Heidenheim (Tipsbladet): Jacob Neestrup har karantæne, når FC København søndag spiller en af de vigtigste kampe i Superliga-sæsonen i et topopgør mod den direkte modstander om førstepladsen – FC Midtjylland.
Så da Conference League-opgøret mod Heidenheim torsdag aften var overstået, var det naturligt for Tipsbladet at spørge ind til den situation, der kommer til at udspille sig i Parken om få dage, og her var der efter avancementet til 1/8-finalerne god stemning, og Thomas Delaney var ikke sen til at joke om, hvordan FC København i smug kunne få Jacob Neestrup til at være en del af holdet.
Den tidligere landsholdsspiller brugte blandt andet kækt en reference til José Mourinho, der i 2005 også havde karantæne til en kamp mod Bayern München, men hvor portugiseren angiveligt omgik reglerne ved at blive smuglet ind og ud af omklædningsrummet i en vasketøjskurv.
Sådan et nummer laver FC København næppe, men hvad der ellers skal ske, vidste spillerne ikke sent torsdag efter sejren over Heidenheim.
– Det ved vi ikke, men jeg er sikker på, at der er en udførlig plan. Om det bliver noget Mourinho og noget vasketøjskurv eller noget skype, jeg ved det ikke, men jeg er sikker på, at vi får at vide, hvordan det kommer til at forløbe, for det skal jo føles naturligt. Det er det vigtigste, siger Thomas Delaney og tilføjer:

– Om Nees er der eller ej, så skal vi bare have et flow og vide, hvem der er chefen, forklarer midtbanemanden, der altså var i godt humør og også kunne unde sin cheftræner at få en pause fra at råbe efter spillerne efter to kampe allerede i denne uge med opgør mod Randers mandag og tyskerne torsdag.
– Jeg tror også, at han er ved at miste sin stemme lidt, så måske er det lidt på tide, at han tager en pause, siger Thomas Delaney med et grin.
Som der naturligvis var mange af med FC Københavns samlede sejr over Bundesliga-klubben.
– Der havde været tung stemning på hotellet i dag, hvis vi havde spillet 120 minutter og vidste, at nu venter Midtjylland, og vi tabte. Så det betyder rigtig, rigtig meget. Så kan man sige, at dem, der spillede rigtig meget, er i den yngre ende, så de må kunne klare det, forklarer Thomas Delaney, der var en af otte spillere fra kampen mod Randers, som startede ude.
Den ordinære spilletid sluttede med 2-1 til FCK, hvilket udlignede Heidenheims føring fra første kamp, og så måtte det danske mandskab ud i yderligere 30 minutters spilletid med få dage til kampen mod FC Midtjylland, men netop på grund af sejren mener Delaney, at den længere spilletid ikke får betydning søndag.
Her kommer den tredje kamp på en uge – og det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
AVIS