Jacob Neestrup på juleferie med lortefølelse

FC Københavns cheftræner var træt af at tabe til Rapid Wien i den sidste kamp i 2024, men bemærker også, at holdet har alt i egne hænder før forårets kampe.



(Tipsbladet i Wien)

FC København tabte torsdag aften for første gang i 16 kampe, da det blev til et nederlag på hele 0-3 til Rapid Wien i Conference League.

Det var samtidig årets sidste kamp, og dermed går københavnerne på juleferie med det, som FCKs cheftræner kalder for en lortefølelse.

– Jeg har selvfølgelig en lortefølelse, når vi taber. Jeg har en lortefølelse, når vi taber 3-0, men jeg vil da godt ud og spille om tre eller fire dage. Altså, vi har strukket mange sejre sammen, men det er sådan i FC København, at der ikke engang skal et nederlag til for at skabe dårlig stemning, siger han og tilføjer:

– Det kan der også være, selv om vi vinder en masse fodboldkampe. Det er sådan, det er. Jeg kan bare sige, at det her hold har taget nogle gode skridt, det synes jeg også, at resultaterne påviser, men de viser også, at vi er langt fra at være i mål. 

– Og vi skal forbedre os og blive endnu bedre, end vi er nu, for vi skal, hvis vi møder Rapid Wien i to kampe i foråret for eksempel, kunne slå dem ud. Længere er den ikke. 

Faktum er dog også på bagkant af den dårlige præstation og meget ringe resultat, at FC København ligger nummer ét i Superligaen, er i semifinalen i pokalturneringen og er gået videre fra det europæiske gruppespil.

Så mens Jacob Neestrup ikke lægger skjul på, at der er masser, der skal forbedres, bemærker han, at spillerne heller ikke skal male fanden på væggen på juleferien.

– Vi har alt i egne hænder, og det er vigtigt at holde sig for øje, og så ved vi, at vi skal forbedre os, men det havde været præcis det samme, hvis vi havde vundet 3-0. Det skal vi for at vinde de titler, vi vil, og nå så langt som muligt i Conference League, forklarer han.

FC København rejste natten til fredag hjem til Danmark for at holde juleferie – med en lortefølelse.  





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Meldes tæt på storklub

Jordan – Argentina

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer