PARKEN (Tipsbladet): To forskellige halvlege definerede FC Københavns forårspremiere mod Heidenheim.
I de første 45 minutter så det rigtig godt ud, mens det faldt fra hinanden i anden halvleg, da FC København indkasserede efter en dødbold. Det blev startskuddet til en frygtelig afslutning på kampen set med FCK-briller, som endte med et nederlag på 1-2.
Det ærgrer Jacob Neestrup, som talte til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
– Vi kan ikke have initiativet i løbet af 95 minutter, da det er fuldstændig umuligt. Jeg ærgrer mig over, det bliver lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg og specielt i de sidste 20 minutter efter deres mål. Selvom det er uvant at møde et hold, der er med til at gøre kampen så åben, skal vi stadigvæk kunne holde en kompakthed, der gør kampen mere lukket.
Foruden skuffelsen over nederlaget, blev københavnernes første scoring imod også et stort samtaleemne efter kampen. Den blev nemlig indkasseret efter en dødbold – noget FC København har haft udfordringer med i store dele af efteråret.
Jacob Neestrup skælner dog mellem dødboldssituationer.
– Der var ikke problemer med situationer, som den i dag (torsdag, red.), men der var problemer med hjørnespark. Vi er ærgerlige over, de scorer, men jeg havde været lige så ærgerlig, hvis begge mål var lavet på omstillinger. Det er ærgerligt, at vi indkasserer to mål og mister noget struktur i anden halvleg. Det er hovedårsagen til, at kampen bliver mere livlig, hvilket ikke er positivt ment.
Dødboldssnakken vendte senere tilbage under interviewet.
– Jeg fik et spørgsmål, der gik på, at vi havde udfordringer med dødbolde i efteråret, og det passer ikke. Vi havde udfordringer med hjørnespark, og det var det, jeg sagde.
Hjørnespark og et frispark, som de scorer på i dag, hører det ikke ind under samme kategori?
– Overhovedet ikke. Det er to forskellige ting og spilsituationer. Hjørnesparket bliver taget nede i hjørnet mellem sidelinjen og mållinjen og frisparket, de scorer på, blev taget inde midt på banen, så derfor er det to vidt forskellige situationer. Men om de havde scoret efter et hjørnespark eller frispark, så havde det været samme udfald og lige irriterende.
Thomas Delaney blev også forholdt det faktum, at Diant Ramaj skulle hente bolden ud af eget net efter en dødbold.
– Det er en stime, vi har arbejdet hårdt på at komme ud af. Det er ikke tilfredsstillende overhovedet, og så må vi hjem og kigge på, hvad der skal gøres anderledes. Vi er opmærksomme på det, siger midtbanekrigeren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Nikcolai Lund havde indtil januar ansvaret for dødboldssituationer, men er blevet afløst af Jens Berthel Askou, der også dirigerede defensiven under frisparket, som Heidenheim scorede på.

På trods af et knap så godt udgangspunkt, så er der masser af FC København-tro på et videre avancement.
– Jeg synes ikke, det er umuligt. Vi har en fair chance for at gå videre. Den havde været meget mere end bare fair, hvis vi havde leveret et bedre resultat, men jeg synes også, vi fik vist, at der bestemt er muligheder i forhold til at komme fri. Vi har forhåbentligt et par spillere, der kommer på banen i dag (torsdag, red.), som med lidt flere træningstimer og minutter er en to-tre procent skarpere.
– Jeg tror på, vi kan (gå videre, red.). Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem, men de viste omvendt også det samme. Vi skal være skarpere over 90 minutter, siger Thomas Delaney, der er ærgerlig over, at FC København ikke må have fans med til returopgøret.
– Vi skylder de medrejsende fans fra Østrig lidt, og jeg ville have glædet mig til at komme til Tyskland og give FCK’s fans en god oplevelse. Uagtet om vi har fans med eller ej, så skal vi hjem og samle os, men inden da er der en Superliga-kamp.
FC Københavns fans er udelukket til returopgøret i Heidenheim på grund af pyroteknik i Østrig.
EKSKLUSIVT Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
EKSKLUSIVT Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
– Lidt af en bombe
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT Hjem til FC København? Her er millionprisen
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
EKSKLUSIVT FCK’s næste cheftræner? ‘Han vil være interessant’
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT