FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvad skal FC København bruge for at gå videre i Conference League?
Top 24 i ligafasen går videre, og “løverne” er aktuelt nummer 19, så mandskabet ligger lunt i svinget. Top otte springer desuden en runde over i knockoutkampene, mens holdene fra nummer ni til nummer 24 skal mødes i en runde i starten af foråret.
Men hvad FC København kan nå, og hvad de skal bruge for at komme videre i det nye system, ja, det har Thomas Delaney ikke styr på.
– Jeg kan ikke holde styr på det, erkender FC København-stjernen over for Tipsbladet og den skrevne presse onsdag formiddag.
I det tidligere system var holdene som bekendt i gruppe med tre andre hold, og derfor skulle man holde øje med et begrænset antal hold og kampe. Nu er det alle 36 hold, man skal kigge på.
– Normalt ville vi stå med to kampe tilbage og sige, at et eller andet skal ske. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Vi skal bare vinde. Det gør det lidt mere simpelt. Vi har to kampe og skal vinde og hente seks point, og så ligner det, at vi går videre. Det er blevet mindre taktisk i forhold til at spille på et resultat, siger Thomas Delaney.
Også Mohamed Elyounoussi har samme fokus: Bare vind kampe.
– Det er specielt, lige som for alle andre. Det eneste, man har forstået, er, at man skal vinde fodboldkampe for at få point. Vi skal have så mange point så muligt. Når det er nyt, er det måske specielt at forholde sig til.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Vi har sat os selv i en vanskelig position’
FC København havde ambitioner om at nå top otte i Conference Leagues gruppespil, men lige nu ser det svært ud. Det skyldes ikke mindst skuffende pointtab mod Jagiellonia og Istanbul Basaksehir i Parken.
– Der er ingen tvivl om, at vi har forventninger til os selv, så vi har smidt unødvendige point. Vi har sat os selv i en vanskelig position med større pres på os selv. Men jeg synes, vi klarer det fint. Vi ved, at Hearts er et godt hold. Normalt er Parken også et godt sted at spille i europæiske kampe, så vi har noget at bevise, siger Mohamed Elyounoussi.
Thomas Delaney stemmer i.
– I starten af Conference League har der været nogle irriterende resultater. Det kan vi ikke bruge tid på længere. Det tog vi med os og var irriteret over i noget tid. Så vidt jeg husker er top otte umulig. Det ligner det. Om vi skal spille to kampe ekstra, så spiller vi dem. Jeg har også set masser af slutrunder, hvor det vindende hold har krybet sig igennem slutspillet, siger midtbanestjernen.
FC København møder Hearts på hjemmebane torsdag aften, mens deres sidste kamp i Conference Leagues ligafase er mod Rapid Wien i næste uge.
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
GOG buldrer forbi bundhold
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Her kan du se Danmark mod Belarus
Chok i OB – siger op efter seks dage
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER