LONDON (Tipsbladet) Kevin Diks er tilbage og klar til at spille, når FC København torsdag skal revanchere den første kamp i Conference League-ottendedelsfinalerne mod Chelsea.
I sidste uge tabte det danske mandskab med 1-2 til englænderne, og oven i nederlaget fik stjernespilleren Kevin Diks også et vrid i anklen, der holdt ham ude af weekendens Superliga-kamp.
Skaden til Diks fik flere fans til at gå på de sociale medier og ytre sig racistisk mod Chelsea-spilleren Trevoh Chalobah, som han var i duel med, da anklen fik et vrid, og efterfølgende skred Kevin Diks selv til handling og slog hårdt ned på de grimme kommentarer.
Onsdag uddybede den indonesiske landsholdsspiller så sin foragt for racisme.

– I den første time havde jeg for travlt med mig selv, fordi det var min datters fødselsdag dagen efter, så jeg havde ikke fokus på de sociale medier, som jeg ikke tjekker så tit, fordi jeg har et team, der gør det for mig. Selvfølgelig kigger jeg på Instagram, men det gør mine folk også, siger Kevin Diks og fortsætter:
– Der var også nogle indonesiske personer, som skrev til mig, at der var racistiske ytringer mod ham, og de sendte mig screenshots, så jeg undersøgte selvfølgelig, hvad det handlede om, og jeg er stærkt modstander af det, og jeg tænkte, at det var den bedste måde at gøre opmærksom på det, selv om det var min modstander.
– Det hører ikke ingen steder hjemme i verden, slår Kevin Diks fast, der har lavet et post, som over en million mennesker har set.
– Jeg fik mange beskeder og så ikke det hele, så da jeg lavede mit post på X, kunne man også se, at det kun er et par procenter af fansene, der ytrer sig sådan, det gør resten ikke.
– Efter det var der også mange, som sendte ham beskeder, og jeg sendte ham også en besked, men jeg tror ikke, at han læste den, fordi han sikkert får så mange, lyder det med et grin fra Kevin Diks, som også selv tager skylden for sin skade.
– Det var uheldigt, for jeg prøvede naturligvis ikke på at skade min ankel, men hive fat i hans t-shirt og fortsætte, men der ramte jeg hans fod og fik et vrid. Det er også fodbold.
Men nu er Kevin Diks altså klar igen.
– Dagen efter havde jeg det ikke godt, men i de efterfølgende dage havde jeg god fremgang, og i starten troede jeg ikke, at det var muligt at komme hertil i dag, men jeg har presset godt igennem og gjort alt, hvad jeg kunne med den medicinske stab.
– Det har gjort det muligt for mig at stå her, og jeg er klar til at spille.

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Må acceptere stor lønnedgang

Kæmpe milliontab

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Forstår intet af stor dansk transfer

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Er han Viborgs næste cheftræner?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Lover transfers

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afsløring: Horsens i millionhandel

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Aflyser sommerferien

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Dansk Wimbledon-sensation

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FCK-kamp afblæst

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Diogo Jota død i trafikulykke

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker