Ganske vist kom Chelsea tilbage på sejrssporet med en knusende 4-0-sejr over Southampton tirsdag, men det kommer på bagkant af en periode med dybe panderynker.
The Athletic skriver nemlig, at Chelseas spillertrup indkaldte til krisemøde, da man for nyligt tabte 0-3 til Brighton i hvad træner Enzo Maresca beskrev som “den dårligste præstation” under ham.
Spillet på banen kollapsede og truppen viste tydelige tegn på interne frustrationer, som også har forplantet sig i fanbasen. Inden opgøret mod Southampton demonstrerede en gruppe Chelsea-fans foran Stamford Bridge mod ejerskabet med Todd Boehly i front.
– Jo før du lærer, at du ikke kan holde alle mennesker glade hele tiden, så har du mere frihed. Vi forsøger at gå med en plan, men må også erkende, at tingene ikke er lineære. Vi er på vej i den rigtige retning, og det betyder mest, har Todd Boehly for nyligt sagt om situationen ifølge si.com
Chelsea var ellers på vej frem mod slutningen af efteråret, hvor man havde sneget sig ind i top 4, men i december og januar var man før weekendens sejr over Southampton, ramt af en periode med fem nederlag i ni Premier League-kampe.
– Jeg har netop sagt til spillerne, at vi nok er i vores dårligste resultatmæssige periode, men ligger nummer fire og er et point fra tredjepladsen (nu er man fem’er og to point fra tredjepladsen, red.). Det betyder meget og viser, hvor gode vi har været i den første del af sæsonen. Nu skal vi slutte bedst muligt af, sagde Enzo Maresca efter sejren over Southampton.
Foruden en resultatmæssig sløj periode har Chelsea skulle balacere deltagelse i flere turneringer, hvor nogle har peget på, at Enzo Maresca har haft et klart A- og B-hold til de forskellige kampe.
– Det passer ikke, og alle fortjener at spille. Nogle spiller Premier League-kampe, andre Conference League og Carabao Cup. Men det kan ændre sig i løbet af få kampe. Vi har en stor trup, men er et samlet hold. Vi forsøger at fordele minutterne bedst muligt, siger Enzo Maresca ifølge The Athletic.
Torsdag gælder det FC København i det første af to møder i Conference League. Chelsea er på trods af deres dårlige form favoritter til at gå videre efter de to kampe.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Av, FCK! Her er de værst af alle
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding