Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.
Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.
Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.
– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.
– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.
FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.
– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.
– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.
Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.
Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.
– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.
– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.
Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.
– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.
– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.
Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.
– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.
– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.
/ritzau og Anders Jensen/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Bayern München besejrer Dortmund i drama
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – OB
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Lamine Yamal med karrierens første
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER