LONDON (Tipsbladet) Kevin Diks er tilbage og klar til at spille, når FC København torsdag skal revanchere den første kamp i Conference League-ottendedelsfinalerne mod Chelsea.
I sidste uge tabte det danske mandskab med 1-2 til englænderne, og oven i nederlaget fik stjernespilleren Kevin Diks også et vrid i anklen, der holdt ham ude af weekendens Superliga-kamp.
Skaden til Diks fik flere fans til at gå på de sociale medier og ytre sig racistisk mod Chelsea-spilleren Trevoh Chalobah, som han var i duel med, da anklen fik et vrid, og efterfølgende skred Kevin Diks selv til handling og slog hårdt ned på de grimme kommentarer.
Onsdag uddybede den indonesiske landsholdsspiller så sin foragt for racisme.

– I den første time havde jeg for travlt med mig selv, fordi det var min datters fødselsdag dagen efter, så jeg havde ikke fokus på de sociale medier, som jeg ikke tjekker så tit, fordi jeg har et team, der gør det for mig. Selvfølgelig kigger jeg på Instagram, men det gør mine folk også, siger Kevin Diks og fortsætter:
– Der var også nogle indonesiske personer, som skrev til mig, at der var racistiske ytringer mod ham, og de sendte mig screenshots, så jeg undersøgte selvfølgelig, hvad det handlede om, og jeg er stærkt modstander af det, og jeg tænkte, at det var den bedste måde at gøre opmærksom på det, selv om det var min modstander.
– Det hører ikke ingen steder hjemme i verden, slår Kevin Diks fast, der har lavet et post, som over en million mennesker har set.
– Jeg fik mange beskeder og så ikke det hele, så da jeg lavede mit post på X, kunne man også se, at det kun er et par procenter af fansene, der ytrer sig sådan, det gør resten ikke.
– Efter det var der også mange, som sendte ham beskeder, og jeg sendte ham også en besked, men jeg tror ikke, at han læste den, fordi han sikkert får så mange, lyder det med et grin fra Kevin Diks, som også selv tager skylden for sin skade.
– Det var uheldigt, for jeg prøvede naturligvis ikke på at skade min ankel, men hive fat i hans t-shirt og fortsætte, men der ramte jeg hans fod og fik et vrid. Det er også fodbold.
Men nu er Kevin Diks altså klar igen.
– Dagen efter havde jeg det ikke godt, men i de efterfølgende dage havde jeg god fremgang, og i starten troede jeg ikke, at det var muligt at komme hertil i dag, men jeg har presset godt igennem og gjort alt, hvad jeg kunne med den medicinske stab.
– Det har gjort det muligt for mig at stå her, og jeg er klar til at spille.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Køber engelsk klub
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Dansk træner storroses
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent