Undrer sig over FCK: ‘Ikke så klogt’

Disney-ekspert Michael Gravgaard sætter spørgsmålstegn ved FC Københavns kommunikation.



FC København spiller i aften årets første betydende kamp, når ‘Løverne’ får besøg af tyske FC Heidenheim i Conference Leagues playoff-runde.

Her har Jacob Neestrup helt som forventet fundet plads til en debutant i form af målmanden Diant Ramaj, der i vinterens transfervindue blev hentet på en lejeaftale i Borussia Dortmund.

I optakten til aftenens kamp på Disney+ blev der stillet skarpt på FC Københavns nye målmand, der skal levere noget stabilitet efter et efterår, hvor hverken Nathan Trott eller Theo Sander formåede at overbevise Jacob Neestrup.

– Ingen tvivl om, at han er en spændende målmand. Han har jo alle statistikkerne med sig. Jeg vil dog sige, at han ikke har spillet førsteholdsfodbold (i denne sæson, red.). Han har spillet én kamp i Æresdivisionen i efteråret og så tre-fire reserveholdskampe. Han har været i FCK i små 10 dage nu.

– For mig er det store spørgsmålstegn: Er han i kampform? Kan han gå ind og få kommunikationen til at virke? Det samme med FCK-forsvaret, som sandt for dyden heller ikke været specielt urokkeligt. Så der er nogle store spørgsmålstegn, lød det fra Disney-ekspert Michael Gravgaard, der som bekendt selv tørnede ud for FC København i sin egen karriere.

Michael Gravgaard påpegede herefter FC Københavns pressemeddelelse i forbindelse med Ramajs skifte, hvor sportsdirektør Sune Smith-Nielsen udtalte, at FCK ‘har haft et stort fokus på at få en ny førstemålmand på plads’.

– Jeg undrer mig lidt over den her fra Sune Smith. Det er altså fra FC Københavns egen hjemmeside, det her, hvor han siger ‘vi har haft stort fokus på at få en ny førstemålmand på plads’. I samme pressemeddelelse siger Ramaj selv, at han glæder sig til at komme til en klub, hvor han skal være førstemålmand. Det, der undrer mig lidt her, set i lyset af det, jeg sagde før med, at han altså nærmest ikke har stået nogen førsteholdskampe i hele sæsonen… han kan blive skadet, og han kan kan lave to drop fra starten.

– Der er jo ingen tvivl om, at de har lovet ham, at han skal være førstemålmand. Men hvad nu, hvis han ikke fungerer? Og så er min pointe med det her citat, at så skal de jo stadigvæk have muligheden for at grave Trott frem. Og med de her udtalelser, der vil jeg sige, at det er ikke fordi, at de har kastet ham under bussen, men det er tæt på. Og det tror jeg ikke er så klogt.

Opgøret mellem FC København og FC Heidenheim sparkes i gang klokken 21.00.

Du kan følge med i kampen på Tipsbladet lige her.





Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland




LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

– Det er forfærdeligt

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Brøndby-profil skadet

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

I chok over Tottenham

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storklub lurer på Jonas Wind

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

– Kunne godt ende i noget værre ballade

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Arbejder på angriber-exit

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Legender med dyster melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Danskerklub meldes interesseret

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet