Brøndby-mand ny kvindelandsholds-træner

Kenneth Heiner-Møller, der sidste år gjorde Brøndbys bedste damehold til dansk mester og pokalvinder, skal nu overtage kvindelandsholdet og i første omgang sikre VM-kvalifikationen.



DBU har har søgt efter den rette mand til jobbet, og nu har de fundet ham. Det er den 35-årige Kenneth Heiner-Møller, der fremover skal føre det danske kvindelandshold til succes. Sidste år formåede han at gøre Brøndbys damehold til danmarksmester og pokalvinder på bare én sæson.

Han har selv spillet 250 divisionskampe for blandt andet Vejle og AGF og har været træner i fire år. Han startede som træner for B.93’s ynglingehold i 2002, hvorefter han tog til Lyngby i to år, også som ynglingetræner. Sidste år startede han så i Brøndby for deres bedste kvindehold og førte dem til succes. Han betegnes som skarp analytiker med god evne til at omsætte teoretisk viden til praksis på banen.

– Det var en overraskende henveldelse fra DBU, som jeg karrieremæssigt ikke kan sige andet end ja tak til. det er mit klare indtryk fra mit ophold i Brøndby IF sidste år, at DBU satser meget på kvindefodbolden i almindelighed og elitefodbolden i særdeleshed, og det er motiverende, Siger Kennet Heiner-Møller i en pressemeddelse fra DBU.

– Derudover er min snarlige forgænger, Peter Bonde, som bekendt ved at køre landsholdet i stilling til at kvalificere sig til VM-slutrunden i Kina næste år. Så på den korte bane bliver det naturligvis min opgave at følge op på hans arbejde og holdets succes, og sikre kvalifikationen i de sidste kampe til efteråret, påpeger han.

Den nuværende træner Peter Bonde, der stopper efter sommerferien, til fordel for Kennet Heiner-Møller er også glad for den nye træner:

– Jeg var både glad og lettet, da jeg fik at vide, at man havde ansat Kenneth. Han kender mange af spillerne i forvejen, og er den bedste træner, jeg kunne forestille mig til at overtage jobbet. Vi vil begge benytte muligheden for en glidende overgang, og derfor “tyvstarter” Kenneth allerede på søndag, når vi møder Polen, hvor han bliver tilknyttet holdet. Desuden kender han også flere af modstanderne i vores VM-gruppe, da jeg har benyttet ham flere gange som spion op til vores VM kampe, siger nuværende træner Peter Bonde.

Jim Stjerne Hansen har søgt længe efter den rette mand til at udfylde den vigtige post.

– Vi har søgt efter en person, der først og fremmest ser kvindefodbolden som et tilvalg. Dertil kommer, at Kenneth har opnået det optimale, sportslige resultat med Brøndbys kvinder i blot en enkelt sæson, og det understreger blot hans faglige kompetence, siger Jim Stjerne Hansen, der lægger også lægger vægt på Heiner-Møllers evner til at samarbejde.


Kenneth Heiner-Møllers træner uddannelse:
1996: DBU’s daværende PROF I-uddannelse
1997: PROF II
2005: DBUs A-træneruddannelse

Er aktuelt indstillet til deltagelsen på DBUs og UEFAs højeste træneruddannelse, P-træneruddannelsen










LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Brøndby IF – FC København

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Real Madrid – Athletic Club

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

UEFA med vild ændring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

José Mourinho vil have dansk stjerne