Det danske landshold har under EM trukket langt flere seere, end det plejer at gøre. Lørdag aftens kvartfinale mod Tjekkiet var ingen undtagelse. Faktisk har kun én landskamp siden VM 2018 trukket flere seere.
Ifølge Kantar Gallups ugentlige Seer-Undersøgelse så 1.669.000 danskere med, da landsholdet vandt 2-1 og dermed spillede sig i den første semifinale ved en slutrunde i knap 30 år. Tallet omfatter ikke streaming, som først opgøres i næste uge.
Det står dog klart, at seertallet for lørdagens kvartfinale er det næsthøjeste, siden 2,1 million danskere så VM-ottendedelsfinalen mod Kroatien i 2018. Den eneste gang i den mellemværende periode, at lørdagens tal blev overgået, var EM-kampen mod Rusland for to uger siden. Dengang så 2,0 millioner med.
Det tal var sandsynligvis højere, fordi kampen blev spillet en mandag aften, mens både ottendedelsfinalen mod Wales (1,4 millioner) og kvartfinalen mod Tjekkiet blev spillet på lørdage, der typisk giver færre seere.
Gennemsnittet for Danmarks fem EM-kampe er på 1,6 millioner seere. Det er langt højere end snittet for eksempelvis 2020 på 370.875 eller 2019 på 649.400. Der var selvfølgelig heller ingen slutrundekampe i de år. Derudover vises EM-kampene på DR1.
Mens det danske landshold altså trækker relativt mange seere, går det den modsatte vej for tyskerne. Det kan man læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
