Ganske vist kom Chelsea tilbage på sejrssporet med en knusende 4-0-sejr over Southampton tirsdag, men det kommer på bagkant af en periode med dybe panderynker.
The Athletic skriver nemlig, at Chelseas spillertrup indkaldte til krisemøde, da man for nyligt tabte 0-3 til Brighton i hvad træner Enzo Maresca beskrev som “den dårligste præstation” under ham.
Spillet på banen kollapsede og truppen viste tydelige tegn på interne frustrationer, som også har forplantet sig i fanbasen. Inden opgøret mod Southampton demonstrerede en gruppe Chelsea-fans foran Stamford Bridge mod ejerskabet med Todd Boehly i front.
– Jo før du lærer, at du ikke kan holde alle mennesker glade hele tiden, så har du mere frihed. Vi forsøger at gå med en plan, men må også erkende, at tingene ikke er lineære. Vi er på vej i den rigtige retning, og det betyder mest, har Todd Boehly for nyligt sagt om situationen ifølge si.com
Chelsea var ellers på vej frem mod slutningen af efteråret, hvor man havde sneget sig ind i top 4, men i december og januar var man før weekendens sejr over Southampton, ramt af en periode med fem nederlag i ni Premier League-kampe.
– Jeg har netop sagt til spillerne, at vi nok er i vores dårligste resultatmæssige periode, men ligger nummer fire og er et point fra tredjepladsen (nu er man fem’er og to point fra tredjepladsen, red.). Det betyder meget og viser, hvor gode vi har været i den første del af sæsonen. Nu skal vi slutte bedst muligt af, sagde Enzo Maresca efter sejren over Southampton.
Foruden en resultatmæssig sløj periode har Chelsea skulle balacere deltagelse i flere turneringer, hvor nogle har peget på, at Enzo Maresca har haft et klart A- og B-hold til de forskellige kampe.
– Det passer ikke, og alle fortjener at spille. Nogle spiller Premier League-kampe, andre Conference League og Carabao Cup. Men det kan ændre sig i løbet af få kampe. Vi har en stor trup, men er et samlet hold. Vi forsøger at fordele minutterne bedst muligt, siger Enzo Maresca ifølge The Athletic.
Torsdag gælder det FC København i det første af to møder i Conference League. Chelsea er på trods af deres dårlige form favoritter til at gå videre efter de to kampe.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE