Ganske vist kom Chelsea tilbage på sejrssporet med en knusende 4-0-sejr over Southampton tirsdag, men det kommer på bagkant af en periode med dybe panderynker.
The Athletic skriver nemlig, at Chelseas spillertrup indkaldte til krisemøde, da man for nyligt tabte 0-3 til Brighton i hvad træner Enzo Maresca beskrev som “den dårligste præstation” under ham.
Spillet på banen kollapsede og truppen viste tydelige tegn på interne frustrationer, som også har forplantet sig i fanbasen. Inden opgøret mod Southampton demonstrerede en gruppe Chelsea-fans foran Stamford Bridge mod ejerskabet med Todd Boehly i front.
– Jo før du lærer, at du ikke kan holde alle mennesker glade hele tiden, så har du mere frihed. Vi forsøger at gå med en plan, men må også erkende, at tingene ikke er lineære. Vi er på vej i den rigtige retning, og det betyder mest, har Todd Boehly for nyligt sagt om situationen ifølge si.com
Chelsea var ellers på vej frem mod slutningen af efteråret, hvor man havde sneget sig ind i top 4, men i december og januar var man før weekendens sejr over Southampton, ramt af en periode med fem nederlag i ni Premier League-kampe.
– Jeg har netop sagt til spillerne, at vi nok er i vores dårligste resultatmæssige periode, men ligger nummer fire og er et point fra tredjepladsen (nu er man fem’er og to point fra tredjepladsen, red.). Det betyder meget og viser, hvor gode vi har været i den første del af sæsonen. Nu skal vi slutte bedst muligt af, sagde Enzo Maresca efter sejren over Southampton.
Foruden en resultatmæssig sløj periode har Chelsea skulle balacere deltagelse i flere turneringer, hvor nogle har peget på, at Enzo Maresca har haft et klart A- og B-hold til de forskellige kampe.
– Det passer ikke, og alle fortjener at spille. Nogle spiller Premier League-kampe, andre Conference League og Carabao Cup. Men det kan ændre sig i løbet af få kampe. Vi har en stor trup, men er et samlet hold. Vi forsøger at fordele minutterne bedst muligt, siger Enzo Maresca ifølge The Athletic.
Torsdag gælder det FC København i det første af to møder i Conference League. Chelsea er på trods af deres dårlige form favoritter til at gå videre efter de to kampe.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER