Heidenheim (Tipsbladet): Jacob Neestrup har karantæne, når FC København søndag spiller en af de vigtigste kampe i Superliga-sæsonen i et topopgør mod den direkte modstander om førstepladsen – FC Midtjylland.
Så da Conference League-opgøret mod Heidenheim torsdag aften var overstået, var det naturligt for Tipsbladet at spørge ind til den situation, der kommer til at udspille sig i Parken om få dage, og her var der efter avancementet til 1/8-finalerne god stemning, og Thomas Delaney var ikke sen til at joke om, hvordan FC København i smug kunne få Jacob Neestrup til at være en del af holdet.
Den tidligere landsholdsspiller brugte blandt andet kækt en reference til José Mourinho, der i 2005 også havde karantæne til en kamp mod Bayern München, men hvor portugiseren angiveligt omgik reglerne ved at blive smuglet ind og ud af omklædningsrummet i en vasketøjskurv.
Sådan et nummer laver FC København næppe, men hvad der ellers skal ske, vidste spillerne ikke sent torsdag efter sejren over Heidenheim.
– Det ved vi ikke, men jeg er sikker på, at der er en udførlig plan. Om det bliver noget Mourinho og noget vasketøjskurv eller noget skype, jeg ved det ikke, men jeg er sikker på, at vi får at vide, hvordan det kommer til at forløbe, for det skal jo føles naturligt. Det er det vigtigste, siger Thomas Delaney og tilføjer:

– Om Nees er der eller ej, så skal vi bare have et flow og vide, hvem der er chefen, forklarer midtbanemanden, der altså var i godt humør og også kunne unde sin cheftræner at få en pause fra at råbe efter spillerne efter to kampe allerede i denne uge med opgør mod Randers mandag og tyskerne torsdag.
– Jeg tror også, at han er ved at miste sin stemme lidt, så måske er det lidt på tide, at han tager en pause, siger Thomas Delaney med et grin.
Som der naturligvis var mange af med FC Københavns samlede sejr over Bundesliga-klubben.
– Der havde været tung stemning på hotellet i dag, hvis vi havde spillet 120 minutter og vidste, at nu venter Midtjylland, og vi tabte. Så det betyder rigtig, rigtig meget. Så kan man sige, at dem, der spillede rigtig meget, er i den yngre ende, så de må kunne klare det, forklarer Thomas Delaney, der var en af otte spillere fra kampen mod Randers, som startede ude.
Den ordinære spilletid sluttede med 2-1 til FCK, hvilket udlignede Heidenheims føring fra første kamp, og så måtte det danske mandskab ud i yderligere 30 minutters spilletid med få dage til kampen mod FC Midtjylland, men netop på grund af sejren mener Delaney, at den længere spilletid ikke får betydning søndag.
Her kommer den tredje kamp på en uge – og det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Neestrup chokerer med sin startopstilling
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Højlund står til at slå personlige rekorder
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Her kan du se Viborg FF mod FC København
FCM ansætter ny topboss
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?