PARKEN (Tipsbladet): To forskellige halvlege definerede FC Københavns forårspremiere mod Heidenheim.
I de første 45 minutter så det rigtig godt ud, mens det faldt fra hinanden i anden halvleg, da FC København indkasserede efter en dødbold. Det blev startskuddet til en frygtelig afslutning på kampen set med FCK-briller, som endte med et nederlag på 1-2.
Det ærgrer Jacob Neestrup, som talte til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
– Vi kan ikke have initiativet i løbet af 95 minutter, da det er fuldstændig umuligt. Jeg ærgrer mig over, det bliver lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg og specielt i de sidste 20 minutter efter deres mål. Selvom det er uvant at møde et hold, der er med til at gøre kampen så åben, skal vi stadigvæk kunne holde en kompakthed, der gør kampen mere lukket.
Foruden skuffelsen over nederlaget, blev københavnernes første scoring imod også et stort samtaleemne efter kampen. Den blev nemlig indkasseret efter en dødbold – noget FC København har haft udfordringer med i store dele af efteråret.
Jacob Neestrup skælner dog mellem dødboldssituationer.
– Der var ikke problemer med situationer, som den i dag (torsdag, red.), men der var problemer med hjørnespark. Vi er ærgerlige over, de scorer, men jeg havde været lige så ærgerlig, hvis begge mål var lavet på omstillinger. Det er ærgerligt, at vi indkasserer to mål og mister noget struktur i anden halvleg. Det er hovedårsagen til, at kampen bliver mere livlig, hvilket ikke er positivt ment.
Dødboldssnakken vendte senere tilbage under interviewet.
– Jeg fik et spørgsmål, der gik på, at vi havde udfordringer med dødbolde i efteråret, og det passer ikke. Vi havde udfordringer med hjørnespark, og det var det, jeg sagde.
Hjørnespark og et frispark, som de scorer på i dag, hører det ikke ind under samme kategori?
– Overhovedet ikke. Det er to forskellige ting og spilsituationer. Hjørnesparket bliver taget nede i hjørnet mellem sidelinjen og mållinjen og frisparket, de scorer på, blev taget inde midt på banen, så derfor er det to vidt forskellige situationer. Men om de havde scoret efter et hjørnespark eller frispark, så havde det været samme udfald og lige irriterende.
Thomas Delaney blev også forholdt det faktum, at Diant Ramaj skulle hente bolden ud af eget net efter en dødbold.
– Det er en stime, vi har arbejdet hårdt på at komme ud af. Det er ikke tilfredsstillende overhovedet, og så må vi hjem og kigge på, hvad der skal gøres anderledes. Vi er opmærksomme på det, siger midtbanekrigeren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Nikcolai Lund havde indtil januar ansvaret for dødboldssituationer, men er blevet afløst af Jens Berthel Askou, der også dirigerede defensiven under frisparket, som Heidenheim scorede på.

På trods af et knap så godt udgangspunkt, så er der masser af FC København-tro på et videre avancement.
– Jeg synes ikke, det er umuligt. Vi har en fair chance for at gå videre. Den havde været meget mere end bare fair, hvis vi havde leveret et bedre resultat, men jeg synes også, vi fik vist, at der bestemt er muligheder i forhold til at komme fri. Vi har forhåbentligt et par spillere, der kommer på banen i dag (torsdag, red.), som med lidt flere træningstimer og minutter er en to-tre procent skarpere.
– Jeg tror på, vi kan (gå videre, red.). Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem, men de viste omvendt også det samme. Vi skal være skarpere over 90 minutter, siger Thomas Delaney, der er ærgerlig over, at FC København ikke må have fans med til returopgøret.
– Vi skylder de medrejsende fans fra Østrig lidt, og jeg ville have glædet mig til at komme til Tyskland og give FCK’s fans en god oplevelse. Uagtet om vi har fans med eller ej, så skal vi hjem og samle os, men inden da er der en Superliga-kamp.
FC Københavns fans er udelukket til returopgøret i Heidenheim på grund af pyroteknik i Østrig.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Riemer melder stjerne klar
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Klar tale: Han bør fyres nu
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne