Neestrup på vagt: Det er ikke sådan, det foregår

FC København er storfavoritter mod FCB Magpies fra Gibraltar, men man skal ikke bare forvente, at danskerne går ud og smadrer dem fuldstændig, siger Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Når FC København torsdag aften indleder sin europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies på Gibraltar, så vil det være med det danske hold som absolutte storfavoritter. 

Eksempelvis er det ikke alle hos Magpies, der er professionelle, hvorfor de altså har jobs ved siden af fodbolden. Men Jacob Neestrup har stor respekt for morgendagens modstander, og man skal ikke bare forvente en storsejr af en anden verden. 

– Vi skal bare være klar. Det er anderledes opgave. Qarabag var i Gibraltar i går, hvor de vandt 2-0, men de scorede deres første mål i overtiden af første halvleg. Det er en svær opgave på sin egen måde. Det er ikke fordi, jeg prøver at snakke vores favoritværdighed ned, hverken på en enkeltstående kamp eller over to kampe.

– Det er ikke sådan, at vi kommer til at skulle ud og smadre et hold på resultattavlen. Det er ikke sådan, det foregår. Vi skal ud og vinde en fodboldkamp og have det udgangspunkt, vi kan være tilfredse med. Det er det, vi går efter, fortæller FCK-træneren til Tipsbladet og den skrevne presse. 

263435

Man skal ikke forvente, at FCK bare går ud og smadrer FCB Magpies, siger Neestrup. Foto: Alamy

Kampene falder som perler på en snor lige i øjeblikket, nu hvor Superligaen er i gang, og FCK tager hul på deres europæiske eventyr. Overvejer Jacob Neestrup så at rotere i sin startopstilling til i morgen, hvor man også har en vanskelig kamp mod AGF på søndag?

– Ikke i forhold til at vi skal dele en masse spilletid ud. Men i forhold til at der er et program, der hedder kampe hver tredje-fjerde dag, vil der nok komme et par enkelte bytte. Men vi roterer ikke, fordi vi skal møde et hold fra Gibraltar.

Rugbybane
Det forventes, at FC København hurtigt tager teten mod FCB Magpies, men hvis bolden lige hopper lidt skævt i ny og næ, så er der en årsag til det. FC København skal nemlig spille på en rugbybane, har Neestrup bemærket, og det er bare noget andet, end man er vant til.

– Det er et hold, vi skal bryde ned under nogle vanskelige forhold. Vi skal spille på en rugbybane, der ikke kan vandes, på et meget åbent stadion, der er omgivet af rigtig meget vand. Det er et andet stadion, end det vi ellers har spillet på i Gibraltar, og som sagt er den lavet til rugby, så den er blødere end normalt.

– Du kan se på de kampe, vi har set, at bolden tager nogle meget specielle opspring.

Sådan noget kan man dog forberede sig nogenlunde på, og det har de også gjort i FCK.

– Man kan lade være med at vande banen, når vi træner i dag for eksempel. Den er knastør – forhåbentlig, så nu skal det ikke begynde at regne, siger Neestrup med et skævt smil.

Man skulle dog tro, at vejrguderne hørte hans sidste kommentar, for godt og vel to minutter senere begyndte det at dryppe fra himlen. Det stoppede heldigvis hurtigt igen.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stort Brøndby-boost

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

FC København – FC Nordsjælland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Godt nyt – nu er han landet i København

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

FC København-boss reagerer på tilråb

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB