Sur på racistiske fans: Hører ingen steder hjemme

Kevin Diks lægger ikke skjul på, at han foragter racisme, som han oplevede mod Trevoh Chalobah på de sociale medier efter den første kamp i Parken i sidste uge.



LONDON (Tipsbladet) Kevin Diks er tilbage og klar til at spille, når FC København torsdag skal revanchere den første kamp i Conference League-ottendedelsfinalerne mod Chelsea. 

I sidste uge tabte det danske mandskab med 1-2 til englænderne, og oven i nederlaget fik stjernespilleren Kevin Diks også et vrid i anklen, der holdt ham ude af weekendens Superliga-kamp. 

Skaden til Diks fik flere fans til at gå på de sociale medier og ytre sig racistisk mod Chelsea-spilleren Trevoh Chalobah, som han var i duel med, da anklen fik et vrid, og efterfølgende skred Kevin Diks selv til handling og slog hårdt ned på de grimme kommentarer. 

Onsdag uddybede den indonesiske landsholdsspiller så sin foragt for racisme. 

Kevin Diks bliver her ført ud af banen efter sin skade mod Chelsea.

– I den første time havde jeg for travlt med mig selv, fordi det var min datters fødselsdag dagen efter, så jeg havde ikke fokus på de sociale medier, som jeg ikke tjekker så tit, fordi jeg har et team, der gør det for mig. Selvfølgelig kigger jeg på Instagram, men det gør mine folk også, siger Kevin Diks og fortsætter: 

– Der var også nogle indonesiske personer, som skrev til mig, at der var racistiske ytringer mod ham, og de sendte mig screenshots, så jeg undersøgte selvfølgelig, hvad det handlede om, og jeg er stærkt modstander af det, og jeg tænkte, at det var den bedste måde at gøre opmærksom på det, selv om det var min modstander.

– Det hører ikke ingen steder hjemme i verden, slår Kevin Diks fast, der har lavet et post, som over en million mennesker har set.  

– Jeg fik mange beskeder og så ikke det hele, så da jeg lavede mit post på X, kunne man også se, at det kun er et par procenter af fansene, der ytrer sig sådan, det gør resten ikke. 

– Efter det var der også mange, som sendte ham beskeder, og jeg sendte ham også en besked, men jeg tror ikke, at han læste den, fordi han sikkert får så mange, lyder det med et grin fra Kevin Diks, som også selv tager skylden for sin skade. 

– Det var uheldigt, for jeg prøvede naturligvis ikke på at skade min ankel, men hive fat i hans t-shirt og fortsætte, men der ramte jeg hans fod og fik et vrid. Det er også fodbold. 

Men nu er Kevin Diks altså klar igen. 

– Dagen efter havde jeg det ikke godt, men i de efterfølgende dage havde jeg god fremgang, og i starten troede jeg ikke, at det var muligt at komme hertil i dag, men jeg har presset godt igennem og gjort alt, hvad jeg kunne med den medicinske stab.

– Det har gjort det muligt for mig at stå her, og jeg er klar til at spille.



– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Andreas Christensen i chokskifte?

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Randers FC – OB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Lars Friis får ikke stort job

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Vender hjem til AaB

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

FC Midtjylland kan score gode penge

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”