FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Når FC København torsdag aften indleder sin europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies på Gibraltar, så vil det være med det danske hold som absolutte storfavoritter.
Eksempelvis er det ikke alle hos Magpies, der er professionelle, hvorfor de altså har jobs ved siden af fodbolden. Men Jacob Neestrup har stor respekt for morgendagens modstander, og man skal ikke bare forvente en storsejr af en anden verden.
– Vi skal bare være klar. Det er anderledes opgave. Qarabag var i Gibraltar i går, hvor de vandt 2-0, men de scorede deres første mål i overtiden af første halvleg. Det er en svær opgave på sin egen måde. Det er ikke fordi, jeg prøver at snakke vores favoritværdighed ned, hverken på en enkeltstående kamp eller over to kampe.
– Det er ikke sådan, at vi kommer til at skulle ud og smadre et hold på resultattavlen. Det er ikke sådan, det foregår. Vi skal ud og vinde en fodboldkamp og have det udgangspunkt, vi kan være tilfredse med. Det er det, vi går efter, fortæller FCK-træneren til Tipsbladet og den skrevne presse.

Kampene falder som perler på en snor lige i øjeblikket, nu hvor Superligaen er i gang, og FCK tager hul på deres europæiske eventyr. Overvejer Jacob Neestrup så at rotere i sin startopstilling til i morgen, hvor man også har en vanskelig kamp mod AGF på søndag?
– Ikke i forhold til at vi skal dele en masse spilletid ud. Men i forhold til at der er et program, der hedder kampe hver tredje-fjerde dag, vil der nok komme et par enkelte bytte. Men vi roterer ikke, fordi vi skal møde et hold fra Gibraltar.
Rugbybane
Det forventes, at FC København hurtigt tager teten mod FCB Magpies, men hvis bolden lige hopper lidt skævt i ny og næ, så er der en årsag til det. FC København skal nemlig spille på en rugbybane, har Neestrup bemærket, og det er bare noget andet, end man er vant til.
– Det er et hold, vi skal bryde ned under nogle vanskelige forhold. Vi skal spille på en rugbybane, der ikke kan vandes, på et meget åbent stadion, der er omgivet af rigtig meget vand. Det er et andet stadion, end det vi ellers har spillet på i Gibraltar, og som sagt er den lavet til rugby, så den er blødere end normalt.
– Du kan se på de kampe, vi har set, at bolden tager nogle meget specielle opspring.
Sådan noget kan man dog forberede sig nogenlunde på, og det har de også gjort i FCK.
– Man kan lade være med at vande banen, når vi træner i dag for eksempel. Den er knastør – forhåbentlig, så nu skal det ikke begynde at regne, siger Neestrup med et skævt smil.
Man skulle dog tro, at vejrguderne hørte hans sidste kommentar, for godt og vel to minutter senere begyndte det at dryppe fra himlen. Det stoppede heldigvis hurtigt igen.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM