Heidenheim (Tipsbladet): Jacob Neestrup har karantæne, når FC København søndag spiller en af de vigtigste kampe i Superliga-sæsonen i et topopgør mod den direkte modstander om førstepladsen – FC Midtjylland.
Så da Conference League-opgøret mod Heidenheim torsdag aften var overstået, var det naturligt for Tipsbladet at spørge ind til den situation, der kommer til at udspille sig i Parken om få dage, og her var der efter avancementet til 1/8-finalerne god stemning, og Thomas Delaney var ikke sen til at joke om, hvordan FC København i smug kunne få Jacob Neestrup til at være en del af holdet.
Den tidligere landsholdsspiller brugte blandt andet kækt en reference til José Mourinho, der i 2005 også havde karantæne til en kamp mod Bayern München, men hvor portugiseren angiveligt omgik reglerne ved at blive smuglet ind og ud af omklædningsrummet i en vasketøjskurv.
Sådan et nummer laver FC København næppe, men hvad der ellers skal ske, vidste spillerne ikke sent torsdag efter sejren over Heidenheim.
– Det ved vi ikke, men jeg er sikker på, at der er en udførlig plan. Om det bliver noget Mourinho og noget vasketøjskurv eller noget skype, jeg ved det ikke, men jeg er sikker på, at vi får at vide, hvordan det kommer til at forløbe, for det skal jo føles naturligt. Det er det vigtigste, siger Thomas Delaney og tilføjer:

– Om Nees er der eller ej, så skal vi bare have et flow og vide, hvem der er chefen, forklarer midtbanemanden, der altså var i godt humør og også kunne unde sin cheftræner at få en pause fra at råbe efter spillerne efter to kampe allerede i denne uge med opgør mod Randers mandag og tyskerne torsdag.
– Jeg tror også, at han er ved at miste sin stemme lidt, så måske er det lidt på tide, at han tager en pause, siger Thomas Delaney med et grin.
Som der naturligvis var mange af med FC Københavns samlede sejr over Bundesliga-klubben.
– Der havde været tung stemning på hotellet i dag, hvis vi havde spillet 120 minutter og vidste, at nu venter Midtjylland, og vi tabte. Så det betyder rigtig, rigtig meget. Så kan man sige, at dem, der spillede rigtig meget, er i den yngre ende, så de må kunne klare det, forklarer Thomas Delaney, der var en af otte spillere fra kampen mod Randers, som startede ude.
Den ordinære spilletid sluttede med 2-1 til FCK, hvilket udlignede Heidenheims føring fra første kamp, og så måtte det danske mandskab ud i yderligere 30 minutters spilletid med få dage til kampen mod FC Midtjylland, men netop på grund af sejren mener Delaney, at den længere spilletid ikke får betydning søndag.
Her kommer den tredje kamp på en uge – og det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen.
LIVE
LIVE: Endnu en dansker færdig i Wolfsburg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER