Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.
Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.
Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.
– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.
– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.
FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.
– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.
– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.
Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.
Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.
– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.
– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.
Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.
– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.
– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.
Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.
– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.
– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.
/ritzau og Anders Jensen/
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
– Det er et møghold!
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER