Bedst og værst: Som en F1-bil mod en sæbekassebil

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Frankrig og Tyskland.



Frankrig – Tyskland 1-0 (1-0)
Mats Hummels selvmål, 1-0 (20.)

Frankrig
Paul Pogba er en fremragende fodboldspiller, og det beviste han mod Tyskland tirsdag aften. Den franske Manchester United-stjerne var overalt på midtbanen og spillede en hovedrolle i forbindelse med Frankrigs mål med en forrygende tværpasning. Pogba gjorde også stort set alt andet og vandt dueller, lagde gode afleveringer og fremtvang frispark. Han var en chef på midtbanen. 

Også Kylian Mbappe var ofte farlig i kampen og en konstant trussel mod det tyske forsvar. Han blev måske endda snydt for et straffespark i en situation, vi vender tilbage til nedenfor.

Tyskland
Der var ikke mange store præstationer på det tyske hold, og stort set alle stjernerne var under deres vanlige niveau. En spiller, der dog skabte lidt og kæmpede for det, var offensivspilleren Kai Havertz, men også han har spillet bedre kampe. 

Kampens værste
Man kan velsagtens argumentere for, at Mats Hummels var kampens værste på grund af hans selvmål og første halvleg, for det var heller ikke godt fra den erfarne forsvarspiller. Især havde han sit hyr med at følge med Kylian Mbappe. 

Forsvarskollegaen Antonio Rüdiger var imidlertid hovedperson i en mærkværdig situation i slutningen af første halvleg, hvor han i en nærkamp med Paul Pogba så ud til at bide franskmanden i ryggen. Hvis det virkelig var et bid, var det en enorm svinestreg, som ikke hører hjemme i fodbold, og så er tyskeren det klare valg i denne kategori. 

Kampens detalje
Der var flere fine detaljer i kampen. Først og fremmest ville Mats Hummels mål have været en flot scoring, hvis ikke det var, fordi det var et selvmål. Efter fint forarbejde af Paul Pogba og Lucas Hernandez sparkede Mats Hummels bolden helt op i krydset forbi Manuel Neuer i sit eget mål.

Den vildeste detalje kom godt et kvarter før tid, hvor Kylian Mbappe kom ud i en løbeduel med Mats Hummels. Selvom tyskeren fik et stort forspring, sprintede den unge franskmand forbi ham, som om at det var det letteste i hele verden. Det var som at se en Formel 1-bil køre om kap med en sæbekassebil. Situationen endte med, at Mats Hummels nedlagde Kylian Mbappe i det tyske felt og var heldig med, at det ikke blev et straffespark. 





Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Vallys er åben for BIF-forlængelse

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag



Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Arsenal køber Christian Nørgaard

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

FC København henter stortalent i Malmö FF

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub



Bekræfter interesse

På vej til Superligaen? 

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne



Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

De henter Christian Gytkjær