Krisemøde inden kæmpebrag i Parken

Ifølge The Athletic har Chelsea holdt et krisemøde få uger inden opgøret med FC København.



Ganske vist kom Chelsea tilbage på sejrssporet med en knusende 4-0-sejr over Southampton tirsdag, men det kommer på bagkant af en periode med dybe panderynker.

The Athletic skriver nemlig, at Chelseas spillertrup indkaldte til krisemøde, da man for nyligt tabte 0-3 til Brighton i hvad træner Enzo Maresca beskrev som “den dårligste præstation” under ham.

Spillet på banen kollapsede og truppen viste tydelige tegn på interne frustrationer, som også har forplantet sig i fanbasen. Inden opgøret mod Southampton demonstrerede en gruppe Chelsea-fans foran Stamford Bridge mod ejerskabet med Todd Boehly i front.

– Jo før du lærer, at du ikke kan holde alle mennesker glade hele tiden, så har du mere frihed. Vi forsøger at gå med en plan, men må også erkende, at tingene ikke er lineære. Vi er på vej i den rigtige retning, og det betyder mest, har Todd Boehly for nyligt sagt om situationen ifølge si.com

Chelsea var ellers på vej frem mod slutningen af efteråret, hvor man havde sneget sig ind i top 4, men i december og januar var man før weekendens sejr over Southampton, ramt af en periode med fem nederlag i ni Premier League-kampe.

– Jeg har netop sagt til spillerne, at vi nok er i vores dårligste resultatmæssige periode, men ligger nummer fire og er et point fra tredjepladsen (nu er man fem’er og to point fra tredjepladsen, red.). Det betyder meget og viser, hvor gode vi har været i den første del af sæsonen. Nu skal vi slutte bedst muligt af, sagde Enzo Maresca efter sejren over Southampton.

Foruden en resultatmæssig sløj periode har Chelsea skulle balacere deltagelse i flere turneringer, hvor nogle har peget på, at Enzo Maresca har haft et klart A- og B-hold til de forskellige kampe.

– Det passer ikke, og alle fortjener at spille. Nogle spiller Premier League-kampe, andre Conference League og Carabao Cup. Men det kan ændre sig i løbet af få kampe. Vi har en stor trup, men er et samlet hold. Vi forsøger at fordele minutterne bedst muligt, siger Enzo Maresca ifølge The Athletic.

Torsdag gælder det FC København i det første af to møder i Conference League. Chelsea er på trods af deres dårlige form favoritter til at gå videre efter de to kampe.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

AGF køber dansk profil

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Aston Villa – Nottingham Forest

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern – PSG

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer