FC København går på juleferie med en rædsom oplevelse i bagagen.
0-3 blev man kørt over af Rapid Wien i efterårets sidste fodboldkamp. Det var ikke godt nok, hvilket både Jacob Neestrup og Thomas Delaney adresserede til Tipsbladets reporter efter kampen.
Også i studiet hos rettighedshaver Disney+ var eksperterne Mikkel Bischoff og Michael Gravgaard i chok over særligt FC Københavns forsvarsspil.
– Prøv at se Trott her. Bolden er altså stadigvæk i feltet. Han står med hænderne nede og har en lad holdning og attitude…
Sådan lyder det fra Michael Gravgaard, der stopper sin tale, fordi han nærmest ikke ved, hvad han mere skal sige om FC Københavns defensiv ved østrigernes første scoring, hvor FCK ikke formåede at cleare bolden.
– Det var en audition for Trott i dag. Der er nul procents chance for, at FC København ikke går ud og henter en ny målmand til foråret. Dem de har er bare ikke gode nok. Runarsson, Theo Sander og Trott har vist, at de ikke er gode nok. De skal hente en ny målmand, og de kommer også til at gøre det, siger Mikkel Bischoff.
Men det var ikke kun københavnernes første mål imod, der skabte panderynker hos eksperterne på Disney+. Også målet til 0-2 fik Michael Gravgaard til at græmme sig.
– Det her er internationalt niveau, og vi kan alle sammen lave fejl, men det der kan simpelthen ikke blive værre. Jeg tror, selv en Serie 3-træner vil gå fuldstændig amok, siger den tidligere FCK-stopper om situationen, hvor Kevin Diks sender en aflevering forbi Pantelis Hatzidiakos, som ender i et østrigsk hjørnespark og en efterfølgende scoring til Rapid Wien.
– Hvem er lederne derinde? Når det brænder lidt på, og der er brug for nogen, der siger, du står der og der. Det sejler derinde. Det sejler, hvilket kampen også afspejler, siger Michael Gravgaard.
Begge eksperter er enige om, at den første periode af anden halvleg er det dårligste FC København-spil i denne sæson.
– De har lidt kørt det her spin med, at de har haft en lang periode med gode resultater. Det her, tror jeg, er det faktiske billede på FC Københavns efterår. Mange fejl, dårlige målmandspræstationer og nu betaler de prisen i Conference League. Vejen videre (i Conference League, red.) er rigtig svær.
FC København skal møde enten Real Betis eller Heidenheim efter nytår. Der trækkes lod fredag klokken 13.00.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE