Real Betis – FC København

Superligaens nye førerhold, FCK, skal torsdag på sæsonens sværeste Conference League-opgave, når de gæster Real Betis i Sevilla. Slipper ''Løverne'' med æren i behold?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Benito Villamarin, Sevilla
Dommer: Willy Delajod, Frankrig
På TV: Disney+

Holdnyt:
Real Betis:
Conference League vælter sig ikke i absolutte storhold, og det er et fåtal, som kan betragtes som betydeligt bedre end FCK.

Et af de største hold i turneringen og en af de klareste favoritter til at løfte trofæet venter dog torsdag i form af Real Betis.

Sevilla-klubben er efterhånden blevet en fast bestanddel af subtoppen i La Liga, hvor de i de seneste fire sæsoner er lykkedes med at sikre europæisk deltagelse og har tre sæsoner i streg spillet sig videre fra gruppespillet i Europa League.

Spanierne er gode og nok et niveau over FCK, men mere imponerende har de altså heller ikke været i denne sæson.

I La Liga står Real Betis blot noteret for fire sejre ud af ti mulige, mens de i første Conference League-runde led et skuffende 1-0-nederlag til Legia Warszawa.

Offensivt er hjemmeholdet ikke kommet i gang endnu, og en del af årsagen kan tilskrives fraværet af kreatøren Isco, som ikke har været i aktion, siden han i sommer brækkede benet.

William Carvalho er ligeledes ude med en skade.

FC København:
Lad os bare være ærlige. Der er meget få kampe i sæsonen, hvor FCK for alvor har imponeret spillemæssigt, og det gjorde de heller ikke mod Vejle i fredags. Med en enkelt undtagelse i brasilianske Robert, som diskede op med samba-bold og to assists.

De spillemæssige udfordringer på trods snuppede ‘’Løverne’’ dog sejren hjemme i Parken, og sniger sig dermed hele vejen op på Superligaens førsteplads efter tre sejre i de seneste fire kampe. 

Pæn stime. Men med tanke på, at sejrene er kommet mod Vejle ad to omgange og hjemme mod AaB, er det vist lidt for tidligt at dømme FCK tilbage i fuldt firspring. 

Nu skal der til gengæld også stemples ind i Conference League, hvor københavnerne fik en sløj start med hjemmebanenederlag til forholdsvis upåagtede Jagiellonia fra Polen.

En kæmpe streg i regningen for Neestrup og co., som kan ende med at have en tidlig kniv for struben, hvis heller ikke det bliver til point i Sevilla.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling og Rasmus Falk er ude med skader.

Giorgi Gocholeishvili er ude af private årsager.

Karantæner:
Real Betis: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Real Betis (4-2-3-1): Silva – Bellerin, Llorente, Natan, Rodriguez – Altimira, Roca – Fornals, Lo Celso, Ezzalzouli – Roque

FC København (3-4-3): Trott – Pereira, Diks, Hatzidiakos – Robert, Lerager, Delaney, Lopez – Elyounoussi, Cornelius, Achouri

Dom:
FCK er selvfølgelig underdogs i torsdagens udekamp mod en af turneringens klareste favoritter, men hjemmeholdet har ikke haft det helt nemt at dirke lavtstående mandskaber op i denne sæson.

Kun tre gange i sæsonen har Real Betis scoret mere end én gang, så hvis danskerne kan få stillet sig godt til rette på egen banehalvdel, er der håb om point.

Tæt opgør i vente i Sevilla. Dommen lyder på 1-1. 

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.80 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Kasper Hjulmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tjekkiet – Danmark

FC København afviser konspirationsteori

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Stor profil glad for Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Ser I med, Brøndby?

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA