Silkeborg får svært ved at komme videre til playoffrunden efter 0-1 hjemme mod Jagiellonia Bialystok.
Fodboldklubben Silkeborg får en svær opgave med at sikre sig avancement fra tredje kvalifikationsrunde i Conference League.
Torsdag aften tabte Silkeborg hjemme på Jysk Park 0-1 til Jagiellonia Bialystok, og den polske klub har dermed et godt udgangspunkt inden returkampen 14. august.
Sejren var fortjent og kunne have været større, men gæsterne misbrugte to store muligheder i anden halvleg.
Silkeborg har fået en forfærdelig start på sæsonen i Superligaen, hvor holdet har tabt tre kampe uden at score et eneste mål.
Det var dog ikke til at se fra begyndelsen af torsdagens kamp på kunstgræsset i Silkeborg. Allerede efter få minutter blev højrebacken Jens Martin Gammelby sendt af sted, men han måtte se sin afslutning pareret.
Både Silkeborg og Jagiellonia spillede frem ad banen som forventet, men omkring kampens første kvarter indtraf to episoder, der fik stor betydning for kampens resultat.
Først lavede Silkeborg et virkelig flot angreb, der blev sluttet af med, at Collin McCowatt sendte bolden på stolpen.
Få minutter senere sendte polakkernes danske islæt, venstrefløjen Louka Prip, et hjørnespark ind foran mål. Her dukkede forsvarsspilleren Bernardo Vital op, og portugiseren sendte med en smuk afslutning bolden i mål til 1-0 helt ude ved stolpen.
Silkeborg fortsatte ufortrødent og kom fint igennem på fløjene med Jens Martin Gammelby i højre side og Leonel Montano i venstre side som offensive backs.
Men som halvlegen skred frem, stod det klart, at det kneb med skarpheden foran mål, og både Tonni Adamsen og Younes Bakiz havde afslutninger et stykke over mål.
Jagiellonia Bialystok blev i sidste sæson nummer tre i den polske liga efter at have snuppet sit første mesterskab i sæsonen forinden.
I sidste sæson var klubben med i Conference League-ligaspillet, hvor det undervejs blev til en 2-1-sejr ude over FC København.
I den kamp scorede den kropsstærke Afimico Pululu for Jagiellonia, og angriberen fra Angola var tæt på også at komme på måltavlen mod Silkeborg tidligt i anden halvleg.
Forsvareren Robin Østrøm lavede en for kort aflevering og sendte dermed Pululu alene igennem, men målmand Nicolai Larsen leverede en flot fodparade og holdt Silkeborg inde i kampen.
Den danske klub indledte ellers anden halvleg lovende, men det begyndte at fuse ud, og Jagiellonia kunne lidt for let spille bolden rundt og forsvare føringen.
Undervejs blev Louka Prip skiftet ud efter lidt over en times spil.
Midtvejs i halvlegen virkede det som om, at der skulle polsk sløseri, snarere end Silkeborg-trylleri, til, for at hjemmeholdet skulle få udlignet.
Indskiftede Rami Al Hajj havde et par behjertede forsøg, men Silkeborg var ikke i nærheden af at få udlignet.
I stedet kunne forsvareren Yuki Kobayashi have lukket kampen definitivt kort før tid, men han helkiksede sin afslutning, da han stod helt fri tæt foran mål.
Den samlede vinder efter returkampen skal i playoffrunden i kvalifikationen møde den samlede vinder af opgøret mellem kroatiske Hajduk Split og Dinamo City fra Albanien.
AGF-styrmand er ude resten af 2025
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
– Billedet kan blive forringet
Brian Riemer tvunget til ændring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
INTERVIEW
Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
EKSKLUSIVT
Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
AGF lider sjældent nederlag
Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt
Manchester City rundbarberer Liverpool
Real Madrid spiller uafgjort
Forrygende Franculino på pletten igen
TIPSBLADETS DOM