,

Kæk Delaney: Neestrup kan gemmes i vasketøjskurv

FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, er i karantæne til topkampen mod FC Midtjylland på søndag.



Heidenheim (Tipsbladet): Jacob Neestrup har karantæne, når FC København søndag spiller en af de vigtigste kampe i Superliga-sæsonen i et topopgør mod den direkte modstander om førstepladsen – FC Midtjylland.

Så da Conference League-opgøret mod Heidenheim torsdag aften var overstået, var det naturligt for Tipsbladet at spørge ind til den situation, der kommer til at udspille sig i Parken om få dage, og her var der efter avancementet til 1/8-finalerne god stemning, og Thomas Delaney var ikke sen til at joke om, hvordan FC København i smug kunne få Jacob Neestrup til at være en del af holdet.

Den tidligere landsholdsspiller brugte blandt andet kækt en reference til José Mourinho, der i 2005 også havde karantæne til en kamp mod Bayern München, men hvor portugiseren angiveligt omgik reglerne ved at blive smuglet ind og ud af omklædningsrummet i en vasketøjskurv.

Sådan et nummer laver FC København næppe, men hvad der ellers skal ske, vidste spillerne ikke sent torsdag efter sejren over Heidenheim.

– Det ved vi ikke, men jeg er sikker på, at der er en udførlig plan. Om det bliver noget Mourinho og noget vasketøjskurv eller noget skype, jeg ved det ikke, men jeg er sikker på, at vi får at vide, hvordan det kommer til at forløbe, for det skal jo føles naturligt. Det er det vigtigste, siger Thomas Delaney og tilføjer:  

– Om Nees er der eller ej, så skal vi bare have et flow og vide, hvem der er chefen, forklarer midtbanemanden, der altså var i godt humør og også kunne unde sin cheftræner at få en pause fra at råbe efter spillerne efter to kampe allerede i denne uge med opgør mod Randers mandag og tyskerne torsdag.

– Jeg tror også, at han er ved at miste sin stemme lidt, så måske er det lidt på tide, at han tager en pause, siger Thomas Delaney med et grin.

Som der naturligvis var mange af med FC Københavns samlede sejr over Bundesliga-klubben.

– Der havde været tung stemning på hotellet i dag, hvis vi havde spillet 120 minutter og vidste, at nu venter Midtjylland, og vi tabte. Så det betyder rigtig, rigtig meget. Så kan man sige, at dem, der spillede rigtig meget, er i den yngre ende, så de må kunne klare det, forklarer Thomas Delaney, der var en af otte spillere fra kampen mod Randers, som startede ude.

Den ordinære spilletid sluttede med 2-1 til FCK, hvilket udlignede Heidenheims føring fra første kamp, og så måtte det danske mandskab ud i yderligere 30 minutters spilletid med få dage til kampen mod FC Midtjylland, men netop på grund af sejren mener Delaney, at den længere spilletid ikke får betydning søndag.

Her kommer den tredje kamp på en uge – og det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen.





Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney




LIVE

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

Blæst bagover af Thomas Frank

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

FC København har taget kontakt

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vilde Roony matchvinder med panenka



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Højbjerg reagerer på skandale

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Afslører millionløn og særlig aftale

FC Midtjylland – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

FC Fredericia – Randers FC

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Sønderjyske – Brøndby IF

Drama – chokfyring i Premier League? 

Får landsholdskarantæne

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

AGF – Vejle Boldklub

Giver status på Daramy – her er planen

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

‘En fantastisk situation’



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

FC København og OB deler i Parken

FC Nordsjælland – Viborg FF

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer

‘Sæt ham af!’

Solid Milan-defensiv holder stand

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre