Andethøjeste tal i tre år: Så mange så kvartfinale

Over halvanden million mennesker så Danmark spille sig i EM-semifinalen. Kun én gang de seneste tre år har flere set en landskamp.



Det danske landshold har under EM trukket langt flere seere, end det plejer at gøre. Lørdag aftens kvartfinale mod Tjekkiet var ingen undtagelse. Faktisk har kun én landskamp siden VM 2018 trukket flere seere.

Ifølge Kantar Gallups ugentlige Seer-Undersøgelse så 1.669.000 danskere med, da landsholdet vandt 2-1 og dermed spillede sig i den første semifinale ved en slutrunde i knap 30 år. Tallet omfatter ikke streaming, som først opgøres i næste uge.

Det står dog klart, at seertallet for lørdagens kvartfinale er det næsthøjeste, siden 2,1 million danskere så VM-ottendedelsfinalen mod Kroatien i 2018. Den eneste gang i den mellemværende periode, at lørdagens tal blev overgået, var EM-kampen mod Rusland for to uger siden. Dengang så 2,0 millioner med.

Det tal var sandsynligvis højere, fordi kampen blev spillet en mandag aften, mens både ottendedelsfinalen mod Wales (1,4 millioner) og kvartfinalen mod Tjekkiet blev spillet på lørdage, der typisk giver færre seere.

Gennemsnittet for Danmarks fem EM-kampe er på 1,6 millioner seere. Det er langt højere end snittet for eksempelvis 2020 på 370.875 eller 2019 på 649.400. Der var selvfølgelig heller ingen slutrundekampe i de år. Derudover vises EM-kampene på DR1.

Mens det danske landshold altså trækker relativt mange seere, går det den modsatte vej for tyskerne. Det kan man læse mere om her.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Teaser for ny AGF-aftale

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF sluttede af med et brag