Sur på racistiske fans: Hører ingen steder hjemme

Kevin Diks lægger ikke skjul på, at han foragter racisme, som han oplevede mod Trevoh Chalobah på de sociale medier efter den første kamp i Parken i sidste uge.



LONDON (Tipsbladet) Kevin Diks er tilbage og klar til at spille, når FC København torsdag skal revanchere den første kamp i Conference League-ottendedelsfinalerne mod Chelsea. 

I sidste uge tabte det danske mandskab med 1-2 til englænderne, og oven i nederlaget fik stjernespilleren Kevin Diks også et vrid i anklen, der holdt ham ude af weekendens Superliga-kamp. 

Skaden til Diks fik flere fans til at gå på de sociale medier og ytre sig racistisk mod Chelsea-spilleren Trevoh Chalobah, som han var i duel med, da anklen fik et vrid, og efterfølgende skred Kevin Diks selv til handling og slog hårdt ned på de grimme kommentarer. 

Onsdag uddybede den indonesiske landsholdsspiller så sin foragt for racisme. 

Kevin Diks bliver her ført ud af banen efter sin skade mod Chelsea.

– I den første time havde jeg for travlt med mig selv, fordi det var min datters fødselsdag dagen efter, så jeg havde ikke fokus på de sociale medier, som jeg ikke tjekker så tit, fordi jeg har et team, der gør det for mig. Selvfølgelig kigger jeg på Instagram, men det gør mine folk også, siger Kevin Diks og fortsætter: 

– Der var også nogle indonesiske personer, som skrev til mig, at der var racistiske ytringer mod ham, og de sendte mig screenshots, så jeg undersøgte selvfølgelig, hvad det handlede om, og jeg er stærkt modstander af det, og jeg tænkte, at det var den bedste måde at gøre opmærksom på det, selv om det var min modstander.

– Det hører ikke ingen steder hjemme i verden, slår Kevin Diks fast, der har lavet et post, som over en million mennesker har set.  

– Jeg fik mange beskeder og så ikke det hele, så da jeg lavede mit post på X, kunne man også se, at det kun er et par procenter af fansene, der ytrer sig sådan, det gør resten ikke. 

– Efter det var der også mange, som sendte ham beskeder, og jeg sendte ham også en besked, men jeg tror ikke, at han læste den, fordi han sikkert får så mange, lyder det med et grin fra Kevin Diks, som også selv tager skylden for sin skade. 

– Det var uheldigt, for jeg prøvede naturligvis ikke på at skade min ankel, men hive fat i hans t-shirt og fortsætte, men der ramte jeg hans fod og fik et vrid. Det er også fodbold. 

Men nu er Kevin Diks altså klar igen. 

– Dagen efter havde jeg det ikke godt, men i de efterfølgende dage havde jeg god fremgang, og i starten troede jeg ikke, at det var muligt at komme hertil i dag, men jeg har presset godt igennem og gjort alt, hvad jeg kunne med den medicinske stab.

– Det har gjort det muligt for mig at stå her, og jeg er klar til at spille.





– Det er et jordskælv i fodboldverdenen




LIVE

TransferLIVE: AaB sælger profil

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stjerne flirter med Brøndby

Premier League-bomber på vej til storklub

Froholdt med klar transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Nedslående Dorgu-melding

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kan købes til spotpris

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Her er FCM’s mulige modstandere

‘Han ligner en spiller for FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Her er kampene i Champions League

Reagerer på Ajax-historie

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Ingen kontakt med AGF

Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg

Vanvittigt: Han brændte banen af!

Tipsbladets transfershow: Fem fede timer!

Farzams fanzone: Det er slut – medmindre…

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby