PARKEN (Tipsbladet): To forskellige halvlege definerede FC Københavns forårspremiere mod Heidenheim.
I de første 45 minutter så det rigtig godt ud, mens det faldt fra hinanden i anden halvleg, da FC København indkasserede efter en dødbold. Det blev startskuddet til en frygtelig afslutning på kampen set med FCK-briller, som endte med et nederlag på 1-2.
Det ærgrer Jacob Neestrup, som talte til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
– Vi kan ikke have initiativet i løbet af 95 minutter, da det er fuldstændig umuligt. Jeg ærgrer mig over, det bliver lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg og specielt i de sidste 20 minutter efter deres mål. Selvom det er uvant at møde et hold, der er med til at gøre kampen så åben, skal vi stadigvæk kunne holde en kompakthed, der gør kampen mere lukket.
Foruden skuffelsen over nederlaget, blev københavnernes første scoring imod også et stort samtaleemne efter kampen. Den blev nemlig indkasseret efter en dødbold – noget FC København har haft udfordringer med i store dele af efteråret.
Jacob Neestrup skælner dog mellem dødboldssituationer.
– Der var ikke problemer med situationer, som den i dag (torsdag, red.), men der var problemer med hjørnespark. Vi er ærgerlige over, de scorer, men jeg havde været lige så ærgerlig, hvis begge mål var lavet på omstillinger. Det er ærgerligt, at vi indkasserer to mål og mister noget struktur i anden halvleg. Det er hovedårsagen til, at kampen bliver mere livlig, hvilket ikke er positivt ment.
Dødboldssnakken vendte senere tilbage under interviewet.
– Jeg fik et spørgsmål, der gik på, at vi havde udfordringer med dødbolde i efteråret, og det passer ikke. Vi havde udfordringer med hjørnespark, og det var det, jeg sagde.
Hjørnespark og et frispark, som de scorer på i dag, hører det ikke ind under samme kategori?
– Overhovedet ikke. Det er to forskellige ting og spilsituationer. Hjørnesparket bliver taget nede i hjørnet mellem sidelinjen og mållinjen og frisparket, de scorer på, blev taget inde midt på banen, så derfor er det to vidt forskellige situationer. Men om de havde scoret efter et hjørnespark eller frispark, så havde det været samme udfald og lige irriterende.
Thomas Delaney blev også forholdt det faktum, at Diant Ramaj skulle hente bolden ud af eget net efter en dødbold.
– Det er en stime, vi har arbejdet hårdt på at komme ud af. Det er ikke tilfredsstillende overhovedet, og så må vi hjem og kigge på, hvad der skal gøres anderledes. Vi er opmærksomme på det, siger midtbanekrigeren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Nikcolai Lund havde indtil januar ansvaret for dødboldssituationer, men er blevet afløst af Jens Berthel Askou, der også dirigerede defensiven under frisparket, som Heidenheim scorede på.

På trods af et knap så godt udgangspunkt, så er der masser af FC København-tro på et videre avancement.
– Jeg synes ikke, det er umuligt. Vi har en fair chance for at gå videre. Den havde været meget mere end bare fair, hvis vi havde leveret et bedre resultat, men jeg synes også, vi fik vist, at der bestemt er muligheder i forhold til at komme fri. Vi har forhåbentligt et par spillere, der kommer på banen i dag (torsdag, red.), som med lidt flere træningstimer og minutter er en to-tre procent skarpere.
– Jeg tror på, vi kan (gå videre, red.). Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem, men de viste omvendt også det samme. Vi skal være skarpere over 90 minutter, siger Thomas Delaney, der er ærgerlig over, at FC København ikke må have fans med til returopgøret.
– Vi skylder de medrejsende fans fra Østrig lidt, og jeg ville have glædet mig til at komme til Tyskland og give FCK’s fans en god oplevelse. Uagtet om vi har fans med eller ej, så skal vi hjem og samle os, men inden da er der en Superliga-kamp.
FC Københavns fans er udelukket til returopgøret i Heidenheim på grund af pyroteknik i Østrig.
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’