(Tipsbladet i Sevilla) Magnus Mattsson er fra naturens side blevet begavet med et stort fodboldtalent, der i begyndelsen af året fik FC København til at smide over 30 millioner kroner på bordet i et stort køb, men ikke nok med det, så er han også svigermors drøm.
Sådan lyder de fine ord om den stille og rolige jyde fra cheftræner Jacob Neestrup inden opgøret mod Betis torsdag aften, da Magnus Mattsson onsdag sad ved siden af sin cheftræner på pressemødet før kampen i Conference League.
Men først satte spilleren selv nogle ord på sit rolige gemyt.
– Jeg er bare Magnus. Der er ikke så meget hurlumhej ved mig. Hvis jeg skal være helt ærlig, fokuserer jeg bare på at spille fodbold og give den gas derude, og så håber jeg, at jeg kan være et fint billede udadtil i vores klub, lød det fra Magnus Mattsson, inden Jacob Neestrup sendte roserne af sted.

– Det er jo det, det handler om. At have nogle, der på hver deres måde repræsenterer FC København, som vi gerne vil have det. Det gør Magnus. Det er nok også klart, som de fleste nok har luret, at når han sidder her, så er det nok, fordi han er blandt de 11 startende i morgen, så jeg glæder mig til at se Magnus spille i morgen. Jeg tror, at han vil spille en stor kamp, og så er han svigermors drøm, lød det flatterende fra Jacob Neestrup.
Men trods et stort prisskilt og et rart væsen så har det altså ikke været lutter lagkage for Magnus Mattsson i det første år i FC København.
Det har været ind og ud af holdet, og især foran mål kan man godt kræve mere af en mand som ham, og det erkender han også selv.
– Det er klart, at som offensiv spiller vil du gerne have noget output, og det er ikke altid fedt ikke at score, men jeg arbejder næsten hver dag på mine afslutninger og være koldblodig på de muligheder, jeg får, det er sådan set det, det handler om. Jeg har brændt for meget. Jeg tror, at jeg ville have været mere nervøs, hvis jeg ikke var kommet frem til chancer, men jeg er et godt sted, og jeg vil godt score mere på de chancer, jeg får.
Det får Magnus Mattsson – eller skal vi kalde ham svigermors drøm – så chancen for torsdag aften på Estadio Benito Villamarin.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT