,

Neestrup slår fast: To vidt forskellige ting

Snakken om dødbolde, der har fyldt så meget i løbet af FC Københavns efterår, blev igen et samtaleemne efter nederlaget til Heidenheim.



PARKEN (Tipsbladet): To forskellige halvlege definerede FC Københavns forårspremiere mod Heidenheim.

I de første 45 minutter så det rigtig godt ud, mens det faldt fra hinanden i anden halvleg, da FC København indkasserede efter en dødbold. Det blev startskuddet til en frygtelig afslutning på kampen set med FCK-briller, som endte med et nederlag på 1-2.

Det ærgrer Jacob Neestrup, som talte til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

– Vi kan ikke have initiativet i løbet af 95 minutter, da det er fuldstændig umuligt. Jeg ærgrer mig over, det bliver lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg og specielt i de sidste 20 minutter efter deres mål. Selvom det er uvant at møde et hold, der er med til at gøre kampen så åben, skal vi stadigvæk kunne holde en kompakthed, der gør kampen mere lukket.

Foruden skuffelsen over nederlaget, blev københavnernes første scoring imod også et stort samtaleemne efter kampen. Den blev nemlig indkasseret efter en dødbold – noget FC København har haft udfordringer med i store dele af efteråret.

Jacob Neestrup skælner dog mellem dødboldssituationer.

– Der var ikke problemer med situationer, som den i dag (torsdag, red.), men der var problemer med hjørnespark. Vi er ærgerlige over, de scorer, men jeg havde været lige så ærgerlig, hvis begge mål var lavet på omstillinger. Det er ærgerligt, at vi indkasserer to mål og mister noget struktur i anden halvleg. Det er hovedårsagen til, at kampen bliver mere livlig, hvilket ikke er positivt ment.

Dødboldssnakken vendte senere tilbage under interviewet.

– Jeg fik et spørgsmål, der gik på, at vi havde udfordringer med dødbolde i efteråret, og det passer ikke. Vi havde udfordringer med hjørnespark, og det var det, jeg sagde.

Hjørnespark og et frispark, som de scorer på i dag, hører det ikke ind under samme kategori?

– Overhovedet ikke. Det er to forskellige ting og spilsituationer. Hjørnesparket bliver taget nede i hjørnet mellem sidelinjen og mållinjen og frisparket, de scorer på, blev taget inde midt på banen, så derfor er det to vidt forskellige situationer. Men om de havde scoret efter et hjørnespark eller frispark, så havde det været samme udfald og lige irriterende.

Thomas Delaney blev også forholdt det faktum, at Diant Ramaj skulle hente bolden ud af eget net efter en dødbold.

– Det er en stime, vi har arbejdet hårdt på at komme ud af. Det er ikke tilfredsstillende overhovedet, og så må vi hjem og kigge på, hvad der skal gøres anderledes. Vi er opmærksomme på det, siger midtbanekrigeren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Nikcolai Lund havde indtil januar ansvaret for dødboldssituationer, men er blevet afløst af Jens Berthel Askou, der også dirigerede defensiven under frisparket, som Heidenheim scorede på.

Foto: Alamy.

På trods af et knap så godt udgangspunkt, så er der masser af FC København-tro på et videre avancement.

– Jeg synes ikke, det er umuligt. Vi har en fair chance for at gå videre. Den havde været meget mere end bare fair, hvis vi havde leveret et bedre resultat, men jeg synes også, vi fik vist, at der bestemt er muligheder i forhold til at komme fri. Vi har forhåbentligt et par spillere, der kommer på banen i dag (torsdag, red.), som med lidt flere træningstimer og minutter er en to-tre procent skarpere.

– Jeg tror på, vi kan (gå videre, red.). Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem, men de viste omvendt også det samme. Vi skal være skarpere over 90 minutter, siger Thomas Delaney, der er ærgerlig over, at FC København ikke må have fans med til returopgøret.

– Vi skylder de medrejsende fans fra Østrig lidt, og jeg ville have glædet mig til at komme til Tyskland og give FCK’s fans en god oplevelse. Uagtet om vi har fans med eller ej, så skal vi hjem og samle os, men inden da er der en Superliga-kamp.

FC Københavns fans er udelukket til returopgøret i Heidenheim på grund af pyroteknik i Østrig.







LIVE

TransferLIVE: Har AGF-spiller højt på listen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

– Vi er pressede

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Topscorer færdig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Medie med dyster Dorgu-melding

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

– De lignede lort!

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Stort medie fremhæver FCM-flop

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Legende med chokmelding

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

‘Sur over Brøndby-transfer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Dansker lyner i Italien

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Her er prisen på Skov Olsen

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark