Riza Durmisi: ‘FCK ved ikke, hvad der venter dem’

Riza Durmisi spår FC København en meget svær kamp mod Real Betis torsdag aften.



FC København spiller torsdag aften en stor kamp i Conference Leagues ligaspil, når den danske storklub møder Real Betis på udebane i Spanien.

Det opgør kommer helt sikkert til at køre på mange danske TV-skærme, og de fleste vil nok holde med FC København, men det gør Riza Durmisi ikke. Det kan man dårligt fortænke ham i.

For udover at have en fortid i Brøndby IF har den danske venstreback også tørnet ud for Real Betis, og han lægger ikke skjul på, at han har et stort hjerte for FCK's kommende modstander.

– Betis solgte mig til Lazio i 2018, men jeg forlod aldrig klubben. Jeg vil altid være Betis-spiller. Betis er en meget speciel klub for mig. Jeg havde det også godt i Brøndby og i Rotterdam, men Betis… i løbet af de to år, jeg var der, lærte jeg spansk og blev forelsket i fodbold, siger Riza Durmisi i et interview med spanske ABC.

Venstrebacken spillede 45 kampe for Real Betis og scorede tre mål – de to af dem mod klubbens arvefjender fra Sevilla. Det sikrede ham en plads i fansenes hjerter.

Netop Betis-fansene kan blive en mundfuld for FC København, når de torsdag træder ind på Estadio Benito Villamarin, forudser Riza Durmisi.

– En fordel for Betis er, at de (FCK, red.) ikke ved, hvordan Villamarin er, når det virkelig koger. Når de træder ud på græsset, vil de sige "hold da op, mand, hvad er det her?". Det vil hjælpe Betis meget, siger Durmisi og tilføjer om kampen:

– For mig er FC København min direkte rival, fordi jeg er fra Brøndby. De to klubber møder hinanden i den kommende weekend, men jeg tror ikke, FCK stiller med reserverne, de kommer med alt, hvad de har. FC København er bedst i Skandinavien, og Betis skal være forsigtige.

– Det er et stærkt hold med Mohamed Elyounoussi og Viktor Claesson på toppen. Robert er en spændende spiller, som gjorde det godt i fredags. Alle kender Andreas Cornelius, som er fysisk stærk, og så er der Thomas Delaney, som er meget erfaren. Det er et vanskeligt hold at spille imod, og de forsvarer sig godt, siger Riza Durmisi.

Venstrebacken er i øjeblikket klubløs efter senest at have optrådt for polske LKS Lodz. Han fastslår i interviewet, at han satser på at finde en ny klub til januar, og når karrieren en dag er forbi, håber han at lande et job inden for fodboldens verden.

Det er alt sammen på den lidt længere bane – på torsdag klokken 21.00 sidder han klar foran skærmen, når Real Betis og FC København tørner sammen. 





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Laver aftale med Frederik Birk

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Storroser dansk super-talent

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Tottenham under stregen

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bayern slår rekord i ny storsejr

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Flere ændringer kan være på vej i FC København



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

– Han ender i Premier League

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

FC Fredericia – Vejle Boldklub

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Nu er han tilbage for Brøndby

FC København med overtidssejr over Randers

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland