FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvad skal FC København bruge for at gå videre i Conference League?
Top 24 i ligafasen går videre, og “løverne” er aktuelt nummer 19, så mandskabet ligger lunt i svinget. Top otte springer desuden en runde over i knockoutkampene, mens holdene fra nummer ni til nummer 24 skal mødes i en runde i starten af foråret.
Men hvad FC København kan nå, og hvad de skal bruge for at komme videre i det nye system, ja, det har Thomas Delaney ikke styr på.
– Jeg kan ikke holde styr på det, erkender FC København-stjernen over for Tipsbladet og den skrevne presse onsdag formiddag.
I det tidligere system var holdene som bekendt i gruppe med tre andre hold, og derfor skulle man holde øje med et begrænset antal hold og kampe. Nu er det alle 36 hold, man skal kigge på.
– Normalt ville vi stå med to kampe tilbage og sige, at et eller andet skal ske. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Vi skal bare vinde. Det gør det lidt mere simpelt. Vi har to kampe og skal vinde og hente seks point, og så ligner det, at vi går videre. Det er blevet mindre taktisk i forhold til at spille på et resultat, siger Thomas Delaney.
Også Mohamed Elyounoussi har samme fokus: Bare vind kampe.
– Det er specielt, lige som for alle andre. Det eneste, man har forstået, er, at man skal vinde fodboldkampe for at få point. Vi skal have så mange point så muligt. Når det er nyt, er det måske specielt at forholde sig til.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Vi har sat os selv i en vanskelig position’
FC København havde ambitioner om at nå top otte i Conference Leagues gruppespil, men lige nu ser det svært ud. Det skyldes ikke mindst skuffende pointtab mod Jagiellonia og Istanbul Basaksehir i Parken.
– Der er ingen tvivl om, at vi har forventninger til os selv, så vi har smidt unødvendige point. Vi har sat os selv i en vanskelig position med større pres på os selv. Men jeg synes, vi klarer det fint. Vi ved, at Hearts er et godt hold. Normalt er Parken også et godt sted at spille i europæiske kampe, så vi har noget at bevise, siger Mohamed Elyounoussi.
Thomas Delaney stemmer i.
– I starten af Conference League har der været nogle irriterende resultater. Det kan vi ikke bruge tid på længere. Det tog vi med os og var irriteret over i noget tid. Så vidt jeg husker er top otte umulig. Det ligner det. Om vi skal spille to kampe ekstra, så spiller vi dem. Jeg har også set masser af slutrunder, hvor det vindende hold har krybet sig igennem slutspillet, siger midtbanestjernen.
FC København møder Hearts på hjemmebane torsdag aften, mens deres sidste kamp i Conference Leagues ligafase er mod Rapid Wien i næste uge.
LIVE
LIVE: Han er tilbage
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
AGF smider sejren i de døende sekunder
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Supercomputer spår FCM-nedtur
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Farzam: En gave for FC København
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
OB – FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A