– Steinlein har overført på Mobilepay

Ove Pedersen tjente 75 kroner på Franculinos hattrick torsdag aften. Betaleren? Claus Steinlein.



En ny stjerne er født på Heden. 

Unge Franculino har fået en fantomstart på livet i FC Midtjylland, og i hans blot anden kamp scorede han torsdag hattrick i Conference League-sejren over Omonia Nicosia. Lagt sammen med, at han også scorede en enkelt pind sidste weekend mod Vejle, så hedder hans total nu fire scoringer i to kampe. 

Ganske imponerende må man sige, og efter torsdagens europæiske kamp var Ove Pedersen også i særdeles godt humør. Det var Ove Pedersen, som fandt Franculino efter et besøg i Portugal, og belønningen faldt også torsdag aften i form af 75 kroner fra direktør Claus Steinlein. Det fortæller han til Viaplay. 

– Steinlein har overført 25 kroner på Mobileypay for hvert mål, han scorede, så jeg har fået 75 kroner, siger han med et grin. 

Om han også fik 25 kroner for det ene mål i Vejle i søndags melder han ikke noget om, men hvis Franculino holder sit vilde målsnit, så skal der nok falde flere ører ned i lommerne på FC Midtjyllands assisterende sportsdirektør. 

Godt nok så Ove Pedersen et stort potentiale i det tidligere Benfica-talent, men han havde alligevel ikke forestillet sig en fantomstart som denne, efter Franculino blev sortlistet i Benfica i vinters og i foråret, fordi han skrev kontrakt med FC Midtjylland. 

– Det er jo vanvittigt. Det kunne man slet ikke forestille sig. Vi vidste jo godt, at han kunne lave mål, men vi troede, at han skulle være en jokertype. At han går ind allerede nu og har brændt banen af i to kampe, det tror jeg ikke, at nogen havde forudset.

– Det er det, man kalder sidegevinster, for vi havde ikke forestillet os, at han ville få så stor en rolle. Men hvis det her fortsætter, får han jo en stor rolle. Det er jo dejligt, når nogle kommer fra baghjul – særligt når de er så unge som Franculino er. Heldigvis har vi lavet en femårig kontrakt med ham, så det ser godt ud, pointerer Ove Pedersen.

I videoen over artiklen åbner han op for, hvordan han fandt Franculino og hvilket stykke arbejde der blev lagt i skiftet. Det indebar blandt andet en tur til Guinea-Bissau. 



Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Riemer svarer på Tøftings kritik

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Alle storroser Dario Osorio

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Millionregn over Ståle Solbakken

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Her trækkes der lod til VM

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!