Tror på FCN: Et af de mest ubehagelige steder

David Nielsen har som AGF-cheftræner prøvet, hvordan det er at komme til Farum.



FC Nordsjælland spiller torsdag aften en af klubbens største kampe i dens historie, når de tager imod Fenerbahce på hjemmebane i Conference League. Men selvom det er et storhold, de skal møde, så tror den tidligere AGF-cheftræner David Nielsen på FCN's chancer.

Det fortæller han sin rolle som ekspert i studiet på TV 2 Sport X.

Her peger han på, at nederlaget på 1-3 i Istanbul var en stor mundfuld for FCN-mandskabet i særligt de første 30 minutter – men det er noget, som de har lært ekstremt meget af, mener Nielsen.

– Man har også fået justeret spillernes hoveder til det, så den her kamp kommer helt perfekt. Det kan godt være, at det er ubehageligt for Johannes (Hoff Thorup red.) at høre det. Det kan også være, at han godt kan lide det. Men jeg er sikker på, at Fenerbahce får en svær kamp – og jeg kan sagtens se FC Nordsjælland vinde, siger han og fortsætter:

– . Jeg har dem som favoritter. Det er fordi, jeg ved, hvordan det er at komme herop og tro, at det kommer til at blive en let kamp. Det ved jeg godt, at Fenerbahces træner ikke siger til dem, men det kommer spillerne til at føle det som, og så bliver det bare noget helt andet, fordi det her er et af de mest ubehagelige steder at spille i Superligaen, lyder det fra Nielsen.

Han slår desuden fast, at det er en stor cadeau til det, som FC Nordsjælland er kommet med, og at det ikke mindst siger noget om, hvordan FCN-cheftræner Hoff Thorup er kommet ind og har taget fat om holdet.

– Det har givet det, synes jeg, en lidt anden mentalitet og indpakning end hans to forgængere, siger David Nielsen med hentydning til Kasper Hjulmand og Flemming Pedersen.

På FCN-holdet er anfører Kian Hansen også sikker på, at de har nogle fordele mod Fenerbahce. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Atletico Madrid interesseret i dansker

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!