Det danske landshold har under EM trukket langt flere seere, end det plejer at gøre. Lørdag aftens kvartfinale mod Tjekkiet var ingen undtagelse. Faktisk har kun én landskamp siden VM 2018 trukket flere seere.
Ifølge Kantar Gallups ugentlige Seer-Undersøgelse så 1.669.000 danskere med, da landsholdet vandt 2-1 og dermed spillede sig i den første semifinale ved en slutrunde i knap 30 år. Tallet omfatter ikke streaming, som først opgøres i næste uge.
Det står dog klart, at seertallet for lørdagens kvartfinale er det næsthøjeste, siden 2,1 million danskere så VM-ottendedelsfinalen mod Kroatien i 2018. Den eneste gang i den mellemværende periode, at lørdagens tal blev overgået, var EM-kampen mod Rusland for to uger siden. Dengang så 2,0 millioner med.
Det tal var sandsynligvis højere, fordi kampen blev spillet en mandag aften, mens både ottendedelsfinalen mod Wales (1,4 millioner) og kvartfinalen mod Tjekkiet blev spillet på lørdage, der typisk giver færre seere.
Gennemsnittet for Danmarks fem EM-kampe er på 1,6 millioner seere. Det er langt højere end snittet for eksempelvis 2020 på 370.875 eller 2019 på 649.400. Der var selvfølgelig heller ingen slutrundekampe i de år. Derudover vises EM-kampene på DR1.
Mens det danske landshold altså trækker relativt mange seere, går det den modsatte vej for tyskerne. Det kan man læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
