Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.
Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.
Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.
– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.
– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.
FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.
– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.
– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.
Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.
Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.
– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.
– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.
Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.
– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.
– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.
Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.
– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.
– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.
/ritzau og Anders Jensen/

‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’

‘Brian Priske var for sød’

TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu

Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’

Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok

Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

Morten Bruun: ‘Har kun hørt han var uduelig’

‘Tak, Jacob Neestrup!’

Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

– De har lagt helt vilde planer for den her klub

Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’

Tidligere Superliga-spiller med i verdenssensation

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt

Kæmpe succes efter FCK-exit: ‘Var lidt chokeret’

Dansker har gang i magisk sæson: ‘Klassespiller’

Thomas Frank spøger i storklub

– Forhåbentligt kan jeg snuse til A-landsholdet

– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025

– En kunstner som Kasper Dolberg fortjener bedre

Ankersen tilbage: Du får mig ikke til at fortryde

Kean & Fiorentina har knækket Inter-koden

FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

Thomas Gravesen forstår FCK’s målmandsindkøb

De overpræsterer på budget og transfers

Tottenham er ude

Superliga-dommer involveret i stor skandale

Sensationelt nederlag til Liverpool

Dansk klub i choktransfer

Droppede pause efter BIF-exit: ’Man må springe på’

‘Det var en stor fejl af Brøndby’

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen

Takker Danmarks landstræner

Sommertransfer? Udenlandsk klub følger Theo Sander

Opvisning fra knivskarp Kasper Dolberg

Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

– Det betyder voldsomt meget for byen

Alexander Bah har revet korsbåndet over

Torskedumt! Lind fik opsigtsvækkende rødt kort

CV hylder dansk transferrekord

Foreslår chokskifte for Harry Kane

Peter Sørensen: ‘Én lang vanrøgt’

Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Ny Vejle-cheftræner: Jeg er klubbens mand

Vejle fyrer Mihai Teja

Raser over Jørgensen-rival: Han er alt for dårlig

Transfers: Brøndby satser alt på guld og Europa

‘Det er udmattende’

Bo Henriksen jubler over raseriudbrud

Ingen løbebane: ‘Jeg synes faktisk, det kan noget’

Shopamok! Superligaen smadrer transferrekord

Østtyske rødtyre stanger helgenhold fra Hamburg

Dansk Newcastle-komet hyldes: Han har det hele

Superligaens transferkonger har mistet gnisten