FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvad skal FC København bruge for at gå videre i Conference League?
Top 24 i ligafasen går videre, og “løverne” er aktuelt nummer 19, så mandskabet ligger lunt i svinget. Top otte springer desuden en runde over i knockoutkampene, mens holdene fra nummer ni til nummer 24 skal mødes i en runde i starten af foråret.
Men hvad FC København kan nå, og hvad de skal bruge for at komme videre i det nye system, ja, det har Thomas Delaney ikke styr på.
– Jeg kan ikke holde styr på det, erkender FC København-stjernen over for Tipsbladet og den skrevne presse onsdag formiddag.
I det tidligere system var holdene som bekendt i gruppe med tre andre hold, og derfor skulle man holde øje med et begrænset antal hold og kampe. Nu er det alle 36 hold, man skal kigge på.
– Normalt ville vi stå med to kampe tilbage og sige, at et eller andet skal ske. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Vi skal bare vinde. Det gør det lidt mere simpelt. Vi har to kampe og skal vinde og hente seks point, og så ligner det, at vi går videre. Det er blevet mindre taktisk i forhold til at spille på et resultat, siger Thomas Delaney.
Også Mohamed Elyounoussi har samme fokus: Bare vind kampe.
– Det er specielt, lige som for alle andre. Det eneste, man har forstået, er, at man skal vinde fodboldkampe for at få point. Vi skal have så mange point så muligt. Når det er nyt, er det måske specielt at forholde sig til.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Vi har sat os selv i en vanskelig position’
FC København havde ambitioner om at nå top otte i Conference Leagues gruppespil, men lige nu ser det svært ud. Det skyldes ikke mindst skuffende pointtab mod Jagiellonia og Istanbul Basaksehir i Parken.
– Der er ingen tvivl om, at vi har forventninger til os selv, så vi har smidt unødvendige point. Vi har sat os selv i en vanskelig position med større pres på os selv. Men jeg synes, vi klarer det fint. Vi ved, at Hearts er et godt hold. Normalt er Parken også et godt sted at spille i europæiske kampe, så vi har noget at bevise, siger Mohamed Elyounoussi.
Thomas Delaney stemmer i.
– I starten af Conference League har der været nogle irriterende resultater. Det kan vi ikke bruge tid på længere. Det tog vi med os og var irriteret over i noget tid. Så vidt jeg husker er top otte umulig. Det ligner det. Om vi skal spille to kampe ekstra, så spiller vi dem. Jeg har også set masser af slutrunder, hvor det vindende hold har krybet sig igennem slutspillet, siger midtbanestjernen.
FC København møder Hearts på hjemmebane torsdag aften, mens deres sidste kamp i Conference Leagues ligafase er mod Rapid Wien i næste uge.
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
Premier Leagues bundprop henter ny træner
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring