FC København tabte

De danske mestre er ude af europæisk fodbold efter nederlag til Marseille.



FC København stillede op i en offensiv 4-4-2 og der skulle et lille mirakel efter at det danske mesterhold skulle gå videre efter 1-3 i Parken for en uge siden. Danskerne jagtede dog miraklet og var rigtig godt med i første halvleg.

William Kvist afløste Pospech der ude med en skade og han gjorde en rigtig fornuftig indsats, imens at der kom gode indlæg til de to angribere, Santin og Dame ‘N’ Doye som begge havde chancer for at score, men det blev dog ikke til scoringer. Det kom der dog i den anden ende, hvor Johan Wiland endnu en gang stod fra start. Efter små fyrre minutter scorede Marseille, i den periode af kampen, hvor FC København styrede kampen. Ben Arfa halvflugtede bolden ind i det lange hjørne, hvor man godt kunne argumentere for at Wiland skulle have haft den.

Det gjorde at det var en flot slukøret FC København spillere som luskede ned til pause og taktiske overvejelser fra Ståle Solbakken.

Da spillerne kom ud fra pause, så var det som om at de allerede havde opgivet håbet og de fleste af spillere, var bare ikke skarpe nok. Halve forsøg og afleveringer som ikke lykkedes blev mere og mere almindelige og det hjalp ikke på københavnernes indsats. Jesper Grønkjær blev taget ud efter en tam indsats og erstattet i Ailton. Den offensive udskiftning gav dog negativt udfald da Marseille scorede minutterne efter til 2-0 ved Kone, som køligt afdriblede Wiland. Selvsamme Kone, var på pletten efter 78 minutter, hvor han efter en kikset offside fælde scorede til 3-0 og udstillede FC København totalt. Så begyndte Marseille at slippe foden fra speederen og med tre minutter igen, fik Ailton scoret på det, som vidst nok, kaldes et trøstemål.

3-1 blev kampens resultat og derfor er FC København ude af europæisk fodbold i år. En anden person som er ude er Don Ø, som også var med FC København for sidste gang. Dermed et farvel til begge.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndby afvist

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Sergio Ramos i chokskifte?

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Neestrup erkender FCM-misundelse

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Conrad Harder assisterer i nederlag

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter