Jacob Neestrup på juleferie med lortefølelse

FC Københavns cheftræner var træt af at tabe til Rapid Wien i den sidste kamp i 2024, men bemærker også, at holdet har alt i egne hænder før forårets kampe.



(Tipsbladet i Wien)

FC København tabte torsdag aften for første gang i 16 kampe, da det blev til et nederlag på hele 0-3 til Rapid Wien i Conference League.

Det var samtidig årets sidste kamp, og dermed går københavnerne på juleferie med det, som FCKs cheftræner kalder for en lortefølelse.

– Jeg har selvfølgelig en lortefølelse, når vi taber. Jeg har en lortefølelse, når vi taber 3-0, men jeg vil da godt ud og spille om tre eller fire dage. Altså, vi har strukket mange sejre sammen, men det er sådan i FC København, at der ikke engang skal et nederlag til for at skabe dårlig stemning, siger han og tilføjer:

– Det kan der også være, selv om vi vinder en masse fodboldkampe. Det er sådan, det er. Jeg kan bare sige, at det her hold har taget nogle gode skridt, det synes jeg også, at resultaterne påviser, men de viser også, at vi er langt fra at være i mål. 

– Og vi skal forbedre os og blive endnu bedre, end vi er nu, for vi skal, hvis vi møder Rapid Wien i to kampe i foråret for eksempel, kunne slå dem ud. Længere er den ikke. 

Faktum er dog også på bagkant af den dårlige præstation og meget ringe resultat, at FC København ligger nummer ét i Superligaen, er i semifinalen i pokalturneringen og er gået videre fra det europæiske gruppespil.

Så mens Jacob Neestrup ikke lægger skjul på, at der er masser, der skal forbedres, bemærker han, at spillerne heller ikke skal male fanden på væggen på juleferien.

– Vi har alt i egne hænder, og det er vigtigt at holde sig for øje, og så ved vi, at vi skal forbedre os, men det havde været præcis det samme, hvis vi havde vundet 3-0. Det skal vi for at vinde de titler, vi vil, og nå så langt som muligt i Conference League, forklarer han.

FC København rejste natten til fredag hjem til Danmark for at holde juleferie – med en lortefølelse.  





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

FC København – FC Fredericia



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Benhård Brian Riemer-melding

Randers FC – Silkeborg IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Så blev det officielt

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det er dramatisk!’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Topchef får nyt job i FCK

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Modtager stor ros fra Højbjerg

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå