(Tipsbladet i Sevilla) Magnus Mattsson er fra naturens side blevet begavet med et stort fodboldtalent, der i begyndelsen af året fik FC København til at smide over 30 millioner kroner på bordet i et stort køb, men ikke nok med det, så er han også svigermors drøm.
Sådan lyder de fine ord om den stille og rolige jyde fra cheftræner Jacob Neestrup inden opgøret mod Betis torsdag aften, da Magnus Mattsson onsdag sad ved siden af sin cheftræner på pressemødet før kampen i Conference League.
Men først satte spilleren selv nogle ord på sit rolige gemyt.
– Jeg er bare Magnus. Der er ikke så meget hurlumhej ved mig. Hvis jeg skal være helt ærlig, fokuserer jeg bare på at spille fodbold og give den gas derude, og så håber jeg, at jeg kan være et fint billede udadtil i vores klub, lød det fra Magnus Mattsson, inden Jacob Neestrup sendte roserne af sted.

– Det er jo det, det handler om. At have nogle, der på hver deres måde repræsenterer FC København, som vi gerne vil have det. Det gør Magnus. Det er nok også klart, som de fleste nok har luret, at når han sidder her, så er det nok, fordi han er blandt de 11 startende i morgen, så jeg glæder mig til at se Magnus spille i morgen. Jeg tror, at han vil spille en stor kamp, og så er han svigermors drøm, lød det flatterende fra Jacob Neestrup.
Men trods et stort prisskilt og et rart væsen så har det altså ikke været lutter lagkage for Magnus Mattsson i det første år i FC København.
Det har været ind og ud af holdet, og især foran mål kan man godt kræve mere af en mand som ham, og det erkender han også selv.
– Det er klart, at som offensiv spiller vil du gerne have noget output, og det er ikke altid fedt ikke at score, men jeg arbejder næsten hver dag på mine afslutninger og være koldblodig på de muligheder, jeg får, det er sådan set det, det handler om. Jeg har brændt for meget. Jeg tror, at jeg ville have været mere nervøs, hvis jeg ikke var kommet frem til chancer, men jeg er et godt sted, og jeg vil godt score mere på de chancer, jeg får.
Det får Magnus Mattsson – eller skal vi kalde ham svigermors drøm – så chancen for torsdag aften på Estadio Benito Villamarin.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Færdig: Nu er han rejst til København
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER