,

Neestrup slår fast: To vidt forskellige ting

Snakken om dødbolde, der har fyldt så meget i løbet af FC Københavns efterår, blev igen et samtaleemne efter nederlaget til Heidenheim.



PARKEN (Tipsbladet): To forskellige halvlege definerede FC Københavns forårspremiere mod Heidenheim.

I de første 45 minutter så det rigtig godt ud, mens det faldt fra hinanden i anden halvleg, da FC København indkasserede efter en dødbold. Det blev startskuddet til en frygtelig afslutning på kampen set med FCK-briller, som endte med et nederlag på 1-2.

Det ærgrer Jacob Neestrup, som talte til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

– Vi kan ikke have initiativet i løbet af 95 minutter, da det er fuldstændig umuligt. Jeg ærgrer mig over, det bliver lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg og specielt i de sidste 20 minutter efter deres mål. Selvom det er uvant at møde et hold, der er med til at gøre kampen så åben, skal vi stadigvæk kunne holde en kompakthed, der gør kampen mere lukket.

Foruden skuffelsen over nederlaget, blev københavnernes første scoring imod også et stort samtaleemne efter kampen. Den blev nemlig indkasseret efter en dødbold – noget FC København har haft udfordringer med i store dele af efteråret.

Jacob Neestrup skælner dog mellem dødboldssituationer.

– Der var ikke problemer med situationer, som den i dag (torsdag, red.), men der var problemer med hjørnespark. Vi er ærgerlige over, de scorer, men jeg havde været lige så ærgerlig, hvis begge mål var lavet på omstillinger. Det er ærgerligt, at vi indkasserer to mål og mister noget struktur i anden halvleg. Det er hovedårsagen til, at kampen bliver mere livlig, hvilket ikke er positivt ment.

Dødboldssnakken vendte senere tilbage under interviewet.

– Jeg fik et spørgsmål, der gik på, at vi havde udfordringer med dødbolde i efteråret, og det passer ikke. Vi havde udfordringer med hjørnespark, og det var det, jeg sagde.

Hjørnespark og et frispark, som de scorer på i dag, hører det ikke ind under samme kategori?

– Overhovedet ikke. Det er to forskellige ting og spilsituationer. Hjørnesparket bliver taget nede i hjørnet mellem sidelinjen og mållinjen og frisparket, de scorer på, blev taget inde midt på banen, så derfor er det to vidt forskellige situationer. Men om de havde scoret efter et hjørnespark eller frispark, så havde det været samme udfald og lige irriterende.

Thomas Delaney blev også forholdt det faktum, at Diant Ramaj skulle hente bolden ud af eget net efter en dødbold.

– Det er en stime, vi har arbejdet hårdt på at komme ud af. Det er ikke tilfredsstillende overhovedet, og så må vi hjem og kigge på, hvad der skal gøres anderledes. Vi er opmærksomme på det, siger midtbanekrigeren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Nikcolai Lund havde indtil januar ansvaret for dødboldssituationer, men er blevet afløst af Jens Berthel Askou, der også dirigerede defensiven under frisparket, som Heidenheim scorede på.

Foto: Alamy.

På trods af et knap så godt udgangspunkt, så er der masser af FC København-tro på et videre avancement.

– Jeg synes ikke, det er umuligt. Vi har en fair chance for at gå videre. Den havde været meget mere end bare fair, hvis vi havde leveret et bedre resultat, men jeg synes også, vi fik vist, at der bestemt er muligheder i forhold til at komme fri. Vi har forhåbentligt et par spillere, der kommer på banen i dag (torsdag, red.), som med lidt flere træningstimer og minutter er en to-tre procent skarpere.

– Jeg tror på, vi kan (gå videre, red.). Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem, men de viste omvendt også det samme. Vi skal være skarpere over 90 minutter, siger Thomas Delaney, der er ærgerlig over, at FC København ikke må have fans med til returopgøret.

– Vi skylder de medrejsende fans fra Østrig lidt, og jeg ville have glædet mig til at komme til Tyskland og give FCK’s fans en god oplevelse. Uagtet om vi har fans med eller ej, så skal vi hjem og samle os, men inden da er der en Superliga-kamp.

FC Københavns fans er udelukket til returopgøret i Heidenheim på grund af pyroteknik i Østrig.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Barcelona generobrede førstepladsen

FCK i dialog med Zanka

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hylder Mads Hermansen

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Neestrup afslører reprimande

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Brøndby IF – Sønderjyske

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

AGF – Viborg FF

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

– Det ser dystert ud!

Real Madrid taber

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Aston Villa og Chelsea smider point