FCK-anfører tom for ord: Det er mærkeligt

FCK's anfører, Viktor Claesson, står med en tom fornemmelse efter torsdagens nederlag til polske Jagiellonia.



Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.

Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.

Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.

– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.

– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.

FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.

– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.

– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.

Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.

Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.

– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.

– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.

Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.

– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.

– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.

Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.

– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.

– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.

/ritzau og Anders Jensen/





Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Vil gøre det onde ved Brøndby

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Henter 16-årig i FC København



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Froholdt-video trækker overskrifter

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

FC Nordsjælland reagerer på afvisning



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Første gang nogensinde for Eriksen

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Liverpool – West Ham United

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Stor overraskelse til FCM-træning

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby