Sådan kommer Silkeborg i Conference League

Silkeborg skal til næste sæson spille Conference League, men vejen til et gruppespil bliver svær.



Silkeborg IF vandt søndag aften Europa playoff-kampen mod Randers FC, og dermed står det klart, at de og Brøndby IF repræsenterer dansk fodbold i Conference League-kvalifikationen til næste sæson.

Vejen til et gruppespil er dog lang.

Her er vejen for Silkeborg IF og Brøndby IF i Conference League.

2. runde af Conference League-kvalifikationen

Brøndby IF vil med sikkerhed være seedet i denne runde af turneringen, mens Silkeborg IF har gode muligheder for at blive seedet. Det handler om, hvilke klubber der kommer i Conference League, men meget skal gå galt, hvis ikke det ender med en seedning til begge danske klubber.

De mulige modstandere er af blandet karakter – det kan for eksempel blive klubber som ETO Györ fra Ungarn, Banga Gargzdai fra Litauen eller Dunganno Swifts fra Nordirland. Der er dog også meget sværere useedede modstandere – for eksempel AIK fra Stockholm.

Skulle det mod forventning ske, at et dansk hold ikke bliver seedet, så er det en masse svære mulige modstandere, der venter. For eksempel Sparta Prag, AZ Alkmaar eller Istanbul Basaksehir.

Ryger et dansk mandskab ud her, slutter det europæiske eventyr for denne gang.

3. runde af Conference League-kvalifikationen

I 3. runde af Conference League-kvalifikationen vil ingen af de danske hold være garanteret en seedning.

Der er den lidt kringlede forklaring på seedning til denne kvalifikationsturnering, at der trækkes lod til 3. runde af kvalifikationen, inden 2. runde er afgjort – så hold, der reelt burde være useedet, kan være seedet, da man overtager det hold, man møder i 2. rundes seedning. De danske hold er som udgangspunkt useedet. Eneste måde, det kan ændres på, er, hvis Silkeborg mod forventning ender som useedet i 2. runde og slår et hold med en høj koefficient – som AZ Alkmaar. Så overtager Silkeborg den seedning.

Useedede hold i denne runde kan for eksempel være Rakow fra Polen, Rosenborg samt Viking fra Norge. Møder man et seedet hold, er det de samme som tidligere nævnt.

Playoff-runden i Conference League-kvalifikationen

De danske hold kan være seedet, hvis de i 3. runde har slået et koefficient-stærkt hold ud af turneringen. Der trækkes lod til playoff-runden, inden man kender resultatet af 3. runde.

Ender man med at møde en seedet modstander, træder to-tre sværvægtere ind her. Fiorentina, Nottingham Forest, Rayo Vallecano og Bo Henriksens Mainz 05 træder alle ind i turneringen i denne runde.

Vinder et dansk hold, venter der gruppespil.

Der er ingen faldskærm, så exit er også lig med et farvel til Europa.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

De er enige med Mathias Jensen

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen