Ganske vist kom Chelsea tilbage på sejrssporet med en knusende 4-0-sejr over Southampton tirsdag, men det kommer på bagkant af en periode med dybe panderynker.
The Athletic skriver nemlig, at Chelseas spillertrup indkaldte til krisemøde, da man for nyligt tabte 0-3 til Brighton i hvad træner Enzo Maresca beskrev som “den dårligste præstation” under ham.
Spillet på banen kollapsede og truppen viste tydelige tegn på interne frustrationer, som også har forplantet sig i fanbasen. Inden opgøret mod Southampton demonstrerede en gruppe Chelsea-fans foran Stamford Bridge mod ejerskabet med Todd Boehly i front.
– Jo før du lærer, at du ikke kan holde alle mennesker glade hele tiden, så har du mere frihed. Vi forsøger at gå med en plan, men må også erkende, at tingene ikke er lineære. Vi er på vej i den rigtige retning, og det betyder mest, har Todd Boehly for nyligt sagt om situationen ifølge si.com
Chelsea var ellers på vej frem mod slutningen af efteråret, hvor man havde sneget sig ind i top 4, men i december og januar var man før weekendens sejr over Southampton, ramt af en periode med fem nederlag i ni Premier League-kampe.
– Jeg har netop sagt til spillerne, at vi nok er i vores dårligste resultatmæssige periode, men ligger nummer fire og er et point fra tredjepladsen (nu er man fem’er og to point fra tredjepladsen, red.). Det betyder meget og viser, hvor gode vi har været i den første del af sæsonen. Nu skal vi slutte bedst muligt af, sagde Enzo Maresca efter sejren over Southampton.
Foruden en resultatmæssig sløj periode har Chelsea skulle balacere deltagelse i flere turneringer, hvor nogle har peget på, at Enzo Maresca har haft et klart A- og B-hold til de forskellige kampe.
– Det passer ikke, og alle fortjener at spille. Nogle spiller Premier League-kampe, andre Conference League og Carabao Cup. Men det kan ændre sig i løbet af få kampe. Vi har en stor trup, men er et samlet hold. Vi forsøger at fordele minutterne bedst muligt, siger Enzo Maresca ifølge The Athletic.
Torsdag gælder det FC København i det første af to møder i Conference League. Chelsea er på trods af deres dårlige form favoritter til at gå videre efter de to kampe.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FC København-profil ude med sygdom
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER