Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.
Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.
Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.
– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.
– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.
FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.
– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.
– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.
Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.
Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.
– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.
– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.
Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.
– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.
– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.
Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.
– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.
– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.
/ritzau og Anders Jensen/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Fyrer landstræner to måneder før VM
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Her spiller Lasse Schöne i dag
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER