– Silkeborg er et sted, man tager på ferie

Tidligere FCK-træner mener ikke, at danskerne forbinder Silkeborg med fodbold. Det er i stedet et feriested.



De har et dansk mesterskab og en pokaltitel, men at spille med i toppen af Superligaen er ikke hverdagskost for Silkeborg IF, der siden årtusindeskiftet har været kendt som et elevatorhold i Danmark.

Men midtjyderne sluttede i sidste sæson på tredjepladsen i landets bedste række og er af samme årsag på tur i Europa, hvor der venter kampe i Conference League mod West Ham United, FCSB og Anderlecht.

Og sidstnævnte er modstanderen torsdag aften i Belgien.

En mand, der kender til både dansk og belgisk fodbold, forbinder dog ikke umiddelbart navnet Silkeborg med fodbold.

Tidligere FC København-træner Ariel Jacobs kalder Silkeborg for et idyllisk feriested.

– I sit hjemland er det kendt som et feriested. Det er et idyllisk sted midt i naturen, hvor mange tager på ferie og tilbringer en sommer. Derfor nyder fodboldklubben også stor sympati i landet. Når man taler om Silkeborg i Danmark, vil folk tænke på ferie frem for et fodboldhold, siger han til Sporza, inden han roser klubben:

– Det har også været en elevatorklub i lang tid. De er for gode til at spille i den næstbedste række, men ofte ikke gode nok til den bedste. De har også spillet på et lidt ældre stadion, men i nogle år nu har der været et helt nyt stadion, og klubben har etableret sig som en mellemklub. Indtil videre gør de det fremragende – bedre end forventet faktisk.

– I de kommende år vil de ikke fornægte deres DNA og gøre skøre ting. Klubben forsøger at tænke lokalt og lade unge spillere vokse, for de ved, de ikke kan konkurrere på økonomi med større og mere berømte klubber.

Trods sætningen om ferie frem for fodbold er Ariel Jacobs imponeret af det, der bliver lavet i den lille danske klub.

– Mærkeligt nok har klubben på trods af sportslige udsving og usikkerheder altid forsøgt at spille smukt fodbold, selv når de har været i problemer i bunden.

– Nogle gange er det lidt naivt, men det er et hold, der kommer for at spille fodbold. Jeg kender også træneren, Kent Nielsen. Det er en erfaren træner, der gerne vil spille positivt. 

– Det, at de er nået til Europa, er faktisk en kæmpe belønning for dem. Og en gevinst for de sidste år arbejde.

69-årige Ariel Jacobs var træner i lidt over et år i FCK, som han forlod i august 2013 efter 51 kampe i spidsen for holdet. Ikke siden 2014 har han været træner for et hold.

Der er kampstart klokken 18.45 mellem Anderlecht og Silkeborg IF.



Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

‘Har lukket munden på kritikerne’

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

En kæmpe sejr

I dialog med Brøndby

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vild med Oscar Schwartau

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

De er 2025-mestre i Superligaen

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Eriksen ude med hård kritik

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Mål i Sherwood-skoven

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom