Ny cykellandstræner kommer fra FC Nordsjælland

Mette Andersen skifter fra fodboldkommunikation til en rolle som cykellandstræner for landevejskvinderne.



Danmarks Cykle Union (DCU) har fundet landstræneren, som fremover skal stå i spidsen for landevejsrytterne på kvindesiden.

I en pressemeddelelse oplyser DCU, at det bliver den tidligere rytter Mette Andersen, som fra på mandag sætter sig i landstrænersædet. Det har stået ledigt siden fyringen af Tayeb Braikia i starten af april.

– Mette kommer med en stor personlig erfaring som tidligere aktiv, og derudover er hun i besiddelse af en masse kvaliteter, som jeg er sikker på, at vi vil få stor glæde af både i forhold til talentudvikling og i vores arbejde med eliten, siger DCU-elitechef Morten Bennekou i pressemeddelelsen.

Mette Andersen har kørt både EM og VM i mountainbike og var også med ved OL i 2004. Hun har ligeledes kørt VM i cyklecross, mens hun i 2004 blev dansk mester i enkeltstart på landevejen.

Efter karrierestoppet blev hun producent i tv-branchen, mens hun de seneste fire år har været kommunikationschef i fodboldklubben FC Nordsjælland.

Ud over arbejdet med eliten som landstræner får Mette Andersen også en stor rolle i den talentudvikling, som DCU ønsker at sætte mere skub i på kvindesiden.

Derfor bliver arbejdet med pigerytterne også et fokusområde for den nye landstræner.

– Kvinder og mænd er ikke ens, og det er vigtigt at have for øje, i den måde vi arbejder med rytterne og talenterne på, siger hun i pressemeddelelsen.

– Det handler om at udnytte deres styrker og turde tale om, hvordan man kan udvikle cykelsporten endnu mere for kvinder på deres præmisser.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Uruguay – Spanien

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Kap Verde – Saudi-Arabien

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Kroatien – Ghana

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

New Zealand – Belgien

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Jordan – Argentina