Leicester sendte torsdag aften PSV Eindhoven ud af Conference League og skal nu spille semifinale mod AS Roma.
Avancementet kom i hus efter to sene scoringer af James Maddison og Ricardo Pereira, og Kasper Schmeichel kan ikke længere se, hvorfor Leicester ikke skulle være i stand til at gå hele vejen i turneringen. Det siger han på pressemødet efter kampen.
– Det betyder rigtig meget for os. Der er mange i omklædningsrummet, som har været her længe. Jeg bliver ved med at sige, at vi bliver ved med at skrive historie. Der er altid et nyt kapitel at skrive.
– Vi har altid sagt: “Hvorfor ikke os?” Vi har en stor tro på vores evner. Vi har en stor tro på den retning, klubben bevæger sig i og gerne vil bevæge sig i.
PSV var på vej videre indtil 15 minutter før slutfløjt, men Kasper Schmeichel følte hele tiden, at Leicester var i kontrol.
– Vi gør det ikke nemt for os selv, men det gør det bare til en endnu bedre historie. Jeg er meget glad. Jeg er meget stolt af drengene. Det var en svær kamp. For at være ærlig følte jeg, vi var i kontrol. De var heldige med målet, og de havde ikke rigtigt noget efter det. Vi kæmpede os tilbage og scorede to fantastiske mål. Indskifterne gjorde en kæmpe forskel.
– Vi er en ung klub, når det kommer til europæisk fodbold, og vi var oppe mod en mastodont i europæisk fodbold. Det er en meget erfaren klub, når det kommer til europæisk fodbold.
– At spille på udebane og ikke have heldet med dig, men stadig kæmpe sig tilbage og få resultatet… det er et tegn på en topmentalitet, og det er sådan noget, der gør dig stolt, lyder det fra Schmeichel.
Kampene mod AS Roma spilles den 28. april og 5. maj. Vinderen møder enten Feyenoord eller Marseille i finalen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i New Jersey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
NYHEDER
