,

Kæk Delaney: Neestrup kan gemmes i vasketøjskurv

FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, er i karantæne til topkampen mod FC Midtjylland på søndag.



Heidenheim (Tipsbladet): Jacob Neestrup har karantæne, når FC København søndag spiller en af de vigtigste kampe i Superliga-sæsonen i et topopgør mod den direkte modstander om førstepladsen – FC Midtjylland.

Så da Conference League-opgøret mod Heidenheim torsdag aften var overstået, var det naturligt for Tipsbladet at spørge ind til den situation, der kommer til at udspille sig i Parken om få dage, og her var der efter avancementet til 1/8-finalerne god stemning, og Thomas Delaney var ikke sen til at joke om, hvordan FC København i smug kunne få Jacob Neestrup til at være en del af holdet.

Den tidligere landsholdsspiller brugte blandt andet kækt en reference til José Mourinho, der i 2005 også havde karantæne til en kamp mod Bayern München, men hvor portugiseren angiveligt omgik reglerne ved at blive smuglet ind og ud af omklædningsrummet i en vasketøjskurv.

Sådan et nummer laver FC København næppe, men hvad der ellers skal ske, vidste spillerne ikke sent torsdag efter sejren over Heidenheim.

– Det ved vi ikke, men jeg er sikker på, at der er en udførlig plan. Om det bliver noget Mourinho og noget vasketøjskurv eller noget skype, jeg ved det ikke, men jeg er sikker på, at vi får at vide, hvordan det kommer til at forløbe, for det skal jo føles naturligt. Det er det vigtigste, siger Thomas Delaney og tilføjer:  

– Om Nees er der eller ej, så skal vi bare have et flow og vide, hvem der er chefen, forklarer midtbanemanden, der altså var i godt humør og også kunne unde sin cheftræner at få en pause fra at råbe efter spillerne efter to kampe allerede i denne uge med opgør mod Randers mandag og tyskerne torsdag.

– Jeg tror også, at han er ved at miste sin stemme lidt, så måske er det lidt på tide, at han tager en pause, siger Thomas Delaney med et grin.

Som der naturligvis var mange af med FC Københavns samlede sejr over Bundesliga-klubben.

– Der havde været tung stemning på hotellet i dag, hvis vi havde spillet 120 minutter og vidste, at nu venter Midtjylland, og vi tabte. Så det betyder rigtig, rigtig meget. Så kan man sige, at dem, der spillede rigtig meget, er i den yngre ende, så de må kunne klare det, forklarer Thomas Delaney, der var en af otte spillere fra kampen mod Randers, som startede ude.

Den ordinære spilletid sluttede med 2-1 til FCK, hvilket udlignede Heidenheims føring fra første kamp, og så måtte det danske mandskab ud i yderligere 30 minutters spilletid med få dage til kampen mod FC Midtjylland, men netop på grund af sejren mener Delaney, at den længere spilletid ikke får betydning søndag.

Her kommer den tredje kamp på en uge – og det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FC København-spiller udtaget til VM

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

De overvejer Christian Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg