FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvad skal FC København bruge for at gå videre i Conference League?
Top 24 i ligafasen går videre, og “løverne” er aktuelt nummer 19, så mandskabet ligger lunt i svinget. Top otte springer desuden en runde over i knockoutkampene, mens holdene fra nummer ni til nummer 24 skal mødes i en runde i starten af foråret.
Men hvad FC København kan nå, og hvad de skal bruge for at komme videre i det nye system, ja, det har Thomas Delaney ikke styr på.
– Jeg kan ikke holde styr på det, erkender FC København-stjernen over for Tipsbladet og den skrevne presse onsdag formiddag.
I det tidligere system var holdene som bekendt i gruppe med tre andre hold, og derfor skulle man holde øje med et begrænset antal hold og kampe. Nu er det alle 36 hold, man skal kigge på.
– Normalt ville vi stå med to kampe tilbage og sige, at et eller andet skal ske. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Vi skal bare vinde. Det gør det lidt mere simpelt. Vi har to kampe og skal vinde og hente seks point, og så ligner det, at vi går videre. Det er blevet mindre taktisk i forhold til at spille på et resultat, siger Thomas Delaney.
Også Mohamed Elyounoussi har samme fokus: Bare vind kampe.
– Det er specielt, lige som for alle andre. Det eneste, man har forstået, er, at man skal vinde fodboldkampe for at få point. Vi skal have så mange point så muligt. Når det er nyt, er det måske specielt at forholde sig til.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Vi har sat os selv i en vanskelig position’
FC København havde ambitioner om at nå top otte i Conference Leagues gruppespil, men lige nu ser det svært ud. Det skyldes ikke mindst skuffende pointtab mod Jagiellonia og Istanbul Basaksehir i Parken.
– Der er ingen tvivl om, at vi har forventninger til os selv, så vi har smidt unødvendige point. Vi har sat os selv i en vanskelig position med større pres på os selv. Men jeg synes, vi klarer det fint. Vi ved, at Hearts er et godt hold. Normalt er Parken også et godt sted at spille i europæiske kampe, så vi har noget at bevise, siger Mohamed Elyounoussi.
Thomas Delaney stemmer i.
– I starten af Conference League har der været nogle irriterende resultater. Det kan vi ikke bruge tid på længere. Det tog vi med os og var irriteret over i noget tid. Så vidt jeg husker er top otte umulig. Det ligner det. Om vi skal spille to kampe ekstra, så spiller vi dem. Jeg har også set masser af slutrunder, hvor det vindende hold har krybet sig igennem slutspillet, siger midtbanestjernen.
FC København møder Hearts på hjemmebane torsdag aften, mens deres sidste kamp i Conference Leagues ligafase er mod Rapid Wien i næste uge.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Arsenal snublede i guldkampen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER