Real Betis – FC København

Superligaens nye førerhold, FCK, skal torsdag på sæsonens sværeste Conference League-opgave, når de gæster Real Betis i Sevilla. Slipper ''Løverne'' med æren i behold?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Benito Villamarin, Sevilla
Dommer: Willy Delajod, Frankrig
På TV: Disney+

Holdnyt:
Real Betis:
Conference League vælter sig ikke i absolutte storhold, og det er et fåtal, som kan betragtes som betydeligt bedre end FCK.

Et af de største hold i turneringen og en af de klareste favoritter til at løfte trofæet venter dog torsdag i form af Real Betis.

Sevilla-klubben er efterhånden blevet en fast bestanddel af subtoppen i La Liga, hvor de i de seneste fire sæsoner er lykkedes med at sikre europæisk deltagelse og har tre sæsoner i streg spillet sig videre fra gruppespillet i Europa League.

Spanierne er gode og nok et niveau over FCK, men mere imponerende har de altså heller ikke været i denne sæson.

I La Liga står Real Betis blot noteret for fire sejre ud af ti mulige, mens de i første Conference League-runde led et skuffende 1-0-nederlag til Legia Warszawa.

Offensivt er hjemmeholdet ikke kommet i gang endnu, og en del af årsagen kan tilskrives fraværet af kreatøren Isco, som ikke har været i aktion, siden han i sommer brækkede benet.

William Carvalho er ligeledes ude med en skade.

FC København:
Lad os bare være ærlige. Der er meget få kampe i sæsonen, hvor FCK for alvor har imponeret spillemæssigt, og det gjorde de heller ikke mod Vejle i fredags. Med en enkelt undtagelse i brasilianske Robert, som diskede op med samba-bold og to assists.

De spillemæssige udfordringer på trods snuppede ‘’Løverne’’ dog sejren hjemme i Parken, og sniger sig dermed hele vejen op på Superligaens førsteplads efter tre sejre i de seneste fire kampe. 

Pæn stime. Men med tanke på, at sejrene er kommet mod Vejle ad to omgange og hjemme mod AaB, er det vist lidt for tidligt at dømme FCK tilbage i fuldt firspring. 

Nu skal der til gengæld også stemples ind i Conference League, hvor københavnerne fik en sløj start med hjemmebanenederlag til forholdsvis upåagtede Jagiellonia fra Polen.

En kæmpe streg i regningen for Neestrup og co., som kan ende med at have en tidlig kniv for struben, hvis heller ikke det bliver til point i Sevilla.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling og Rasmus Falk er ude med skader.

Giorgi Gocholeishvili er ude af private årsager.

Karantæner:
Real Betis: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Real Betis (4-2-3-1): Silva – Bellerin, Llorente, Natan, Rodriguez – Altimira, Roca – Fornals, Lo Celso, Ezzalzouli – Roque

FC København (3-4-3): Trott – Pereira, Diks, Hatzidiakos – Robert, Lerager, Delaney, Lopez – Elyounoussi, Cornelius, Achouri

Dom:
FCK er selvfølgelig underdogs i torsdagens udekamp mod en af turneringens klareste favoritter, men hjemmeholdet har ikke haft det helt nemt at dirke lavtstående mandskaber op i denne sæson.

Kun tre gange i sæsonen har Real Betis scoret mere end én gang, så hvis danskerne kan få stillet sig godt til rette på egen banehalvdel, er der håb om point.

Tæt opgør i vente i Sevilla. Dommen lyder på 1-1. 

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.80 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Positive forhandlinger med Nartey

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Viborg FF – Brøndby IF