Real Betis – FC København

Superligaens nye førerhold, FCK, skal torsdag på sæsonens sværeste Conference League-opgave, når de gæster Real Betis i Sevilla. Slipper ''Løverne'' med æren i behold?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Benito Villamarin, Sevilla
Dommer: Willy Delajod, Frankrig
På TV: Disney+

Holdnyt:
Real Betis:
Conference League vælter sig ikke i absolutte storhold, og det er et fåtal, som kan betragtes som betydeligt bedre end FCK.

Et af de største hold i turneringen og en af de klareste favoritter til at løfte trofæet venter dog torsdag i form af Real Betis.

Sevilla-klubben er efterhånden blevet en fast bestanddel af subtoppen i La Liga, hvor de i de seneste fire sæsoner er lykkedes med at sikre europæisk deltagelse og har tre sæsoner i streg spillet sig videre fra gruppespillet i Europa League.

Spanierne er gode og nok et niveau over FCK, men mere imponerende har de altså heller ikke været i denne sæson.

I La Liga står Real Betis blot noteret for fire sejre ud af ti mulige, mens de i første Conference League-runde led et skuffende 1-0-nederlag til Legia Warszawa.

Offensivt er hjemmeholdet ikke kommet i gang endnu, og en del af årsagen kan tilskrives fraværet af kreatøren Isco, som ikke har været i aktion, siden han i sommer brækkede benet.

William Carvalho er ligeledes ude med en skade.

FC København:
Lad os bare være ærlige. Der er meget få kampe i sæsonen, hvor FCK for alvor har imponeret spillemæssigt, og det gjorde de heller ikke mod Vejle i fredags. Med en enkelt undtagelse i brasilianske Robert, som diskede op med samba-bold og to assists.

De spillemæssige udfordringer på trods snuppede ‘’Løverne’’ dog sejren hjemme i Parken, og sniger sig dermed hele vejen op på Superligaens førsteplads efter tre sejre i de seneste fire kampe. 

Pæn stime. Men med tanke på, at sejrene er kommet mod Vejle ad to omgange og hjemme mod AaB, er det vist lidt for tidligt at dømme FCK tilbage i fuldt firspring. 

Nu skal der til gengæld også stemples ind i Conference League, hvor københavnerne fik en sløj start med hjemmebanenederlag til forholdsvis upåagtede Jagiellonia fra Polen.

En kæmpe streg i regningen for Neestrup og co., som kan ende med at have en tidlig kniv for struben, hvis heller ikke det bliver til point i Sevilla.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling og Rasmus Falk er ude med skader.

Giorgi Gocholeishvili er ude af private årsager.

Karantæner:
Real Betis: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Real Betis (4-2-3-1): Silva – Bellerin, Llorente, Natan, Rodriguez – Altimira, Roca – Fornals, Lo Celso, Ezzalzouli – Roque

FC København (3-4-3): Trott – Pereira, Diks, Hatzidiakos – Robert, Lerager, Delaney, Lopez – Elyounoussi, Cornelius, Achouri

Dom:
FCK er selvfølgelig underdogs i torsdagens udekamp mod en af turneringens klareste favoritter, men hjemmeholdet har ikke haft det helt nemt at dirke lavtstående mandskaber op i denne sæson.

Kun tre gange i sæsonen har Real Betis scoret mere end én gang, så hvis danskerne kan få stillet sig godt til rette på egen banehalvdel, er der håb om point.

Tæt opgør i vente i Sevilla. Dommen lyder på 1-1. 

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.80 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano


Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Stor ydmygelse

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Neestrup reagerer på brudt aftale

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nyt nederlag til Thomas Frank

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Går langt ned i løn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brentford har gjort det igen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger