Kasper Schmeichel spillede torsdag sin blot anden kamp for Nice, da den sydfranske klub var en tur i Israel for at møde Maccabi Tel Aviv i Conference League-kvalifikationen.
Og det var desværre ikke en kamp, som den danske landsholdsmålmand slap særligt godt fra. Kasper Schmeichel kom således på mellemhånd efter 74 minutter, hvor Maccabi Tel Aviv-angriberen Stipe Perica derfor kunne lobbe bolden over danskeren.
Det blev kampens eneste scoring, og efter slutfløjtet har den franske presse så udpeget Kasper Schmeichel som en af årsagerne til, at Nice tabte kampen.
– I en kamp, som Nice dominerede, krævede det blot én klodset aktion af Kasper Schmeichel for at give Maccabi en sejr i den første kamp på hjemmebane, skriver den franske avis L'Equipe således.
På mediet Get French Football News er kritikken af Schmeichel endnu mere hård.
– Kasper Schmeichel har fået en rimelig katastrofal start på tilværelsen i OGC Nice. Han var i høj grad skyld i Maccabi Tel Avivs sejrsmål, og han så utroligt usikker ud i hele kampen. Han udviste en lignende tøvende tilgang mod Strasbourg i weekenden. Hans distribution har heller ikke været overbevisende, skriver Get French Football News således.
Kasper Schmeichel kan søndag forsøge at gøre en bedre figur, når Nice møder Clermont Foot på udebane.
Kasper Schmeichel (35) with a pretty disastrous start to life at OGC Nice – considerably at fault for tonight’s Maccabi Tel Aviv winner, looked incredibly unsure throughout & showed a similar timidity against Strasbourg at the weekend. Distribution also wavering.
— Get French Football News (@GFFN) August 18, 2022
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE