PARKEN (Tipsbladet): To forskellige halvlege definerede FC Københavns forårspremiere mod Heidenheim.
I de første 45 minutter så det rigtig godt ud, mens det faldt fra hinanden i anden halvleg, da FC København indkasserede efter en dødbold. Det blev startskuddet til en frygtelig afslutning på kampen set med FCK-briller, som endte med et nederlag på 1-2.
Det ærgrer Jacob Neestrup, som talte til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
– Vi kan ikke have initiativet i løbet af 95 minutter, da det er fuldstændig umuligt. Jeg ærgrer mig over, det bliver lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg og specielt i de sidste 20 minutter efter deres mål. Selvom det er uvant at møde et hold, der er med til at gøre kampen så åben, skal vi stadigvæk kunne holde en kompakthed, der gør kampen mere lukket.
Foruden skuffelsen over nederlaget, blev københavnernes første scoring imod også et stort samtaleemne efter kampen. Den blev nemlig indkasseret efter en dødbold – noget FC København har haft udfordringer med i store dele af efteråret.
Jacob Neestrup skælner dog mellem dødboldssituationer.
– Der var ikke problemer med situationer, som den i dag (torsdag, red.), men der var problemer med hjørnespark. Vi er ærgerlige over, de scorer, men jeg havde været lige så ærgerlig, hvis begge mål var lavet på omstillinger. Det er ærgerligt, at vi indkasserer to mål og mister noget struktur i anden halvleg. Det er hovedårsagen til, at kampen bliver mere livlig, hvilket ikke er positivt ment.
Dødboldssnakken vendte senere tilbage under interviewet.
– Jeg fik et spørgsmål, der gik på, at vi havde udfordringer med dødbolde i efteråret, og det passer ikke. Vi havde udfordringer med hjørnespark, og det var det, jeg sagde.
Hjørnespark og et frispark, som de scorer på i dag, hører det ikke ind under samme kategori?
– Overhovedet ikke. Det er to forskellige ting og spilsituationer. Hjørnesparket bliver taget nede i hjørnet mellem sidelinjen og mållinjen og frisparket, de scorer på, blev taget inde midt på banen, så derfor er det to vidt forskellige situationer. Men om de havde scoret efter et hjørnespark eller frispark, så havde det været samme udfald og lige irriterende.
Thomas Delaney blev også forholdt det faktum, at Diant Ramaj skulle hente bolden ud af eget net efter en dødbold.
– Det er en stime, vi har arbejdet hårdt på at komme ud af. Det er ikke tilfredsstillende overhovedet, og så må vi hjem og kigge på, hvad der skal gøres anderledes. Vi er opmærksomme på det, siger midtbanekrigeren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Nikcolai Lund havde indtil januar ansvaret for dødboldssituationer, men er blevet afløst af Jens Berthel Askou, der også dirigerede defensiven under frisparket, som Heidenheim scorede på.

På trods af et knap så godt udgangspunkt, så er der masser af FC København-tro på et videre avancement.
– Jeg synes ikke, det er umuligt. Vi har en fair chance for at gå videre. Den havde været meget mere end bare fair, hvis vi havde leveret et bedre resultat, men jeg synes også, vi fik vist, at der bestemt er muligheder i forhold til at komme fri. Vi har forhåbentligt et par spillere, der kommer på banen i dag (torsdag, red.), som med lidt flere træningstimer og minutter er en to-tre procent skarpere.
– Jeg tror på, vi kan (gå videre, red.). Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem, men de viste omvendt også det samme. Vi skal være skarpere over 90 minutter, siger Thomas Delaney, der er ærgerlig over, at FC København ikke må have fans med til returopgøret.
– Vi skylder de medrejsende fans fra Østrig lidt, og jeg ville have glædet mig til at komme til Tyskland og give FCK’s fans en god oplevelse. Uagtet om vi har fans med eller ej, så skal vi hjem og samle os, men inden da er der en Superliga-kamp.
FC Københavns fans er udelukket til returopgøret i Heidenheim på grund af pyroteknik i Østrig.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED