Det er nu over et år siden, at hele fodbold-Danmark gik i stå, da Christian Eriksen pludselig lå på banen i EM-kampen mod Finland. Hvad der herefter fulgte har siden været en fortælling om, at Danmark kunne vælge at spille videre samme dag eller vente til næste dag klokken 12.
Ifølge Weekendavisen var der en del flere muligheder for kampens deltagere.
Her bliver der i en udførlig artikel peget på, at der var enighed om, at udviklingen for Christian Eriksens helbred ville være afgørende. Da det stod klart, at hans tilstand var stabil, så blev dialogen konkret og forskellige scenarier blev fremlagt.
Foruden at spille videre samme dag eller vente til dagen efter klokken 12, så var der også mulighed for at spille om aftenen og sågar en fjerde mulighed, som ikke har været fremme før, som handlede om at spille mandag middag. Det ville være 40 timer efter afbrydelsen.
Det er kilder, som befandt sig helt tæt på beslutningen, der nu går imod den historie, som ellers har været ude om forløbet. Ingen af dem vil dog stå frem med navn, da de frygter at miste deres job eller andre repressalier.
I forbindelse med beslutningen stod det også klart, at finnerne ville lade det være op til danskerne at beslutte, hvordan kampen skulle genoptages. Dog havde de et krav om, at der skulle være mindst 48 timer mellem kampen og deres næste mod Rusland.
Føromtalte avis har været i kontakt med både landstræner Kasper Hjulmand, DBU-formand Jesper Møller og forbundets direktør Jakob Jensen om sagen, men ingen har ville kommentere. I en mail fra kommunikationschef Jakob Høyer lyder det sådan:
– DBU har drøftet de triste hændelser den 12. juni 2021 internt i ledelsen, bestyrelsen og i de relevante komiteer og udvalg og derefter oplyst om dette i et nyhedsbrev i november 2021. Dermed betragter DBUs bestyrelse sagen som afsluttet. Vi ønsker ikke at besvare spørgsmål, der ikke har kilde-angivelse eller nogen form for dokumentation.
Dengang blev det beskrevet blandt andet således: “Efter kampen meldte vi i bestyrelsen ud, at det var forkert at holdene skulle færdigspille kampen efter så voldsomme hændelser”.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Raser: Det er latterligt!
LIVE: Slutfløjt i Parken
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT