Real Betis – FC København

Superligaens nye førerhold, FCK, skal torsdag på sæsonens sværeste Conference League-opgave, når de gæster Real Betis i Sevilla. Slipper ''Løverne'' med æren i behold?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Benito Villamarin, Sevilla
Dommer: Willy Delajod, Frankrig
På TV: Disney+

Holdnyt:
Real Betis:
Conference League vælter sig ikke i absolutte storhold, og det er et fåtal, som kan betragtes som betydeligt bedre end FCK.

Et af de største hold i turneringen og en af de klareste favoritter til at løfte trofæet venter dog torsdag i form af Real Betis.

Sevilla-klubben er efterhånden blevet en fast bestanddel af subtoppen i La Liga, hvor de i de seneste fire sæsoner er lykkedes med at sikre europæisk deltagelse og har tre sæsoner i streg spillet sig videre fra gruppespillet i Europa League.

Spanierne er gode og nok et niveau over FCK, men mere imponerende har de altså heller ikke været i denne sæson.

I La Liga står Real Betis blot noteret for fire sejre ud af ti mulige, mens de i første Conference League-runde led et skuffende 1-0-nederlag til Legia Warszawa.

Offensivt er hjemmeholdet ikke kommet i gang endnu, og en del af årsagen kan tilskrives fraværet af kreatøren Isco, som ikke har været i aktion, siden han i sommer brækkede benet.

William Carvalho er ligeledes ude med en skade.

FC København:
Lad os bare være ærlige. Der er meget få kampe i sæsonen, hvor FCK for alvor har imponeret spillemæssigt, og det gjorde de heller ikke mod Vejle i fredags. Med en enkelt undtagelse i brasilianske Robert, som diskede op med samba-bold og to assists.

De spillemæssige udfordringer på trods snuppede ‘’Løverne’’ dog sejren hjemme i Parken, og sniger sig dermed hele vejen op på Superligaens førsteplads efter tre sejre i de seneste fire kampe. 

Pæn stime. Men med tanke på, at sejrene er kommet mod Vejle ad to omgange og hjemme mod AaB, er det vist lidt for tidligt at dømme FCK tilbage i fuldt firspring. 

Nu skal der til gengæld også stemples ind i Conference League, hvor københavnerne fik en sløj start med hjemmebanenederlag til forholdsvis upåagtede Jagiellonia fra Polen.

En kæmpe streg i regningen for Neestrup og co., som kan ende med at have en tidlig kniv for struben, hvis heller ikke det bliver til point i Sevilla.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling og Rasmus Falk er ude med skader.

Giorgi Gocholeishvili er ude af private årsager.

Karantæner:
Real Betis: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Real Betis (4-2-3-1): Silva – Bellerin, Llorente, Natan, Rodriguez – Altimira, Roca – Fornals, Lo Celso, Ezzalzouli – Roque

FC København (3-4-3): Trott – Pereira, Diks, Hatzidiakos – Robert, Lerager, Delaney, Lopez – Elyounoussi, Cornelius, Achouri

Dom:
FCK er selvfølgelig underdogs i torsdagens udekamp mod en af turneringens klareste favoritter, men hjemmeholdet har ikke haft det helt nemt at dirke lavtstående mandskaber op i denne sæson.

Kun tre gange i sæsonen har Real Betis scoret mere end én gang, så hvis danskerne kan få stillet sig godt til rette på egen banehalvdel, er der håb om point.

Tæt opgør i vente i Sevilla. Dommen lyder på 1-1. 

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.80 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Afviser korruptionsanklager efter skandale

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Barcelona klager til UEFA

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Hård kritik af FCM-profil

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Nu er han tilbage for Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF – FC Nordsjælland

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Går det galt, går det rigtig galt!

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

‘De har grinet deres røv i laser’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Det er en katastrofe for Brøndby

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico