Andethøjeste tal i tre år: Så mange så kvartfinale

Over halvanden million mennesker så Danmark spille sig i EM-semifinalen. Kun én gang de seneste tre år har flere set en landskamp.



Det danske landshold har under EM trukket langt flere seere, end det plejer at gøre. Lørdag aftens kvartfinale mod Tjekkiet var ingen undtagelse. Faktisk har kun én landskamp siden VM 2018 trukket flere seere.

Ifølge Kantar Gallups ugentlige Seer-Undersøgelse så 1.669.000 danskere med, da landsholdet vandt 2-1 og dermed spillede sig i den første semifinale ved en slutrunde i knap 30 år. Tallet omfatter ikke streaming, som først opgøres i næste uge.

Det står dog klart, at seertallet for lørdagens kvartfinale er det næsthøjeste, siden 2,1 million danskere så VM-ottendedelsfinalen mod Kroatien i 2018. Den eneste gang i den mellemværende periode, at lørdagens tal blev overgået, var EM-kampen mod Rusland for to uger siden. Dengang så 2,0 millioner med.

Det tal var sandsynligvis højere, fordi kampen blev spillet en mandag aften, mens både ottendedelsfinalen mod Wales (1,4 millioner) og kvartfinalen mod Tjekkiet blev spillet på lørdage, der typisk giver færre seere.

Gennemsnittet for Danmarks fem EM-kampe er på 1,6 millioner seere. Det er langt højere end snittet for eksempelvis 2020 på 370.875 eller 2019 på 649.400. Der var selvfølgelig heller ingen slutrundekampe i de år. Derudover vises EM-kampene på DR1.

Mens det danske landshold altså trækker relativt mange seere, går det den modsatte vej for tyskerne. Det kan man læse mere om her.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Færdig som cheftræner i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

AGF kan ende med millionregning, men…

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus