Rå power: Matcher FCK og FCMs transfer-muskler

Det er på papiret en meget ulige kamp, Silkeborg IF skal udkæmpe med KAA Gent torsdag aften og i Belgien om en uge i Conference League-kvalifikationen.



SILKEBORG (Tipsbladet): Der var en blanding af stolthed og ærgrelse i luften, da Silkeborgs ti mand nær havde fremtvunget forlænget spilletid i Europa League-kampen mod Molde i sidste uge.

De norske favoritter stillede med flere erfarne folk, der har spillet gruppespil med Molde og været omkring Norges A-landshold, og Silkeborg havde især i anden halvleg Molde på hælene og kunne have gået videre, hvis ikke Ramazan Orazov havde trukket et uheldigt rødt kort med 20 minutter igen.

– Gent er en stor klub i Belgien, og vi kommer i hvert fald ikke til at være favoritter. Men vi giver den et 'shot' og vil også forsøge at gøre det rigtig svært for dem, sagde Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen umiddelbart efter 3-2-sejren hjemme over Molde, der altså sendte SIF ud af Europa League efter 1-3 i første kamp i Norge.

Sværvægter
Men mod Gent stiger sværhedsgraden yderligere, selv om Silkeborg IF med det samlede nederlag er droppet ned i Conference League.

For modstanderen fra Flandern og Belgiens tredjestørste by har rammer og råd til spillere, Silkeborgs foregående modstander Molde ikke er i nærheden af at kunne købe.

Tipsbladet har vendt K.A.A Gents situation og seneste årsregnskab med kilder i fodboldmiljøet, og i klubbens seneste komplette årsregnskab for 2022/23 fremgår det, at man i hele klubben har personaleomkostninger lige omkring 300 millioner kroner og afskrivninger af transfers omkring 90 millioner kroner.

266052

Silkeborg IF bliver sandsynligvis presset maksimalt over to kampe mod stærke K.A.A Gent. Foto: Alamy

Det er meget lig FC Københavns omkostninger på samme poster, men da budgetterne gøres op på en lidt anden måde i Belgien, ligger Gent-spillerbudgettet et sted i lejet over de cirka 180 millioner kroner, FC Midtjylland i Tipsbladets seneste estimater kommer til at bruge i 2024/25-sæsonen, og op mod FC Københavns, der i Tipsbladets seneste estimat ser ud til at havne på i hvert fald 240 millioner kroner for 2024/25.

Siden Gents seneste årsregnskab for 2022/23 har klubben i tre transfervinduer købt spillere for tæt på 250 millioner kroner i transfers og haft større indkøbsaktivitet end nogensinde i klubbens historie, hvilket med al sandsynlighed betyder større udgifter i 2023/24-regnskabet end sæsonen før.

Gent satte transferrekord i begyndelsen af i år med købet af den spændende teenager Momodou Lamin Sonko fra Häcken.

Han kostede på den dyre side af 50 millioner kroner, hvilket er dobbelt så meget, end de omkring 25 millioner kroner, hele Silkeborgs trup er noteret for i indkøbspriser i Tipsbladets database.

Af de 25 millioner kroner er omtrent halvdelen på transfers, der har fundet sted denne sommer, hvor Silkeborg IF har været særdeles aktiv efter egne standarder med køb af blandt andre Pedro Ganchas, Younes Bakiz, Mads Freundlich og Andreas Poulsen.

Skulle Silkeborg IF skabe en stor overraskelse og kæmpe sig forbi K.A.A Gent over to kampe, venter en på papiret lidt mere menneskelig opgave i sidste kvalfikationsrunde, hvor modstanderen er enten schweiziske Lugano eller serbiske Partizan Beograd.





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Dansk målsluger skifter til topklub

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Ekspert: Det mest positive for FCK

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

– Hold nu kæft med Arsenal!

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Zorniger i chok: Er det en joke?

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

– Det var en skuffelse



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Nægtet Brøndby-skifte

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Afslører “useriøst bud” fra FC København