Kvist: Håber god figur i SAS Ligaen tæller med

William Kvist er ærgerlig over sin manglende deltagelse på ligalandsholdets tur til Thailand, som kan give Morten Olsen afgørende indtryk før VM-udtagelsen. Kvist sætter sin lid til, at andre ting også spiller ind.



Ligalandsholdet spillede i går sin første kamp ved træningsturneringen i Thailand. Danmark debuterede med en flot 3-1-sejr over Polen, og flere spillere efterlod et godt indtryk. FC Københavns William Kvist var på forhånd udtaget til ligalandsholdets tur, men på grund af københavnernes avancement i Europa League måtte han og flere holdkammerater blive hjemme, så de kan forberede sig optimalt til kampene mod Marseille.

Kvist ser frem til kampene mod det franske storhold, men ærgrer sig samtidig over, at han ikke får mulighed for at imponere landstræneren forud for forårets VM-udtagelse.

– Der er fordele og ulemper ved begge ting. Det er klart, jeg gerne ville have været med til Thailand, det skal der ikke være tvivl om. Man kan bruge ligalandsholdet til at vise sig frem, og det har jeg gjort brug af før, så det er en god mulighed for at vise sine kvaliteter. Det er en af de sidste muligheder, man har, for at vise sig frem inden udtagelsen, men jeg håber så, at de to kampe mod Marseille kan give mig et udstillingsvindue, og at en god figur i SAS Ligaen også tæller med, siger William Kvist til tipsbladet.dk.

Han og resten af FC København-truppen kæmper i disse dage for at komme i form frem mod Marseille-kampene 18. og 25. februar. Ligalandsholdet spiller sin anden kamp i Thailand onsdag, hvor modstanderen er Singapore.

Følg Danmarks kampe live på tipsbladet.dk.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kræver flere hold i Superligaen

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk