Riza Durmisi: ‘FCK ved ikke, hvad der venter dem’

Riza Durmisi spår FC København en meget svær kamp mod Real Betis torsdag aften.



FC København spiller torsdag aften en stor kamp i Conference Leagues ligaspil, når den danske storklub møder Real Betis på udebane i Spanien.

Det opgør kommer helt sikkert til at køre på mange danske TV-skærme, og de fleste vil nok holde med FC København, men det gør Riza Durmisi ikke. Det kan man dårligt fortænke ham i.

For udover at have en fortid i Brøndby IF har den danske venstreback også tørnet ud for Real Betis, og han lægger ikke skjul på, at han har et stort hjerte for FCK's kommende modstander.

– Betis solgte mig til Lazio i 2018, men jeg forlod aldrig klubben. Jeg vil altid være Betis-spiller. Betis er en meget speciel klub for mig. Jeg havde det også godt i Brøndby og i Rotterdam, men Betis… i løbet af de to år, jeg var der, lærte jeg spansk og blev forelsket i fodbold, siger Riza Durmisi i et interview med spanske ABC.

Venstrebacken spillede 45 kampe for Real Betis og scorede tre mål – de to af dem mod klubbens arvefjender fra Sevilla. Det sikrede ham en plads i fansenes hjerter.

Netop Betis-fansene kan blive en mundfuld for FC København, når de torsdag træder ind på Estadio Benito Villamarin, forudser Riza Durmisi.

– En fordel for Betis er, at de (FCK, red.) ikke ved, hvordan Villamarin er, når det virkelig koger. Når de træder ud på græsset, vil de sige "hold da op, mand, hvad er det her?". Det vil hjælpe Betis meget, siger Durmisi og tilføjer om kampen:

– For mig er FC København min direkte rival, fordi jeg er fra Brøndby. De to klubber møder hinanden i den kommende weekend, men jeg tror ikke, FCK stiller med reserverne, de kommer med alt, hvad de har. FC København er bedst i Skandinavien, og Betis skal være forsigtige.

– Det er et stærkt hold med Mohamed Elyounoussi og Viktor Claesson på toppen. Robert er en spændende spiller, som gjorde det godt i fredags. Alle kender Andreas Cornelius, som er fysisk stærk, og så er der Thomas Delaney, som er meget erfaren. Det er et vanskeligt hold at spille imod, og de forsvarer sig godt, siger Riza Durmisi.

Venstrebacken er i øjeblikket klubløs efter senest at have optrådt for polske LKS Lodz. Han fastslår i interviewet, at han satser på at finde en ny klub til januar, og når karrieren en dag er forbi, håber han at lande et job inden for fodboldens verden.

Det er alt sammen på den lidt længere bane – på torsdag klokken 21.00 sidder han klar foran skærmen, når Real Betis og FC København tørner sammen. 





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Nu er han pludselig syg

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

PSG – Liverpool

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Barcelona – Atletico

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Mathias Zanka går viralt

Det betyder intet mod Liverpool

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Færdig i Manchester City

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs