Real Betis – FC København

Superligaens nye førerhold, FCK, skal torsdag på sæsonens sværeste Conference League-opgave, når de gæster Real Betis i Sevilla. Slipper ''Løverne'' med æren i behold?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Benito Villamarin, Sevilla
Dommer: Willy Delajod, Frankrig
På TV: Disney+

Holdnyt:
Real Betis:
Conference League vælter sig ikke i absolutte storhold, og det er et fåtal, som kan betragtes som betydeligt bedre end FCK.

Et af de største hold i turneringen og en af de klareste favoritter til at løfte trofæet venter dog torsdag i form af Real Betis.

Sevilla-klubben er efterhånden blevet en fast bestanddel af subtoppen i La Liga, hvor de i de seneste fire sæsoner er lykkedes med at sikre europæisk deltagelse og har tre sæsoner i streg spillet sig videre fra gruppespillet i Europa League.

Spanierne er gode og nok et niveau over FCK, men mere imponerende har de altså heller ikke været i denne sæson.

I La Liga står Real Betis blot noteret for fire sejre ud af ti mulige, mens de i første Conference League-runde led et skuffende 1-0-nederlag til Legia Warszawa.

Offensivt er hjemmeholdet ikke kommet i gang endnu, og en del af årsagen kan tilskrives fraværet af kreatøren Isco, som ikke har været i aktion, siden han i sommer brækkede benet.

William Carvalho er ligeledes ude med en skade.

FC København:
Lad os bare være ærlige. Der er meget få kampe i sæsonen, hvor FCK for alvor har imponeret spillemæssigt, og det gjorde de heller ikke mod Vejle i fredags. Med en enkelt undtagelse i brasilianske Robert, som diskede op med samba-bold og to assists.

De spillemæssige udfordringer på trods snuppede ‘’Løverne’’ dog sejren hjemme i Parken, og sniger sig dermed hele vejen op på Superligaens førsteplads efter tre sejre i de seneste fire kampe. 

Pæn stime. Men med tanke på, at sejrene er kommet mod Vejle ad to omgange og hjemme mod AaB, er det vist lidt for tidligt at dømme FCK tilbage i fuldt firspring. 

Nu skal der til gengæld også stemples ind i Conference League, hvor københavnerne fik en sløj start med hjemmebanenederlag til forholdsvis upåagtede Jagiellonia fra Polen.

En kæmpe streg i regningen for Neestrup og co., som kan ende med at have en tidlig kniv for struben, hvis heller ikke det bliver til point i Sevilla.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling og Rasmus Falk er ude med skader.

Giorgi Gocholeishvili er ude af private årsager.

Karantæner:
Real Betis: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Real Betis (4-2-3-1): Silva – Bellerin, Llorente, Natan, Rodriguez – Altimira, Roca – Fornals, Lo Celso, Ezzalzouli – Roque

FC København (3-4-3): Trott – Pereira, Diks, Hatzidiakos – Robert, Lerager, Delaney, Lopez – Elyounoussi, Cornelius, Achouri

Dom:
FCK er selvfølgelig underdogs i torsdagens udekamp mod en af turneringens klareste favoritter, men hjemmeholdet har ikke haft det helt nemt at dirke lavtstående mandskaber op i denne sæson.

Kun tre gange i sæsonen har Real Betis scoret mere end én gang, så hvis danskerne kan få stillet sig godt til rette på egen banehalvdel, er der håb om point.

Tæt opgør i vente i Sevilla. Dommen lyder på 1-1. 

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.80 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Her er de 10 danske cheftrænere med de største job


Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Brøndby-darling chokerer

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

Hylder Christian Eriksen

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Legende revser Højlund-beslutning

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

‘Hvad fanden er det!?’

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Peger på særligt problem fra dag ét

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

FCK-stjernes video går viralt

Medie: Kæmpeklub i Parken

West Ham-boss med god Hermansen-melding

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

– Raketterne fløj om ørerne på os

Langgaber i Lissabon

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Medie rangerer Norge over Danmark

Fyret efter fiasko

Solbakken slagter komet: ‘Virkelig dårlig’