Sur på racistiske fans: Hører ingen steder hjemme

Kevin Diks lægger ikke skjul på, at han foragter racisme, som han oplevede mod Trevoh Chalobah på de sociale medier efter den første kamp i Parken i sidste uge.



LONDON (Tipsbladet) Kevin Diks er tilbage og klar til at spille, når FC København torsdag skal revanchere den første kamp i Conference League-ottendedelsfinalerne mod Chelsea. 

I sidste uge tabte det danske mandskab med 1-2 til englænderne, og oven i nederlaget fik stjernespilleren Kevin Diks også et vrid i anklen, der holdt ham ude af weekendens Superliga-kamp. 

Skaden til Diks fik flere fans til at gå på de sociale medier og ytre sig racistisk mod Chelsea-spilleren Trevoh Chalobah, som han var i duel med, da anklen fik et vrid, og efterfølgende skred Kevin Diks selv til handling og slog hårdt ned på de grimme kommentarer. 

Onsdag uddybede den indonesiske landsholdsspiller så sin foragt for racisme. 

Kevin Diks bliver her ført ud af banen efter sin skade mod Chelsea.

– I den første time havde jeg for travlt med mig selv, fordi det var min datters fødselsdag dagen efter, så jeg havde ikke fokus på de sociale medier, som jeg ikke tjekker så tit, fordi jeg har et team, der gør det for mig. Selvfølgelig kigger jeg på Instagram, men det gør mine folk også, siger Kevin Diks og fortsætter: 

– Der var også nogle indonesiske personer, som skrev til mig, at der var racistiske ytringer mod ham, og de sendte mig screenshots, så jeg undersøgte selvfølgelig, hvad det handlede om, og jeg er stærkt modstander af det, og jeg tænkte, at det var den bedste måde at gøre opmærksom på det, selv om det var min modstander.

– Det hører ikke ingen steder hjemme i verden, slår Kevin Diks fast, der har lavet et post, som over en million mennesker har set.  

– Jeg fik mange beskeder og så ikke det hele, så da jeg lavede mit post på X, kunne man også se, at det kun er et par procenter af fansene, der ytrer sig sådan, det gør resten ikke. 

– Efter det var der også mange, som sendte ham beskeder, og jeg sendte ham også en besked, men jeg tror ikke, at han læste den, fordi han sikkert får så mange, lyder det med et grin fra Kevin Diks, som også selv tager skylden for sin skade. 

– Det var uheldigt, for jeg prøvede naturligvis ikke på at skade min ankel, men hive fat i hans t-shirt og fortsætte, men der ramte jeg hans fod og fik et vrid. Det er også fodbold. 

Men nu er Kevin Diks altså klar igen. 

– Dagen efter havde jeg det ikke godt, men i de efterfølgende dage havde jeg god fremgang, og i starten troede jeg ikke, at det var muligt at komme hertil i dag, men jeg har presset godt igennem og gjort alt, hvad jeg kunne med den medicinske stab.

– Det har gjort det muligt for mig at stå her, og jeg er klar til at spille.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokpris på Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Henter kæmpe Superliga-flop

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Barcelona køber Rashford – her er prisen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Sønderjyske – OB

Lamine Yamal med karrierens første

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Jubler over transfer: God dialog med FC København

‘Jeg hadede verden’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League