Riza Durmisi: ‘FCK ved ikke, hvad der venter dem’

Riza Durmisi spår FC København en meget svær kamp mod Real Betis torsdag aften.



FC København spiller torsdag aften en stor kamp i Conference Leagues ligaspil, når den danske storklub møder Real Betis på udebane i Spanien.

Det opgør kommer helt sikkert til at køre på mange danske TV-skærme, og de fleste vil nok holde med FC København, men det gør Riza Durmisi ikke. Det kan man dårligt fortænke ham i.

For udover at have en fortid i Brøndby IF har den danske venstreback også tørnet ud for Real Betis, og han lægger ikke skjul på, at han har et stort hjerte for FCK's kommende modstander.

– Betis solgte mig til Lazio i 2018, men jeg forlod aldrig klubben. Jeg vil altid være Betis-spiller. Betis er en meget speciel klub for mig. Jeg havde det også godt i Brøndby og i Rotterdam, men Betis… i løbet af de to år, jeg var der, lærte jeg spansk og blev forelsket i fodbold, siger Riza Durmisi i et interview med spanske ABC.

Venstrebacken spillede 45 kampe for Real Betis og scorede tre mål – de to af dem mod klubbens arvefjender fra Sevilla. Det sikrede ham en plads i fansenes hjerter.

Netop Betis-fansene kan blive en mundfuld for FC København, når de torsdag træder ind på Estadio Benito Villamarin, forudser Riza Durmisi.

– En fordel for Betis er, at de (FCK, red.) ikke ved, hvordan Villamarin er, når det virkelig koger. Når de træder ud på græsset, vil de sige "hold da op, mand, hvad er det her?". Det vil hjælpe Betis meget, siger Durmisi og tilføjer om kampen:

– For mig er FC København min direkte rival, fordi jeg er fra Brøndby. De to klubber møder hinanden i den kommende weekend, men jeg tror ikke, FCK stiller med reserverne, de kommer med alt, hvad de har. FC København er bedst i Skandinavien, og Betis skal være forsigtige.

– Det er et stærkt hold med Mohamed Elyounoussi og Viktor Claesson på toppen. Robert er en spændende spiller, som gjorde det godt i fredags. Alle kender Andreas Cornelius, som er fysisk stærk, og så er der Thomas Delaney, som er meget erfaren. Det er et vanskeligt hold at spille imod, og de forsvarer sig godt, siger Riza Durmisi.

Venstrebacken er i øjeblikket klubløs efter senest at have optrådt for polske LKS Lodz. Han fastslår i interviewet, at han satser på at finde en ny klub til januar, og når karrieren en dag er forbi, håber han at lande et job inden for fodboldens verden.

Det er alt sammen på den lidt længere bane – på torsdag klokken 21.00 sidder han klar foran skærmen, når Real Betis og FC København tørner sammen. 







LIVE

TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Vil væk fra Brøndby

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

FC København er uden Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

AaB-angriber på vej til Serie A

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Transferudmelding fra Vallys

Henter Kamil Wilczek

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

– Han er bare ren verdensklasse!

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej