Neestrup på vagt: Det er ikke sådan, det foregår

FC København er storfavoritter mod FCB Magpies fra Gibraltar, men man skal ikke bare forvente, at danskerne går ud og smadrer dem fuldstændig, siger Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Når FC København torsdag aften indleder sin europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies på Gibraltar, så vil det være med det danske hold som absolutte storfavoritter. 

Eksempelvis er det ikke alle hos Magpies, der er professionelle, hvorfor de altså har jobs ved siden af fodbolden. Men Jacob Neestrup har stor respekt for morgendagens modstander, og man skal ikke bare forvente en storsejr af en anden verden. 

– Vi skal bare være klar. Det er anderledes opgave. Qarabag var i Gibraltar i går, hvor de vandt 2-0, men de scorede deres første mål i overtiden af første halvleg. Det er en svær opgave på sin egen måde. Det er ikke fordi, jeg prøver at snakke vores favoritværdighed ned, hverken på en enkeltstående kamp eller over to kampe.

– Det er ikke sådan, at vi kommer til at skulle ud og smadre et hold på resultattavlen. Det er ikke sådan, det foregår. Vi skal ud og vinde en fodboldkamp og have det udgangspunkt, vi kan være tilfredse med. Det er det, vi går efter, fortæller FCK-træneren til Tipsbladet og den skrevne presse. 

263435

Man skal ikke forvente, at FCK bare går ud og smadrer FCB Magpies, siger Neestrup. Foto: Alamy

Kampene falder som perler på en snor lige i øjeblikket, nu hvor Superligaen er i gang, og FCK tager hul på deres europæiske eventyr. Overvejer Jacob Neestrup så at rotere i sin startopstilling til i morgen, hvor man også har en vanskelig kamp mod AGF på søndag?

– Ikke i forhold til at vi skal dele en masse spilletid ud. Men i forhold til at der er et program, der hedder kampe hver tredje-fjerde dag, vil der nok komme et par enkelte bytte. Men vi roterer ikke, fordi vi skal møde et hold fra Gibraltar.

Rugbybane
Det forventes, at FC København hurtigt tager teten mod FCB Magpies, men hvis bolden lige hopper lidt skævt i ny og næ, så er der en årsag til det. FC København skal nemlig spille på en rugbybane, har Neestrup bemærket, og det er bare noget andet, end man er vant til.

– Det er et hold, vi skal bryde ned under nogle vanskelige forhold. Vi skal spille på en rugbybane, der ikke kan vandes, på et meget åbent stadion, der er omgivet af rigtig meget vand. Det er et andet stadion, end det vi ellers har spillet på i Gibraltar, og som sagt er den lavet til rugby, så den er blødere end normalt.

– Du kan se på de kampe, vi har set, at bolden tager nogle meget specielle opspring.

Sådan noget kan man dog forberede sig nogenlunde på, og det har de også gjort i FCK.

– Man kan lade være med at vande banen, når vi træner i dag for eksempel. Den er knastør – forhåbentlig, så nu skal det ikke begynde at regne, siger Neestrup med et skævt smil.

Man skulle dog tro, at vejrguderne hørte hans sidste kommentar, for godt og vel to minutter senere begyndte det at dryppe fra himlen. Det stoppede heldigvis hurtigt igen.



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Andreas Christensen skriver snart under

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Neestrup reagerer på brudt aftale

Går langt ned i løn

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Stor ydmygelse

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

City betaler 560 millioner for ny stjerne

– Lange forhandlinger med FC København

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub