,

Neestrup slår fast: To vidt forskellige ting

Snakken om dødbolde, der har fyldt så meget i løbet af FC Københavns efterår, blev igen et samtaleemne efter nederlaget til Heidenheim.



PARKEN (Tipsbladet): To forskellige halvlege definerede FC Københavns forårspremiere mod Heidenheim.

I de første 45 minutter så det rigtig godt ud, mens det faldt fra hinanden i anden halvleg, da FC København indkasserede efter en dødbold. Det blev startskuddet til en frygtelig afslutning på kampen set med FCK-briller, som endte med et nederlag på 1-2.

Det ærgrer Jacob Neestrup, som talte til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

– Vi kan ikke have initiativet i løbet af 95 minutter, da det er fuldstændig umuligt. Jeg ærgrer mig over, det bliver lidt for meget frem og tilbage i anden halvleg og specielt i de sidste 20 minutter efter deres mål. Selvom det er uvant at møde et hold, der er med til at gøre kampen så åben, skal vi stadigvæk kunne holde en kompakthed, der gør kampen mere lukket.

Foruden skuffelsen over nederlaget, blev københavnernes første scoring imod også et stort samtaleemne efter kampen. Den blev nemlig indkasseret efter en dødbold – noget FC København har haft udfordringer med i store dele af efteråret.

Jacob Neestrup skælner dog mellem dødboldssituationer.

– Der var ikke problemer med situationer, som den i dag (torsdag, red.), men der var problemer med hjørnespark. Vi er ærgerlige over, de scorer, men jeg havde været lige så ærgerlig, hvis begge mål var lavet på omstillinger. Det er ærgerligt, at vi indkasserer to mål og mister noget struktur i anden halvleg. Det er hovedårsagen til, at kampen bliver mere livlig, hvilket ikke er positivt ment.

Dødboldssnakken vendte senere tilbage under interviewet.

– Jeg fik et spørgsmål, der gik på, at vi havde udfordringer med dødbolde i efteråret, og det passer ikke. Vi havde udfordringer med hjørnespark, og det var det, jeg sagde.

Hjørnespark og et frispark, som de scorer på i dag, hører det ikke ind under samme kategori?

– Overhovedet ikke. Det er to forskellige ting og spilsituationer. Hjørnesparket bliver taget nede i hjørnet mellem sidelinjen og mållinjen og frisparket, de scorer på, blev taget inde midt på banen, så derfor er det to vidt forskellige situationer. Men om de havde scoret efter et hjørnespark eller frispark, så havde det været samme udfald og lige irriterende.

Thomas Delaney blev også forholdt det faktum, at Diant Ramaj skulle hente bolden ud af eget net efter en dødbold.

– Det er en stime, vi har arbejdet hårdt på at komme ud af. Det er ikke tilfredsstillende overhovedet, og så må vi hjem og kigge på, hvad der skal gøres anderledes. Vi er opmærksomme på det, siger midtbanekrigeren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Nikcolai Lund havde indtil januar ansvaret for dødboldssituationer, men er blevet afløst af Jens Berthel Askou, der også dirigerede defensiven under frisparket, som Heidenheim scorede på.

Foto: Alamy.

På trods af et knap så godt udgangspunkt, så er der masser af FC København-tro på et videre avancement.

– Jeg synes ikke, det er umuligt. Vi har en fair chance for at gå videre. Den havde været meget mere end bare fair, hvis vi havde leveret et bedre resultat, men jeg synes også, vi fik vist, at der bestemt er muligheder i forhold til at komme fri. Vi har forhåbentligt et par spillere, der kommer på banen i dag (torsdag, red.), som med lidt flere træningstimer og minutter er en to-tre procent skarpere.

– Jeg tror på, vi kan (gå videre, red.). Vi viste, at vi kan gøre ondt på dem, men de viste omvendt også det samme. Vi skal være skarpere over 90 minutter, siger Thomas Delaney, der er ærgerlig over, at FC København ikke må have fans med til returopgøret.

– Vi skylder de medrejsende fans fra Østrig lidt, og jeg ville have glædet mig til at komme til Tyskland og give FCK’s fans en god oplevelse. Uagtet om vi har fans med eller ej, så skal vi hjem og samle os, men inden da er der en Superliga-kamp.

FC Københavns fans er udelukket til returopgøret i Heidenheim på grund af pyroteknik i Østrig.





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Det var forfærdeligt at se på!’

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

For første gang siden 1999!

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Jeg skammer mig’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Jagter Christian Nørgaard

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Stort Brøndby-boost

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen