De har et dansk mesterskab og en pokaltitel, men at spille med i toppen af Superligaen er ikke hverdagskost for Silkeborg IF, der siden årtusindeskiftet har været kendt som et elevatorhold i Danmark.
Men midtjyderne sluttede i sidste sæson på tredjepladsen i landets bedste række og er af samme årsag på tur i Europa, hvor der venter kampe i Conference League mod West Ham United, FCSB og Anderlecht.
Og sidstnævnte er modstanderen torsdag aften i Belgien.
En mand, der kender til både dansk og belgisk fodbold, forbinder dog ikke umiddelbart navnet Silkeborg med fodbold.
Tidligere FC København-træner Ariel Jacobs kalder Silkeborg for et idyllisk feriested.
– I sit hjemland er det kendt som et feriested. Det er et idyllisk sted midt i naturen, hvor mange tager på ferie og tilbringer en sommer. Derfor nyder fodboldklubben også stor sympati i landet. Når man taler om Silkeborg i Danmark, vil folk tænke på ferie frem for et fodboldhold, siger han til Sporza, inden han roser klubben:
– Det har også været en elevatorklub i lang tid. De er for gode til at spille i den næstbedste række, men ofte ikke gode nok til den bedste. De har også spillet på et lidt ældre stadion, men i nogle år nu har der været et helt nyt stadion, og klubben har etableret sig som en mellemklub. Indtil videre gør de det fremragende – bedre end forventet faktisk.
– I de kommende år vil de ikke fornægte deres DNA og gøre skøre ting. Klubben forsøger at tænke lokalt og lade unge spillere vokse, for de ved, de ikke kan konkurrere på økonomi med større og mere berømte klubber.
Trods sætningen om ferie frem for fodbold er Ariel Jacobs imponeret af det, der bliver lavet i den lille danske klub.
– Mærkeligt nok har klubben på trods af sportslige udsving og usikkerheder altid forsøgt at spille smukt fodbold, selv når de har været i problemer i bunden.
– Nogle gange er det lidt naivt, men det er et hold, der kommer for at spille fodbold. Jeg kender også træneren, Kent Nielsen. Det er en erfaren træner, der gerne vil spille positivt.
– Det, at de er nået til Europa, er faktisk en kæmpe belønning for dem. Og en gevinst for de sidste år arbejde.
69-årige Ariel Jacobs var træner i lidt over et år i FCK, som han forlod i august 2013 efter 51 kampe i spidsen for holdet. Ikke siden 2014 har han været træner for et hold.
Der er kampstart klokken 18.45 mellem Anderlecht og Silkeborg IF.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
