PARKEN (Tipsbladet): To forskellige halvlege definerede FC Københavns forårspremiere mod Heidenheim.
I de første 45 minutter så det rigtig godt ud, mens det faldt fra hinanden i anden halvleg, da FC København indkasserede efter en dødbold. Det blev startskuddet til en frygtelig afslutning på kampen set med FCK-briller, som endte med et nederlag på 1-2.
Det ærgrer Jacob Neestrup, som talte til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
– Vi kan ikke have initiativet i løbet af 95 minutter, da det er fuldstændig umuligt. Jeg ærgrer mig over, det bliver lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg og specielt i de sidste 20 minutter efter deres mål. Selvom det er uvant at møde et hold, der er med til at gøre kampen så åben, skal vi stadigvæk kunne holde en kompakthed, der gør kampen mere lukket.
Foruden skuffelsen over nederlaget, blev københavnernes første scoring imod også et stort samtaleemne efter kampen. Den blev nemlig indkasseret efter en dødbold – noget FC København har haft udfordringer med i store dele af efteråret.
Jacob Neestrup skælner dog mellem dødboldssituationer.
– Der var ikke problemer med situationer, som den i dag (torsdag, red.), men der var problemer med hjørnespark. Vi er ærgerlige over, de scorer, men jeg havde været lige så ærgerlig, hvis begge mål var lavet på omstillinger. Det er ærgerligt, at vi indkasserer to mål og mister noget struktur i anden halvleg. Det er hovedårsagen til, at kampen bliver mere livlig, hvilket ikke er positivt ment.
Dødboldssnakken vendte senere tilbage under interviewet.
– Jeg fik et spørgsmål, der gik på, at vi havde udfordringer med dødbolde i efteråret, og det passer ikke. Vi havde udfordringer med hjørnespark, og det var det, jeg sagde.
Hjørnespark og et frispark, som de scorer på i dag, hører det ikke ind under samme kategori?
– Overhovedet ikke. Det er to forskellige ting og spilsituationer. Hjørnesparket bliver taget nede i hjørnet mellem sidelinjen og mållinjen og frisparket, de scorer på, blev taget inde midt på banen, så derfor er det to vidt forskellige situationer. Men om de havde scoret efter et hjørnespark eller frispark, så havde det været samme udfald og lige irriterende.
Thomas Delaney blev også forholdt det faktum, at Diant Ramaj skulle hente bolden ud af eget net efter en dødbold.
– Det er en stime, vi har arbejdet hårdt på at komme ud af. Det er ikke tilfredsstillende overhovedet, og så må vi hjem og kigge på, hvad der skal gøres anderledes. Vi er opmærksomme på det, siger midtbanekrigeren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Nikcolai Lund havde indtil januar ansvaret for dødboldssituationer, men er blevet afløst af Jens Berthel Askou, der også dirigerede defensiven under frisparket, som Heidenheim scorede på.

På trods af et knap så godt udgangspunkt, så er der masser af FC København-tro på et videre avancement.
– Jeg synes ikke, det er umuligt. Vi har en fair chance for at gå videre. Den havde været meget mere end bare fair, hvis vi havde leveret et bedre resultat, men jeg synes også, vi fik vist, at der bestemt er muligheder i forhold til at komme fri. Vi har forhåbentligt et par spillere, der kommer på banen i dag (torsdag, red.), som med lidt flere træningstimer og minutter er en to-tre procent skarpere.
– Jeg tror på, vi kan (gå videre, red.). Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem, men de viste omvendt også det samme. Vi skal være skarpere over 90 minutter, siger Thomas Delaney, der er ærgerlig over, at FC København ikke må have fans med til returopgøret.
– Vi skylder de medrejsende fans fra Østrig lidt, og jeg ville have glædet mig til at komme til Tyskland og give FCK’s fans en god oplevelse. Uagtet om vi har fans med eller ej, så skal vi hjem og samle os, men inden da er der en Superliga-kamp.
FC Københavns fans er udelukket til returopgøret i Heidenheim på grund af pyroteknik i Østrig.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
I chok: Har aldrig set lignende
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Højlund står til at slå personlige rekorder
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Neestrup chokerer med sin startopstilling
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Her kan du se Viborg FF mod FC København
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
‘Tottenham er i overhængende fare’
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City