FC København stillede op i en offensiv 4-4-2 og der skulle et lille mirakel efter at det danske mesterhold skulle gå videre efter 1-3 i Parken for en uge siden. Danskerne jagtede dog miraklet og var rigtig godt med i første halvleg.
William Kvist afløste Pospech der ude med en skade og han gjorde en rigtig fornuftig indsats, imens at der kom gode indlæg til de to angribere, Santin og Dame ‘N’ Doye som begge havde chancer for at score, men det blev dog ikke til scoringer. Det kom der dog i den anden ende, hvor Johan Wiland endnu en gang stod fra start. Efter små fyrre minutter scorede Marseille, i den periode af kampen, hvor FC København styrede kampen. Ben Arfa halvflugtede bolden ind i det lange hjørne, hvor man godt kunne argumentere for at Wiland skulle have haft den.
Det gjorde at det var en flot slukøret FC København spillere som luskede ned til pause og taktiske overvejelser fra Ståle Solbakken.
Da spillerne kom ud fra pause, så var det som om at de allerede havde opgivet håbet og de fleste af spillere, var bare ikke skarpe nok. Halve forsøg og afleveringer som ikke lykkedes blev mere og mere almindelige og det hjalp ikke på københavnernes indsats. Jesper Grønkjær blev taget ud efter en tam indsats og erstattet i Ailton. Den offensive udskiftning gav dog negativt udfald da Marseille scorede minutterne efter til 2-0 ved Kone, som køligt afdriblede Wiland. Selvsamme Kone, var på pletten efter 78 minutter, hvor han efter en kikset offside fælde scorede til 3-0 og udstillede FC København totalt. Så begyndte Marseille at slippe foden fra speederen og med tre minutter igen, fik Ailton scoret på det, som vidst nok, kaldes et trøstemål.
3-1 blev kampens resultat og derfor er FC København ude af europæisk fodbold i år. En anden person som er ude er Don Ø, som også var med FC København for sidste gang. Dermed et farvel til begge.
LIVE
TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
TOPNYHED