Undrer sig over FCK: ‘Ikke så klogt’

Disney-ekspert Michael Gravgaard sætter spørgsmålstegn ved FC Københavns kommunikation.



FC København spiller i aften årets første betydende kamp, når ‘Løverne’ får besøg af tyske FC Heidenheim i Conference Leagues playoff-runde.

Her har Jacob Neestrup helt som forventet fundet plads til en debutant i form af målmanden Diant Ramaj, der i vinterens transfervindue blev hentet på en lejeaftale i Borussia Dortmund.

I optakten til aftenens kamp på Disney+ blev der stillet skarpt på FC Københavns nye målmand, der skal levere noget stabilitet efter et efterår, hvor hverken Nathan Trott eller Theo Sander formåede at overbevise Jacob Neestrup.

– Ingen tvivl om, at han er en spændende målmand. Han har jo alle statistikkerne med sig. Jeg vil dog sige, at han ikke har spillet førsteholdsfodbold (i denne sæson, red.). Han har spillet én kamp i Æresdivisionen i efteråret og så tre-fire reserveholdskampe. Han har været i FCK i små 10 dage nu.

– For mig er det store spørgsmålstegn: Er han i kampform? Kan han gå ind og få kommunikationen til at virke? Det samme med FCK-forsvaret, som sandt for dyden heller ikke været specielt urokkeligt. Så der er nogle store spørgsmålstegn, lød det fra Disney-ekspert Michael Gravgaard, der som bekendt selv tørnede ud for FC København i sin egen karriere.

Michael Gravgaard påpegede herefter FC Københavns pressemeddelelse i forbindelse med Ramajs skifte, hvor sportsdirektør Sune Smith-Nielsen udtalte, at FCK ‘har haft et stort fokus på at få en ny førstemålmand på plads’.

– Jeg undrer mig lidt over den her fra Sune Smith. Det er altså fra FC Københavns egen hjemmeside, det her, hvor han siger ‘vi har haft stort fokus på at få en ny førstemålmand på plads’. I samme pressemeddelelse siger Ramaj selv, at han glæder sig til at komme til en klub, hvor han skal være førstemålmand. Det, der undrer mig lidt her, set i lyset af det, jeg sagde før med, at han altså nærmest ikke har stået nogen førsteholdskampe i hele sæsonen… han kan blive skadet, og han kan kan lave to drop fra starten.

– Der er jo ingen tvivl om, at de har lovet ham, at han skal være førstemålmand. Men hvad nu, hvis han ikke fungerer? Og så er min pointe med det her citat, at så skal de jo stadigvæk have muligheden for at grave Trott frem. Og med de her udtalelser, der vil jeg sige, at det er ikke fordi, at de har kastet ham under bussen, men det er tæt på. Og det tror jeg ikke er så klogt.

Opgøret mellem FC København og FC Heidenheim sparkes i gang klokken 21.00.

Du kan følge med i kampen på Tipsbladet lige her.





LIVE

LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Bayern München – Real Madrid

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Nu reagerer Morten Krogh

Arsenal – Sporting CP

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Tidligere FCK-spiller skal for retten

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby er de dårligste i Europa

22 millioner kroner!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Den bedste handel i Superligaen!

Legende stopper som cheftræner for Messi

Heldige danske damer slår Sverige

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!