Undrer sig over FCK: ‘Ikke så klogt’

Disney-ekspert Michael Gravgaard sætter spørgsmålstegn ved FC Københavns kommunikation.



FC København spiller i aften årets første betydende kamp, når ‘Løverne’ får besøg af tyske FC Heidenheim i Conference Leagues playoff-runde.

Her har Jacob Neestrup helt som forventet fundet plads til en debutant i form af målmanden Diant Ramaj, der i vinterens transfervindue blev hentet på en lejeaftale i Borussia Dortmund.

I optakten til aftenens kamp på Disney+ blev der stillet skarpt på FC Københavns nye målmand, der skal levere noget stabilitet efter et efterår, hvor hverken Nathan Trott eller Theo Sander formåede at overbevise Jacob Neestrup.

– Ingen tvivl om, at han er en spændende målmand. Han har jo alle statistikkerne med sig. Jeg vil dog sige, at han ikke har spillet førsteholdsfodbold (i denne sæson, red.). Han har spillet én kamp i Æresdivisionen i efteråret og så tre-fire reserveholdskampe. Han har været i FCK i små 10 dage nu.

– For mig er det store spørgsmålstegn: Er han i kampform? Kan han gå ind og få kommunikationen til at virke? Det samme med FCK-forsvaret, som sandt for dyden heller ikke været specielt urokkeligt. Så der er nogle store spørgsmålstegn, lød det fra Disney-ekspert Michael Gravgaard, der som bekendt selv tørnede ud for FC København i sin egen karriere.

Michael Gravgaard påpegede herefter FC Københavns pressemeddelelse i forbindelse med Ramajs skifte, hvor sportsdirektør Sune Smith-Nielsen udtalte, at FCK ‘har haft et stort fokus på at få en ny førstemålmand på plads’.

– Jeg undrer mig lidt over den her fra Sune Smith. Det er altså fra FC Københavns egen hjemmeside, det her, hvor han siger ‘vi har haft stort fokus på at få en ny førstemålmand på plads’. I samme pressemeddelelse siger Ramaj selv, at han glæder sig til at komme til en klub, hvor han skal være førstemålmand. Det, der undrer mig lidt her, set i lyset af det, jeg sagde før med, at han altså nærmest ikke har stået nogen førsteholdskampe i hele sæsonen… han kan blive skadet, og han kan kan lave to drop fra starten.

– Der er jo ingen tvivl om, at de har lovet ham, at han skal være førstemålmand. Men hvad nu, hvis han ikke fungerer? Og så er min pointe med det her citat, at så skal de jo stadigvæk have muligheden for at grave Trott frem. Og med de her udtalelser, der vil jeg sige, at det er ikke fordi, at de har kastet ham under bussen, men det er tæt på. Og det tror jeg ikke er så klogt.

Opgøret mellem FC København og FC Heidenheim sparkes i gang klokken 21.00.

Du kan følge med i kampen på Tipsbladet lige her.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

– Jeg tror de vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ramt af pointstraf

“De havde det bedste transfervindue”

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel