FCK-anfører tom for ord: Det er mærkeligt

FCK's anfører, Viktor Claesson, står med en tom fornemmelse efter torsdagens nederlag til polske Jagiellonia.



Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.

Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.

Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.

– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.

– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.

FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.

– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.

– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.

Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.

Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.

– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.

– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.

Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.

– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.

– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.

Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.

– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.

– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.

/ritzau og Anders Jensen/



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Mohamed Daramy vender tilbage

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Nyt nederlag til Thomas Frank

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Andreas Christensen skriver snart under

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Stor ydmygelse

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Raser over Rasmus Højlund-episode

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Neestrup reagerer på brudt aftale

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Går langt ned i løn

– Lange forhandlinger med FC København

Dansker med vigtig scoring i Serie A

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham