FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Når FC København torsdag aften indleder sin europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies på Gibraltar, så vil det være med det danske hold som absolutte storfavoritter.
Eksempelvis er det ikke alle hos Magpies, der er professionelle, hvorfor de altså har jobs ved siden af fodbolden. Men Jacob Neestrup har stor respekt for morgendagens modstander, og man skal ikke bare forvente en storsejr af en anden verden.
– Vi skal bare være klar. Det er anderledes opgave. Qarabag var i Gibraltar i går, hvor de vandt 2-0, men de scorede deres første mål i overtiden af første halvleg. Det er en svær opgave på sin egen måde. Det er ikke fordi, jeg prøver at snakke vores favoritværdighed ned, hverken på en enkeltstående kamp eller over to kampe.
– Det er ikke sådan, at vi kommer til at skulle ud og smadre et hold på resultattavlen. Det er ikke sådan, det foregår. Vi skal ud og vinde en fodboldkamp og have det udgangspunkt, vi kan være tilfredse med. Det er det, vi går efter, fortæller FCK-træneren til Tipsbladet og den skrevne presse.

Kampene falder som perler på en snor lige i øjeblikket, nu hvor Superligaen er i gang, og FCK tager hul på deres europæiske eventyr. Overvejer Jacob Neestrup så at rotere i sin startopstilling til i morgen, hvor man også har en vanskelig kamp mod AGF på søndag?
– Ikke i forhold til at vi skal dele en masse spilletid ud. Men i forhold til at der er et program, der hedder kampe hver tredje-fjerde dag, vil der nok komme et par enkelte bytte. Men vi roterer ikke, fordi vi skal møde et hold fra Gibraltar.
Rugbybane
Det forventes, at FC København hurtigt tager teten mod FCB Magpies, men hvis bolden lige hopper lidt skævt i ny og næ, så er der en årsag til det. FC København skal nemlig spille på en rugbybane, har Neestrup bemærket, og det er bare noget andet, end man er vant til.
– Det er et hold, vi skal bryde ned under nogle vanskelige forhold. Vi skal spille på en rugbybane, der ikke kan vandes, på et meget åbent stadion, der er omgivet af rigtig meget vand. Det er et andet stadion, end det vi ellers har spillet på i Gibraltar, og som sagt er den lavet til rugby, så den er blødere end normalt.
– Du kan se på de kampe, vi har set, at bolden tager nogle meget specielle opspring.
Sådan noget kan man dog forberede sig nogenlunde på, og det har de også gjort i FCK.
– Man kan lade være med at vande banen, når vi træner i dag for eksempel. Den er knastør – forhåbentlig, så nu skal det ikke begynde at regne, siger Neestrup med et skævt smil.
Man skulle dog tro, at vejrguderne hørte hans sidste kommentar, for godt og vel to minutter senere begyndte det at dryppe fra himlen. Det stoppede heldigvis hurtigt igen.
LIVE
LIVE: Deler godt nyt
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Så blev det officielt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Benhård Brian Riemer-melding
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Jubler over ny Brøndby-chef
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER