Heidenheim (Tipsbladet): Jacob Neestrup har karantæne, når FC København søndag spiller en af de vigtigste kampe i Superliga-sæsonen i et topopgør mod den direkte modstander om førstepladsen – FC Midtjylland.
Så da Conference League-opgøret mod Heidenheim torsdag aften var overstået, var det naturligt for Tipsbladet at spørge ind til den situation, der kommer til at udspille sig i Parken om få dage, og her var der efter avancementet til 1/8-finalerne god stemning, og Thomas Delaney var ikke sen til at joke om, hvordan FC København i smug kunne få Jacob Neestrup til at være en del af holdet.
Den tidligere landsholdsspiller brugte blandt andet kækt en reference til José Mourinho, der i 2005 også havde karantæne til en kamp mod Bayern München, men hvor portugiseren angiveligt omgik reglerne ved at blive smuglet ind og ud af omklædningsrummet i en vasketøjskurv.
Sådan et nummer laver FC København næppe, men hvad der ellers skal ske, vidste spillerne ikke sent torsdag efter sejren over Heidenheim.
– Det ved vi ikke, men jeg er sikker på, at der er en udførlig plan. Om det bliver noget Mourinho og noget vasketøjskurv eller noget skype, jeg ved det ikke, men jeg er sikker på, at vi får at vide, hvordan det kommer til at forløbe, for det skal jo føles naturligt. Det er det vigtigste, siger Thomas Delaney og tilføjer:

– Om Nees er der eller ej, så skal vi bare have et flow og vide, hvem der er chefen, forklarer midtbanemanden, der altså var i godt humør og også kunne unde sin cheftræner at få en pause fra at råbe efter spillerne efter to kampe allerede i denne uge med opgør mod Randers mandag og tyskerne torsdag.
– Jeg tror også, at han er ved at miste sin stemme lidt, så måske er det lidt på tide, at han tager en pause, siger Thomas Delaney med et grin.
Som der naturligvis var mange af med FC Københavns samlede sejr over Bundesliga-klubben.
– Der havde været tung stemning på hotellet i dag, hvis vi havde spillet 120 minutter og vidste, at nu venter Midtjylland, og vi tabte. Så det betyder rigtig, rigtig meget. Så kan man sige, at dem, der spillede rigtig meget, er i den yngre ende, så de må kunne klare det, forklarer Thomas Delaney, der var en af otte spillere fra kampen mod Randers, som startede ude.
Den ordinære spilletid sluttede med 2-1 til FCK, hvilket udlignede Heidenheims føring fra første kamp, og så måtte det danske mandskab ud i yderligere 30 minutters spilletid med få dage til kampen mod FC Midtjylland, men netop på grund af sejren mener Delaney, at den længere spilletid ikke får betydning søndag.
Her kommer den tredje kamp på en uge – og det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen.
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
Vil have Jonas Wind til FC København
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Celtic genansætter populær veteran
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham