Kasper Schmeichel spillede torsdag sin blot anden kamp for Nice, da den sydfranske klub var en tur i Israel for at møde Maccabi Tel Aviv i Conference League-kvalifikationen.
Og det var desværre ikke en kamp, som den danske landsholdsmålmand slap særligt godt fra. Kasper Schmeichel kom således på mellemhånd efter 74 minutter, hvor Maccabi Tel Aviv-angriberen Stipe Perica derfor kunne lobbe bolden over danskeren.
Det blev kampens eneste scoring, og efter slutfløjtet har den franske presse så udpeget Kasper Schmeichel som en af årsagerne til, at Nice tabte kampen.
– I en kamp, som Nice dominerede, krævede det blot én klodset aktion af Kasper Schmeichel for at give Maccabi en sejr i den første kamp på hjemmebane, skriver den franske avis L'Equipe således.
På mediet Get French Football News er kritikken af Schmeichel endnu mere hård.
– Kasper Schmeichel har fået en rimelig katastrofal start på tilværelsen i OGC Nice. Han var i høj grad skyld i Maccabi Tel Avivs sejrsmål, og han så utroligt usikker ud i hele kampen. Han udviste en lignende tøvende tilgang mod Strasbourg i weekenden. Hans distribution har heller ikke været overbevisende, skriver Get French Football News således.
Kasper Schmeichel kan søndag forsøge at gøre en bedre figur, når Nice møder Clermont Foot på udebane.
Kasper Schmeichel (35) with a pretty disastrous start to life at OGC Nice – considerably at fault for tonight’s Maccabi Tel Aviv winner, looked incredibly unsure throughout & showed a similar timidity against Strasbourg at the weekend. Distribution also wavering.
— Get French Football News (@GFFN) August 18, 2022
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE