(Tipsbladet i Sevilla) Magnus Mattsson er fra naturens side blevet begavet med et stort fodboldtalent, der i begyndelsen af året fik FC København til at smide over 30 millioner kroner på bordet i et stort køb, men ikke nok med det, så er han også svigermors drøm.
Sådan lyder de fine ord om den stille og rolige jyde fra cheftræner Jacob Neestrup inden opgøret mod Betis torsdag aften, da Magnus Mattsson onsdag sad ved siden af sin cheftræner på pressemødet før kampen i Conference League.
Men først satte spilleren selv nogle ord på sit rolige gemyt.
– Jeg er bare Magnus. Der er ikke så meget hurlumhej ved mig. Hvis jeg skal være helt ærlig, fokuserer jeg bare på at spille fodbold og give den gas derude, og så håber jeg, at jeg kan være et fint billede udadtil i vores klub, lød det fra Magnus Mattsson, inden Jacob Neestrup sendte roserne af sted.

– Det er jo det, det handler om. At have nogle, der på hver deres måde repræsenterer FC København, som vi gerne vil have det. Det gør Magnus. Det er nok også klart, som de fleste nok har luret, at når han sidder her, så er det nok, fordi han er blandt de 11 startende i morgen, så jeg glæder mig til at se Magnus spille i morgen. Jeg tror, at han vil spille en stor kamp, og så er han svigermors drøm, lød det flatterende fra Jacob Neestrup.
Men trods et stort prisskilt og et rart væsen så har det altså ikke været lutter lagkage for Magnus Mattsson i det første år i FC København.
Det har været ind og ud af holdet, og især foran mål kan man godt kræve mere af en mand som ham, og det erkender han også selv.
– Det er klart, at som offensiv spiller vil du gerne have noget output, og det er ikke altid fedt ikke at score, men jeg arbejder næsten hver dag på mine afslutninger og være koldblodig på de muligheder, jeg får, det er sådan set det, det handler om. Jeg har brændt for meget. Jeg tror, at jeg ville have været mere nervøs, hvis jeg ikke var kommet frem til chancer, men jeg er et godt sted, og jeg vil godt score mere på de chancer, jeg får.
Det får Magnus Mattsson – eller skal vi kalde ham svigermors drøm – så chancen for torsdag aften på Estadio Benito Villamarin.
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
Steve Cooper varsler store ændringer
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER