FC København spiller torsdag aften en stor kamp i Conference Leagues ligaspil, når den danske storklub møder Real Betis på udebane i Spanien.
Det opgør kommer helt sikkert til at køre på mange danske TV-skærme, og de fleste vil nok holde med FC København, men det gør Riza Durmisi ikke. Det kan man dårligt fortænke ham i.
For udover at have en fortid i Brøndby IF har den danske venstreback også tørnet ud for Real Betis, og han lægger ikke skjul på, at han har et stort hjerte for FCK's kommende modstander.
– Betis solgte mig til Lazio i 2018, men jeg forlod aldrig klubben. Jeg vil altid være Betis-spiller. Betis er en meget speciel klub for mig. Jeg havde det også godt i Brøndby og i Rotterdam, men Betis… i løbet af de to år, jeg var der, lærte jeg spansk og blev forelsket i fodbold, siger Riza Durmisi i et interview med spanske ABC.
Venstrebacken spillede 45 kampe for Real Betis og scorede tre mål – de to af dem mod klubbens arvefjender fra Sevilla. Det sikrede ham en plads i fansenes hjerter.
Netop Betis-fansene kan blive en mundfuld for FC København, når de torsdag træder ind på Estadio Benito Villamarin, forudser Riza Durmisi.
– En fordel for Betis er, at de (FCK, red.) ikke ved, hvordan Villamarin er, når det virkelig koger. Når de træder ud på græsset, vil de sige "hold da op, mand, hvad er det her?". Det vil hjælpe Betis meget, siger Durmisi og tilføjer om kampen:
– For mig er FC København min direkte rival, fordi jeg er fra Brøndby. De to klubber møder hinanden i den kommende weekend, men jeg tror ikke, FCK stiller med reserverne, de kommer med alt, hvad de har. FC København er bedst i Skandinavien, og Betis skal være forsigtige.
– Det er et stærkt hold med Mohamed Elyounoussi og Viktor Claesson på toppen. Robert er en spændende spiller, som gjorde det godt i fredags. Alle kender Andreas Cornelius, som er fysisk stærk, og så er der Thomas Delaney, som er meget erfaren. Det er et vanskeligt hold at spille imod, og de forsvarer sig godt, siger Riza Durmisi.
Venstrebacken er i øjeblikket klubløs efter senest at have optrådt for polske LKS Lodz. Han fastslår i interviewet, at han satser på at finde en ny klub til januar, og når karrieren en dag er forbi, håber han at lande et job inden for fodboldens verden.
Det er alt sammen på den lidt længere bane – på torsdag klokken 21.00 sidder han klar foran skærmen, når Real Betis og FC København tørner sammen.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
MEDIE