FC København går på juleferie med en rædsom oplevelse i bagagen.
0-3 blev man kørt over af Rapid Wien i efterårets sidste fodboldkamp. Det var ikke godt nok, hvilket både Jacob Neestrup og Thomas Delaney adresserede til Tipsbladets reporter efter kampen.
Også i studiet hos rettighedshaver Disney+ var eksperterne Mikkel Bischoff og Michael Gravgaard i chok over særligt FC Københavns forsvarsspil.
– Prøv at se Trott her. Bolden er altså stadigvæk i feltet. Han står med hænderne nede og har en lad holdning og attitude…
Sådan lyder det fra Michael Gravgaard, der stopper sin tale, fordi han nærmest ikke ved, hvad han mere skal sige om FC Københavns defensiv ved østrigernes første scoring, hvor FCK ikke formåede at cleare bolden.
– Det var en audition for Trott i dag. Der er nul procents chance for, at FC København ikke går ud og henter en ny målmand til foråret. Dem de har er bare ikke gode nok. Runarsson, Theo Sander og Trott har vist, at de ikke er gode nok. De skal hente en ny målmand, og de kommer også til at gøre det, siger Mikkel Bischoff.
Men det var ikke kun københavnernes første mål imod, der skabte panderynker hos eksperterne på Disney+. Også målet til 0-2 fik Michael Gravgaard til at græmme sig.
– Det her er internationalt niveau, og vi kan alle sammen lave fejl, men det der kan simpelthen ikke blive værre. Jeg tror, selv en Serie 3-træner vil gå fuldstændig amok, siger den tidligere FCK-stopper om situationen, hvor Kevin Diks sender en aflevering forbi Pantelis Hatzidiakos, som ender i et østrigsk hjørnespark og en efterfølgende scoring til Rapid Wien.
– Hvem er lederne derinde? Når det brænder lidt på, og der er brug for nogen, der siger, du står der og der. Det sejler derinde. Det sejler, hvilket kampen også afspejler, siger Michael Gravgaard.
Begge eksperter er enige om, at den første periode af anden halvleg er det dårligste FC København-spil i denne sæson.
– De har lidt kørt det her spin med, at de har haft en lang periode med gode resultater. Det her, tror jeg, er det faktiske billede på FC Københavns efterår. Mange fejl, dårlige målmandspræstationer og nu betaler de prisen i Conference League. Vejen videre (i Conference League, red.) er rigtig svær.
FC København skal møde enten Real Betis eller Heidenheim efter nytår. Der trækkes lod fredag klokken 13.00.
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
‘De har problemer med os’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Danmarks landskamp slog særlig rekord
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar