tabte torsdag aften for første gang i 16 kampe, da det blev til et nederlag på hele 0-3 til Rapid Wien i Conference League.

Det var samtidig årets sidste kamp, og dermed går københavnerne på juleferie med det, som FCKs cheftræner kalder for en lortefølelse.

– Jeg har selvfølgelig en lortefølelse, når vi taber. Jeg har en lortefølelse, når vi taber 3-0, men jeg vil da godt ud og spille om tre eller fire dage. Altså, vi har strukket mange sejre sammen, men det er sådan i FC København, at der ikke engang skal et nederlag til for at skabe dårlig stemning, siger han og tilføjer:

– Det kan der også være, selv om vi vinder en masse fodboldkampe. Det er sådan, det er. Jeg kan bare sige, at det her hold har taget nogle gode skridt, det synes jeg også, at resultaterne påviser, men de viser også, at vi er langt fra at være i mål. 

– Og vi skal forbedre os og blive endnu bedre, end vi er nu, for vi skal, hvis vi møder Rapid Wien i to kampe i foråret for eksempel, kunne slå dem ud. Længere er den ikke. 

Faktum er dog også på bagkant af den dårlige præstation og meget ringe resultat, at FC København ligger nummer ét i Superligaen, er i semifinalen i pokalturneringen og er gået videre fra det europæiske gruppespil.

Så mens Jacob Neestrup ikke lægger skjul på, at der er masser, der skal forbedres, bemærker han, at spillerne heller ikke skal male fanden på væggen på juleferien.

– Vi har alt i egne hænder, og det er vigtigt at holde sig for øje, og så ved vi, at vi skal forbedre os, men det havde været præcis det samme, hvis vi havde vundet 3-0. Det skal vi for at vinde de titler, vi vil, og nå så langt som muligt i Conference League, forklarer han.

FC København rejste natten til fredag hjem til Danmark for at holde juleferie – med en lortefølelse.  





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Medier revser chokdebut: ‘Real Madrid i frit fald’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

– De lignede lort!

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Bekræfter FC København-historie

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Stor skuffelse

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr