Valfarter til Parken – ‘det her er en stor klub’

FC København får torsdag besøg af Hearts i Conference League, hvor Parken kommer til at være fyldt.



PARKEN (Tipsbladet): Efterårssæsonen i FC København er fortsat i fuld gang, hvor man torsdag får besøg af Herats i sæsonens sidste europæiske hjemmekamp.

Og det bliver en velbesøgt en af slagsen. FC København har selv meldt ud, at flere end 27.000 har sikret sig billet til kampen, mens der forventes omkring 3.000 skotske fans.

Dermed kan torsdagens brag bliver det mest velbesøgte i dette efterår. Et efterår hvor fanscenen i FC København boomer. Parken er således i top 5 over det stadion i Conference Leagues ligaspil med flest tilskuere i gennemsnit.

– Det siger noget om, at det her en stor klub. Det gælder både for trænere og spillere, at man ikke skal undervurdere at være i FC København og den her hovedstad og spille foran vores publikum. Det siger meget, når vi i 2023 havde et fantastisk kalenderår med enorm opbakning, og i 2024 har vi haft det lidt sværere, men opbakningen er der stadig. Og fansene gør alt, hvad de kan for at give os en hjælpende hånd.

Og på banen giver det et stort rygstød at have over 20.000 tilskuere på lægterne uge efter uge.

– Det er mega fedt for os. Der har været kæmpe opbakning til os, lige siden jeg kom til og minimum 20.000 på lægterne uanset hvilken turnering, vi har spillet. De her europæiske kampe er specielle, som både vi spillere og tilskuere ser frem til. Vi ved godt, vi ikke er i Champions League i år, men vi har stor tro på at nå langt, og opbakningen hjælper os.

Og FC København får brug for al den opbakning, som de kan få med to runder igen af ligaspillet i Conference League. To sejre er nemlig ambitionen på et tidspunkt, hvor det er svært at finde ud af hvilke resultater, der skal til, før man er købt eller solgt i forhold til videre avancement.

– Der er en sandsynlighed for én ting mere end noget andet, men vi skal vinde vores fodboldkampe. Så må vi se, hvor langt det rækker. I morgen er der tre point at spille om, og de er ret vigtige i det regnskab, siger Jacob Neestrup

Foto: Alamy

“Skotsk hjerte”
FC København har tidligere på sæsonen besejret skotsk modstand i Kilmarnock, som man mødte i kvalifikationen til Conference League.

Den erfaring kan FCK godt trække på.

– Vi ved, at skotske hold har et stort hjerte. De kæmper for hver en centimeter af banen, og det oplevede vi selv mod Kilmarnock, som vi mødte for et par måneder siden. Vi ved også, at de ikke har gjort det så godt i ligaen, som de nok havde havde håbet på i denne sæson, men vi har også været i lignende situationer i FCK, hvor det bare er noget andet at spille europæisk.

Jacob Neestrup ønsker dog ikke at gå ind i hvilke spillere fra Hearts, som man er særligt opmærksomme på.

– Vi har stor respekt for kollektivet, så jeg vil ikke fokusere på den ene eller anden spiller her. Alle hold har individuelle profiler, men et typisk skotsk hold, og det er ment positivt, har et stærkt kollektiv. Og der er ikke en eneste spiller, som ikke er i stand til at give alt for holdet.

Efter opgøret mod Hearts venter en udekamp mod Rapid Wien i Europa, som vil afgøre FC Københavns videre skæbne i Conference League. En plads blandt de 24 bedste, som FCK er lige nu, vil give videre avancement.

Det er målsætningen lige nu, men Viktor Claesson drømmer også stort.

– Da vi startede denne kampagne, ville vi gerne til ligafasen, men når du så er her, vil du gerne nå længere. Jeg vil gerne gå hele vejen, selvom vi ved, det bliver svært. Vi fik ikke den bedste start, så lige nu har vi fokus på at spille europæisk fodbold efter jul. Det er vores hovedfokus, siger svenskeren.

Opgøret mod Hearts fløjtes i gang 18.45, hvor Tipsbladet vil være til stede for at levere karakterer og reaktioner.





Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer