FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvad skal FC København bruge for at gå videre i Conference League?
Top 24 i ligafasen går videre, og “løverne” er aktuelt nummer 19, så mandskabet ligger lunt i svinget. Top otte springer desuden en runde over i knockoutkampene, mens holdene fra nummer ni til nummer 24 skal mødes i en runde i starten af foråret.
Men hvad FC København kan nå, og hvad de skal bruge for at komme videre i det nye system, ja, det har Thomas Delaney ikke styr på.
– Jeg kan ikke holde styr på det, erkender FC København-stjernen over for Tipsbladet og den skrevne presse onsdag formiddag.
I det tidligere system var holdene som bekendt i gruppe med tre andre hold, og derfor skulle man holde øje med et begrænset antal hold og kampe. Nu er det alle 36 hold, man skal kigge på.
– Normalt ville vi stå med to kampe tilbage og sige, at et eller andet skal ske. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Vi skal bare vinde. Det gør det lidt mere simpelt. Vi har to kampe og skal vinde og hente seks point, og så ligner det, at vi går videre. Det er blevet mindre taktisk i forhold til at spille på et resultat, siger Thomas Delaney.
Også Mohamed Elyounoussi har samme fokus: Bare vind kampe.
– Det er specielt, lige som for alle andre. Det eneste, man har forstået, er, at man skal vinde fodboldkampe for at få point. Vi skal have så mange point så muligt. Når det er nyt, er det måske specielt at forholde sig til.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Vi har sat os selv i en vanskelig position’
FC København havde ambitioner om at nå top otte i Conference Leagues gruppespil, men lige nu ser det svært ud. Det skyldes ikke mindst skuffende pointtab mod Jagiellonia og Istanbul Basaksehir i Parken.
– Der er ingen tvivl om, at vi har forventninger til os selv, så vi har smidt unødvendige point. Vi har sat os selv i en vanskelig position med større pres på os selv. Men jeg synes, vi klarer det fint. Vi ved, at Hearts er et godt hold. Normalt er Parken også et godt sted at spille i europæiske kampe, så vi har noget at bevise, siger Mohamed Elyounoussi.
Thomas Delaney stemmer i.
– I starten af Conference League har der været nogle irriterende resultater. Det kan vi ikke bruge tid på længere. Det tog vi med os og var irriteret over i noget tid. Så vidt jeg husker er top otte umulig. Det ligner det. Om vi skal spille to kampe ekstra, så spiller vi dem. Jeg har også set masser af slutrunder, hvor det vindende hold har krybet sig igennem slutspillet, siger midtbanestjernen.
FC København møder Hearts på hjemmebane torsdag aften, mens deres sidste kamp i Conference Leagues ligafase er mod Rapid Wien i næste uge.
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER