– Steinlein har overført på Mobilepay

Ove Pedersen tjente 75 kroner på Franculinos hattrick torsdag aften. Betaleren? Claus Steinlein.



En ny stjerne er født på Heden. 

Unge Franculino har fået en fantomstart på livet i FC Midtjylland, og i hans blot anden kamp scorede han torsdag hattrick i Conference League-sejren over Omonia Nicosia. Lagt sammen med, at han også scorede en enkelt pind sidste weekend mod Vejle, så hedder hans total nu fire scoringer i to kampe. 

Ganske imponerende må man sige, og efter torsdagens europæiske kamp var Ove Pedersen også i særdeles godt humør. Det var Ove Pedersen, som fandt Franculino efter et besøg i Portugal, og belønningen faldt også torsdag aften i form af 75 kroner fra direktør Claus Steinlein. Det fortæller han til Viaplay. 

– Steinlein har overført 25 kroner på Mobileypay for hvert mål, han scorede, så jeg har fået 75 kroner, siger han med et grin. 

Om han også fik 25 kroner for det ene mål i Vejle i søndags melder han ikke noget om, men hvis Franculino holder sit vilde målsnit, så skal der nok falde flere ører ned i lommerne på FC Midtjyllands assisterende sportsdirektør. 

Godt nok så Ove Pedersen et stort potentiale i det tidligere Benfica-talent, men han havde alligevel ikke forestillet sig en fantomstart som denne, efter Franculino blev sortlistet i Benfica i vinters og i foråret, fordi han skrev kontrakt med FC Midtjylland. 

– Det er jo vanvittigt. Det kunne man slet ikke forestille sig. Vi vidste jo godt, at han kunne lave mål, men vi troede, at han skulle være en jokertype. At han går ind allerede nu og har brændt banen af i to kampe, det tror jeg ikke, at nogen havde forudset.

– Det er det, man kalder sidegevinster, for vi havde ikke forestillet os, at han ville få så stor en rolle. Men hvis det her fortsætter, får han jo en stor rolle. Det er jo dejligt, når nogle kommer fra baghjul – særligt når de er så unge som Franculino er. Heldigvis har vi lavet en femårig kontrakt med ham, så det ser godt ud, pointerer Ove Pedersen.

I videoen over artiklen åbner han op for, hvordan han fandt Franculino og hvilket stykke arbejde der blev lagt i skiftet. Det indebar blandt andet en tur til Guinea-Bissau. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Tysk VM-chok

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tottenham henter Liverpool-profil

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’