Sur på racistiske fans: Hører ingen steder hjemme

Kevin Diks lægger ikke skjul på, at han foragter racisme, som han oplevede mod Trevoh Chalobah på de sociale medier efter den første kamp i Parken i sidste uge.



LONDON (Tipsbladet) Kevin Diks er tilbage og klar til at spille, når FC København torsdag skal revanchere den første kamp i Conference League-ottendedelsfinalerne mod Chelsea. 

I sidste uge tabte det danske mandskab med 1-2 til englænderne, og oven i nederlaget fik stjernespilleren Kevin Diks også et vrid i anklen, der holdt ham ude af weekendens Superliga-kamp. 

Skaden til Diks fik flere fans til at gå på de sociale medier og ytre sig racistisk mod Chelsea-spilleren Trevoh Chalobah, som han var i duel med, da anklen fik et vrid, og efterfølgende skred Kevin Diks selv til handling og slog hårdt ned på de grimme kommentarer. 

Onsdag uddybede den indonesiske landsholdsspiller så sin foragt for racisme. 

Kevin Diks bliver her ført ud af banen efter sin skade mod Chelsea.

– I den første time havde jeg for travlt med mig selv, fordi det var min datters fødselsdag dagen efter, så jeg havde ikke fokus på de sociale medier, som jeg ikke tjekker så tit, fordi jeg har et team, der gør det for mig. Selvfølgelig kigger jeg på Instagram, men det gør mine folk også, siger Kevin Diks og fortsætter: 

– Der var også nogle indonesiske personer, som skrev til mig, at der var racistiske ytringer mod ham, og de sendte mig screenshots, så jeg undersøgte selvfølgelig, hvad det handlede om, og jeg er stærkt modstander af det, og jeg tænkte, at det var den bedste måde at gøre opmærksom på det, selv om det var min modstander.

– Det hører ikke ingen steder hjemme i verden, slår Kevin Diks fast, der har lavet et post, som over en million mennesker har set.  

– Jeg fik mange beskeder og så ikke det hele, så da jeg lavede mit post på X, kunne man også se, at det kun er et par procenter af fansene, der ytrer sig sådan, det gør resten ikke. 

– Efter det var der også mange, som sendte ham beskeder, og jeg sendte ham også en besked, men jeg tror ikke, at han læste den, fordi han sikkert får så mange, lyder det med et grin fra Kevin Diks, som også selv tager skylden for sin skade. 

– Det var uheldigt, for jeg prøvede naturligvis ikke på at skade min ankel, men hive fat i hans t-shirt og fortsætte, men der ramte jeg hans fod og fik et vrid. Det er også fodbold. 

Men nu er Kevin Diks altså klar igen. 

– Dagen efter havde jeg det ikke godt, men i de efterfølgende dage havde jeg god fremgang, og i starten troede jeg ikke, at det var muligt at komme hertil i dag, men jeg har presset godt igennem og gjort alt, hvad jeg kunne med den medicinske stab.

– Det har gjort det muligt for mig at stå her, og jeg er klar til at spille.





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

– Hele holdet er trygge ved ham

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spion? ‘Han kan høre dig’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Spår: Her ender Mohamed Salah

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

‘FC København var en mulighed’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet