(Tipsbladet i Sevilla) Magnus Mattsson er fra naturens side blevet begavet med et stort fodboldtalent, der i begyndelsen af året fik FC København til at smide over 30 millioner kroner på bordet i et stort køb, men ikke nok med det, så er han også svigermors drøm.
Sådan lyder de fine ord om den stille og rolige jyde fra cheftræner Jacob Neestrup inden opgøret mod Betis torsdag aften, da Magnus Mattsson onsdag sad ved siden af sin cheftræner på pressemødet før kampen i Conference League.
Men først satte spilleren selv nogle ord på sit rolige gemyt.
– Jeg er bare Magnus. Der er ikke så meget hurlumhej ved mig. Hvis jeg skal være helt ærlig, fokuserer jeg bare på at spille fodbold og give den gas derude, og så håber jeg, at jeg kan være et fint billede udadtil i vores klub, lød det fra Magnus Mattsson, inden Jacob Neestrup sendte roserne af sted.

– Det er jo det, det handler om. At have nogle, der på hver deres måde repræsenterer FC København, som vi gerne vil have det. Det gør Magnus. Det er nok også klart, som de fleste nok har luret, at når han sidder her, så er det nok, fordi han er blandt de 11 startende i morgen, så jeg glæder mig til at se Magnus spille i morgen. Jeg tror, at han vil spille en stor kamp, og så er han svigermors drøm, lød det flatterende fra Jacob Neestrup.
Men trods et stort prisskilt og et rart væsen så har det altså ikke været lutter lagkage for Magnus Mattsson i det første år i FC København.
Det har været ind og ud af holdet, og især foran mål kan man godt kræve mere af en mand som ham, og det erkender han også selv.
– Det er klart, at som offensiv spiller vil du gerne have noget output, og det er ikke altid fedt ikke at score, men jeg arbejder næsten hver dag på mine afslutninger og være koldblodig på de muligheder, jeg får, det er sådan set det, det handler om. Jeg har brændt for meget. Jeg tror, at jeg ville have været mere nervøs, hvis jeg ikke var kommet frem til chancer, men jeg er et godt sted, og jeg vil godt score mere på de chancer, jeg får.
Det får Magnus Mattsson – eller skal vi kalde ham svigermors drøm – så chancen for torsdag aften på Estadio Benito Villamarin.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED