Rå power: Matcher FCK og FCMs transfer-muskler

Det er på papiret en meget ulige kamp, Silkeborg IF skal udkæmpe med KAA Gent torsdag aften og i Belgien om en uge i Conference League-kvalifikationen.



SILKEBORG (Tipsbladet): Der var en blanding af stolthed og ærgrelse i luften, da Silkeborgs ti mand nær havde fremtvunget forlænget spilletid i Europa League-kampen mod Molde i sidste uge.

De norske favoritter stillede med flere erfarne folk, der har spillet gruppespil med Molde og været omkring Norges A-landshold, og Silkeborg havde især i anden halvleg Molde på hælene og kunne have gået videre, hvis ikke Ramazan Orazov havde trukket et uheldigt rødt kort med 20 minutter igen.

– Gent er en stor klub i Belgien, og vi kommer i hvert fald ikke til at være favoritter. Men vi giver den et 'shot' og vil også forsøge at gøre det rigtig svært for dem, sagde Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen umiddelbart efter 3-2-sejren hjemme over Molde, der altså sendte SIF ud af Europa League efter 1-3 i første kamp i Norge.

Sværvægter
Men mod Gent stiger sværhedsgraden yderligere, selv om Silkeborg IF med det samlede nederlag er droppet ned i Conference League.

For modstanderen fra Flandern og Belgiens tredjestørste by har rammer og råd til spillere, Silkeborgs foregående modstander Molde ikke er i nærheden af at kunne købe.

Tipsbladet har vendt K.A.A Gents situation og seneste årsregnskab med kilder i fodboldmiljøet, og i klubbens seneste komplette årsregnskab for 2022/23 fremgår det, at man i hele klubben har personaleomkostninger lige omkring 300 millioner kroner og afskrivninger af transfers omkring 90 millioner kroner.

266052

Silkeborg IF bliver sandsynligvis presset maksimalt over to kampe mod stærke K.A.A Gent. Foto: Alamy

Det er meget lig FC Københavns omkostninger på samme poster, men da budgetterne gøres op på en lidt anden måde i Belgien, ligger Gent-spillerbudgettet et sted i lejet over de cirka 180 millioner kroner, FC Midtjylland i Tipsbladets seneste estimater kommer til at bruge i 2024/25-sæsonen, og op mod FC Københavns, der i Tipsbladets seneste estimat ser ud til at havne på i hvert fald 240 millioner kroner for 2024/25.

Siden Gents seneste årsregnskab for 2022/23 har klubben i tre transfervinduer købt spillere for tæt på 250 millioner kroner i transfers og haft større indkøbsaktivitet end nogensinde i klubbens historie, hvilket med al sandsynlighed betyder større udgifter i 2023/24-regnskabet end sæsonen før.

Gent satte transferrekord i begyndelsen af i år med købet af den spændende teenager Momodou Lamin Sonko fra Häcken.

Han kostede på den dyre side af 50 millioner kroner, hvilket er dobbelt så meget, end de omkring 25 millioner kroner, hele Silkeborgs trup er noteret for i indkøbspriser i Tipsbladets database.

Af de 25 millioner kroner er omtrent halvdelen på transfers, der har fundet sted denne sommer, hvor Silkeborg IF har været særdeles aktiv efter egne standarder med køb af blandt andre Pedro Ganchas, Younes Bakiz, Mads Freundlich og Andreas Poulsen.

Skulle Silkeborg IF skabe en stor overraskelse og kæmpe sig forbi K.A.A Gent over to kampe, venter en på papiret lidt mere menneskelig opgave i sidste kvalfikationsrunde, hvor modstanderen er enten schweiziske Lugano eller serbiske Partizan Beograd.





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storroser dansk super-talent

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Stjerne peger på Højlund

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Blæst fuldstændig omkuld

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Afviser mesterskabssnak



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’