FC København spiller i aften årets første betydende kamp, når ‘Løverne’ får besøg af tyske FC Heidenheim i Conference Leagues playoff-runde.
Her har Jacob Neestrup helt som forventet fundet plads til en debutant i form af målmanden Diant Ramaj, der i vinterens transfervindue blev hentet på en lejeaftale i Borussia Dortmund.
I optakten til aftenens kamp på Disney+ blev der stillet skarpt på FC Københavns nye målmand, der skal levere noget stabilitet efter et efterår, hvor hverken Nathan Trott eller Theo Sander formåede at overbevise Jacob Neestrup.
– Ingen tvivl om, at han er en spændende målmand. Han har jo alle statistikkerne med sig. Jeg vil dog sige, at han ikke har spillet førsteholdsfodbold (i denne sæson, red.). Han har spillet én kamp i Æresdivisionen i efteråret og så tre-fire reserveholdskampe. Han har været i FCK i små 10 dage nu.
– For mig er det store spørgsmålstegn: Er han i kampform? Kan han gå ind og få kommunikationen til at virke? Det samme med FCK-forsvaret, som sandt for dyden heller ikke været specielt urokkeligt. Så der er nogle store spørgsmålstegn, lød det fra Disney-ekspert Michael Gravgaard, der som bekendt selv tørnede ud for FC København i sin egen karriere.
Michael Gravgaard påpegede herefter FC Københavns pressemeddelelse i forbindelse med Ramajs skifte, hvor sportsdirektør Sune Smith-Nielsen udtalte, at FCK ‘har haft et stort fokus på at få en ny førstemålmand på plads’.
– Jeg undrer mig lidt over den her fra Sune Smith. Det er altså fra FC Københavns egen hjemmeside, det her, hvor han siger ‘vi har haft stort fokus på at få en ny førstemålmand på plads’. I samme pressemeddelelse siger Ramaj selv, at han glæder sig til at komme til en klub, hvor han skal være førstemålmand. Det, der undrer mig lidt her, set i lyset af det, jeg sagde før med, at han altså nærmest ikke har stået nogen førsteholdskampe i hele sæsonen… han kan blive skadet, og han kan kan lave to drop fra starten.
– Der er jo ingen tvivl om, at de har lovet ham, at han skal være førstemålmand. Men hvad nu, hvis han ikke fungerer? Og så er min pointe med det her citat, at så skal de jo stadigvæk have muligheden for at grave Trott frem. Og med de her udtalelser, der vil jeg sige, at det er ikke fordi, at de har kastet ham under bussen, men det er tæt på. Og det tror jeg ikke er så klogt.
Opgøret mellem FC København og FC Heidenheim sparkes i gang klokken 21.00.
Du kan følge med i kampen på Tipsbladet lige her.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG