Valfarter til Parken – ‘det her er en stor klub’

FC København får torsdag besøg af Hearts i Conference League, hvor Parken kommer til at være fyldt.



PARKEN (Tipsbladet): Efterårssæsonen i FC København er fortsat i fuld gang, hvor man torsdag får besøg af Herats i sæsonens sidste europæiske hjemmekamp.

Og det bliver en velbesøgt en af slagsen. FC København har selv meldt ud, at flere end 27.000 har sikret sig billet til kampen, mens der forventes omkring 3.000 skotske fans.

Dermed kan torsdagens brag bliver det mest velbesøgte i dette efterår. Et efterår hvor fanscenen i FC København boomer. Parken er således i top 5 over det stadion i Conference Leagues ligaspil med flest tilskuere i gennemsnit.

– Det siger noget om, at det her en stor klub. Det gælder både for trænere og spillere, at man ikke skal undervurdere at være i FC København og den her hovedstad og spille foran vores publikum. Det siger meget, når vi i 2023 havde et fantastisk kalenderår med enorm opbakning, og i 2024 har vi haft det lidt sværere, men opbakningen er der stadig. Og fansene gør alt, hvad de kan for at give os en hjælpende hånd.

Og på banen giver det et stort rygstød at have over 20.000 tilskuere på lægterne uge efter uge.

– Det er mega fedt for os. Der har været kæmpe opbakning til os, lige siden jeg kom til og minimum 20.000 på lægterne uanset hvilken turnering, vi har spillet. De her europæiske kampe er specielle, som både vi spillere og tilskuere ser frem til. Vi ved godt, vi ikke er i Champions League i år, men vi har stor tro på at nå langt, og opbakningen hjælper os.

Og FC København får brug for al den opbakning, som de kan få med to runder igen af ligaspillet i Conference League. To sejre er nemlig ambitionen på et tidspunkt, hvor det er svært at finde ud af hvilke resultater, der skal til, før man er købt eller solgt i forhold til videre avancement.

– Der er en sandsynlighed for én ting mere end noget andet, men vi skal vinde vores fodboldkampe. Så må vi se, hvor langt det rækker. I morgen er der tre point at spille om, og de er ret vigtige i det regnskab, siger Jacob Neestrup

Foto: Alamy

“Skotsk hjerte”
FC København har tidligere på sæsonen besejret skotsk modstand i Kilmarnock, som man mødte i kvalifikationen til Conference League.

Den erfaring kan FCK godt trække på.

– Vi ved, at skotske hold har et stort hjerte. De kæmper for hver en centimeter af banen, og det oplevede vi selv mod Kilmarnock, som vi mødte for et par måneder siden. Vi ved også, at de ikke har gjort det så godt i ligaen, som de nok havde havde håbet på i denne sæson, men vi har også været i lignende situationer i FCK, hvor det bare er noget andet at spille europæisk.

Jacob Neestrup ønsker dog ikke at gå ind i hvilke spillere fra Hearts, som man er særligt opmærksomme på.

– Vi har stor respekt for kollektivet, så jeg vil ikke fokusere på den ene eller anden spiller her. Alle hold har individuelle profiler, men et typisk skotsk hold, og det er ment positivt, har et stærkt kollektiv. Og der er ikke en eneste spiller, som ikke er i stand til at give alt for holdet.

Efter opgøret mod Hearts venter en udekamp mod Rapid Wien i Europa, som vil afgøre FC Københavns videre skæbne i Conference League. En plads blandt de 24 bedste, som FCK er lige nu, vil give videre avancement.

Det er målsætningen lige nu, men Viktor Claesson drømmer også stort.

– Da vi startede denne kampagne, ville vi gerne til ligafasen, men når du så er her, vil du gerne nå længere. Jeg vil gerne gå hele vejen, selvom vi ved, det bliver svært. Vi fik ikke den bedste start, så lige nu har vi fokus på at spille europæisk fodbold efter jul. Det er vores hovedfokus, siger svenskeren.

Opgøret mod Hearts fløjtes i gang 18.45, hvor Tipsbladet vil være til stede for at levere karakterer og reaktioner.





LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Her er din landsholdstrup, Riemer!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Overraskende U21-trupudtagelse

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

– En gigantisk nedtur!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Vild spådom om FC Midtjylland

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne