Heidenheim (Tipsbladet): Jacob Neestrup har karantæne, når FC København søndag spiller en af de vigtigste kampe i Superliga-sæsonen i et topopgør mod den direkte modstander om førstepladsen – FC Midtjylland.
Så da Conference League-opgøret mod Heidenheim torsdag aften var overstået, var det naturligt for Tipsbladet at spørge ind til den situation, der kommer til at udspille sig i Parken om få dage, og her var der efter avancementet til 1/8-finalerne god stemning, og Thomas Delaney var ikke sen til at joke om, hvordan FC København i smug kunne få Jacob Neestrup til at være en del af holdet.
Den tidligere landsholdsspiller brugte blandt andet kækt en reference til José Mourinho, der i 2005 også havde karantæne til en kamp mod Bayern München, men hvor portugiseren angiveligt omgik reglerne ved at blive smuglet ind og ud af omklædningsrummet i en vasketøjskurv.
Sådan et nummer laver FC København næppe, men hvad der ellers skal ske, vidste spillerne ikke sent torsdag efter sejren over Heidenheim.
– Det ved vi ikke, men jeg er sikker på, at der er en udførlig plan. Om det bliver noget Mourinho og noget vasketøjskurv eller noget skype, jeg ved det ikke, men jeg er sikker på, at vi får at vide, hvordan det kommer til at forløbe, for det skal jo føles naturligt. Det er det vigtigste, siger Thomas Delaney og tilføjer:

– Om Nees er der eller ej, så skal vi bare have et flow og vide, hvem der er chefen, forklarer midtbanemanden, der altså var i godt humør og også kunne unde sin cheftræner at få en pause fra at råbe efter spillerne efter to kampe allerede i denne uge med opgør mod Randers mandag og tyskerne torsdag.
– Jeg tror også, at han er ved at miste sin stemme lidt, så måske er det lidt på tide, at han tager en pause, siger Thomas Delaney med et grin.
Som der naturligvis var mange af med FC Københavns samlede sejr over Bundesliga-klubben.
– Der havde været tung stemning på hotellet i dag, hvis vi havde spillet 120 minutter og vidste, at nu venter Midtjylland, og vi tabte. Så det betyder rigtig, rigtig meget. Så kan man sige, at dem, der spillede rigtig meget, er i den yngre ende, så de må kunne klare det, forklarer Thomas Delaney, der var en af otte spillere fra kampen mod Randers, som startede ude.
Den ordinære spilletid sluttede med 2-1 til FCK, hvilket udlignede Heidenheims føring fra første kamp, og så måtte det danske mandskab ud i yderligere 30 minutters spilletid med få dage til kampen mod FC Midtjylland, men netop på grund af sejren mener Delaney, at den længere spilletid ikke får betydning søndag.
Her kommer den tredje kamp på en uge – og det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
AVIS
Storklub har taget kontakt
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Choktransfer på vej?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED