Neestrup: Han er svigermors drøm

Magnus Mattssons personlighed er gået lige ind i hjertet på FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup.



(Tipsbladet i Sevilla) Magnus Mattsson er fra naturens side blevet begavet med et stort fodboldtalent, der i begyndelsen af året fik FC København til at smide over 30 millioner kroner på bordet i et stort køb, men ikke nok med det, så er han også svigermors drøm. 

Sådan lyder de fine ord om den stille og rolige jyde fra cheftræner Jacob Neestrup inden opgøret mod Betis torsdag aften, da Magnus Mattsson onsdag sad ved siden af sin cheftræner på pressemødet før kampen i Conference League.  

Men først satte spilleren selv nogle ord på sit rolige gemyt. 

– Jeg er bare Magnus. Der er ikke så meget hurlumhej ved mig. Hvis jeg skal være helt ærlig, fokuserer jeg bare på at spille fodbold og give den gas derude, og så håber jeg, at jeg kan være et fint billede udadtil i vores klub, lød det fra Magnus Mattsson, inden Jacob Neestrup sendte roserne af sted. 

2WPDK3H

Foto: Alamy

– Det er jo det, det handler om. At have nogle, der på hver deres måde repræsenterer FC København, som vi gerne vil have det. Det gør Magnus. Det er nok også klart, som de fleste nok har luret, at når han sidder her, så er det nok, fordi han er blandt de 11 startende i morgen, så jeg glæder mig til at se Magnus spille i morgen. Jeg tror, at han vil spille en stor kamp, og så er han svigermors drøm, lød det flatterende fra Jacob Neestrup. 

Men trods et stort prisskilt og et rart væsen så har det altså ikke været lutter lagkage for Magnus Mattsson i det første år i FC København. 

Det har været ind og ud af holdet, og især foran mål kan man godt kræve mere af en mand som ham, og det erkender han også selv. 

– Det er klart, at som offensiv spiller vil du gerne have noget output, og det er ikke altid fedt ikke at score, men jeg arbejder næsten hver dag på mine afslutninger og være koldblodig på de muligheder, jeg får, det er sådan set det, det handler om. Jeg har brændt for meget. Jeg tror, at jeg ville have været mere nervøs, hvis jeg ikke var kommet frem til chancer, men jeg er et godt sted, og jeg vil godt score mere på de chancer, jeg får.  

Det får Magnus Mattsson – eller skal vi kalde ham svigermors drøm – så chancen for torsdag aften på Estadio Benito Villamarin. 





LIVE

TransferLIVE: Fryses ud i Barcelona før transfer

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Brøndby har IKKE budt

FC København byder på kantspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Brøndby forhandler om stor transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

‘Det er ret let at se’

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Det er forfærdeligt

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Tyskere blitzer Nordlondon

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem