FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Når FC København torsdag aften indleder sin europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies på Gibraltar, så vil det være med det danske hold som absolutte storfavoritter.
Eksempelvis er det ikke alle hos Magpies, der er professionelle, hvorfor de altså har jobs ved siden af fodbolden. Men Jacob Neestrup har stor respekt for morgendagens modstander, og man skal ikke bare forvente en storsejr af en anden verden.
– Vi skal bare være klar. Det er anderledes opgave. Qarabag var i Gibraltar i går, hvor de vandt 2-0, men de scorede deres første mål i overtiden af første halvleg. Det er en svær opgave på sin egen måde. Det er ikke fordi, jeg prøver at snakke vores favoritværdighed ned, hverken på en enkeltstående kamp eller over to kampe.
– Det er ikke sådan, at vi kommer til at skulle ud og smadre et hold på resultattavlen. Det er ikke sådan, det foregår. Vi skal ud og vinde en fodboldkamp og have det udgangspunkt, vi kan være tilfredse med. Det er det, vi går efter, fortæller FCK-træneren til Tipsbladet og den skrevne presse.

Kampene falder som perler på en snor lige i øjeblikket, nu hvor Superligaen er i gang, og FCK tager hul på deres europæiske eventyr. Overvejer Jacob Neestrup så at rotere i sin startopstilling til i morgen, hvor man også har en vanskelig kamp mod AGF på søndag?
– Ikke i forhold til at vi skal dele en masse spilletid ud. Men i forhold til at der er et program, der hedder kampe hver tredje-fjerde dag, vil der nok komme et par enkelte bytte. Men vi roterer ikke, fordi vi skal møde et hold fra Gibraltar.
Rugbybane
Det forventes, at FC København hurtigt tager teten mod FCB Magpies, men hvis bolden lige hopper lidt skævt i ny og næ, så er der en årsag til det. FC København skal nemlig spille på en rugbybane, har Neestrup bemærket, og det er bare noget andet, end man er vant til.
– Det er et hold, vi skal bryde ned under nogle vanskelige forhold. Vi skal spille på en rugbybane, der ikke kan vandes, på et meget åbent stadion, der er omgivet af rigtig meget vand. Det er et andet stadion, end det vi ellers har spillet på i Gibraltar, og som sagt er den lavet til rugby, så den er blødere end normalt.
– Du kan se på de kampe, vi har set, at bolden tager nogle meget specielle opspring.
Sådan noget kan man dog forberede sig nogenlunde på, og det har de også gjort i FCK.
– Man kan lade være med at vande banen, når vi træner i dag for eksempel. Den er knastør – forhåbentlig, så nu skal det ikke begynde at regne, siger Neestrup med et skævt smil.
Man skulle dog tro, at vejrguderne hørte hans sidste kommentar, for godt og vel to minutter senere begyndte det at dryppe fra himlen. Det stoppede heldigvis hurtigt igen.
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
Forventer friske danskere efter fiasko
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt