PARKEN (Tipsbladet): Efterårssæsonen i FC København er fortsat i fuld gang, hvor man torsdag får besøg af Herats i sæsonens sidste europæiske hjemmekamp.
Og det bliver en velbesøgt en af slagsen. FC København har selv meldt ud, at flere end 27.000 har sikret sig billet til kampen, mens der forventes omkring 3.000 skotske fans.
Dermed kan torsdagens brag bliver det mest velbesøgte i dette efterår. Et efterår hvor fanscenen i FC København boomer. Parken er således i top 5 over det stadion i Conference Leagues ligaspil med flest tilskuere i gennemsnit.
– Det siger noget om, at det her en stor klub. Det gælder både for trænere og spillere, at man ikke skal undervurdere at være i FC København og den her hovedstad og spille foran vores publikum. Det siger meget, når vi i 2023 havde et fantastisk kalenderår med enorm opbakning, og i 2024 har vi haft det lidt sværere, men opbakningen er der stadig. Og fansene gør alt, hvad de kan for at give os en hjælpende hånd.
Og på banen giver det et stort rygstød at have over 20.000 tilskuere på lægterne uge efter uge.
– Det er mega fedt for os. Der har været kæmpe opbakning til os, lige siden jeg kom til og minimum 20.000 på lægterne uanset hvilken turnering, vi har spillet. De her europæiske kampe er specielle, som både vi spillere og tilskuere ser frem til. Vi ved godt, vi ikke er i Champions League i år, men vi har stor tro på at nå langt, og opbakningen hjælper os.
Og FC København får brug for al den opbakning, som de kan få med to runder igen af ligaspillet i Conference League. To sejre er nemlig ambitionen på et tidspunkt, hvor det er svært at finde ud af hvilke resultater, der skal til, før man er købt eller solgt i forhold til videre avancement.
– Der er en sandsynlighed for én ting mere end noget andet, men vi skal vinde vores fodboldkampe. Så må vi se, hvor langt det rækker. I morgen er der tre point at spille om, og de er ret vigtige i det regnskab, siger Jacob Neestrup

“Skotsk hjerte”
FC København har tidligere på sæsonen besejret skotsk modstand i Kilmarnock, som man mødte i kvalifikationen til Conference League.
Den erfaring kan FCK godt trække på.
– Vi ved, at skotske hold har et stort hjerte. De kæmper for hver en centimeter af banen, og det oplevede vi selv mod Kilmarnock, som vi mødte for et par måneder siden. Vi ved også, at de ikke har gjort det så godt i ligaen, som de nok havde havde håbet på i denne sæson, men vi har også været i lignende situationer i FCK, hvor det bare er noget andet at spille europæisk.
Jacob Neestrup ønsker dog ikke at gå ind i hvilke spillere fra Hearts, som man er særligt opmærksomme på.
– Vi har stor respekt for kollektivet, så jeg vil ikke fokusere på den ene eller anden spiller her. Alle hold har individuelle profiler, men et typisk skotsk hold, og det er ment positivt, har et stærkt kollektiv. Og der er ikke en eneste spiller, som ikke er i stand til at give alt for holdet.
Efter opgøret mod Hearts venter en udekamp mod Rapid Wien i Europa, som vil afgøre FC Københavns videre skæbne i Conference League. En plads blandt de 24 bedste, som FCK er lige nu, vil give videre avancement.
Det er målsætningen lige nu, men Viktor Claesson drømmer også stort.
– Da vi startede denne kampagne, ville vi gerne til ligafasen, men når du så er her, vil du gerne nå længere. Jeg vil gerne gå hele vejen, selvom vi ved, det bliver svært. Vi fik ikke den bedste start, så lige nu har vi fokus på at spille europæisk fodbold efter jul. Det er vores hovedfokus, siger svenskeren.
Opgøret mod Hearts fløjtes i gang 18.45, hvor Tipsbladet vil være til stede for at levere karakterer og reaktioner.
LIVE
LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER