FREUDENSTADT (Tipsbladet): Jude Bellingham er en af de absolut største stjerner, som er til stede ved denne EM-slutrunde, men torsdag aften pillede de danske spillere fuldstændig pynten af ham.
Faktisk gjorde de det i så stor en grad, at der blev skrevet et lille stykke historie på banen i Frankfurt.
For første gang nogensinde kunne Jude Bellingham gå fra en landskamp, som han havde spillet samtlige minutter af, uden at notere sig for et eneste skudforsøg. Sådan en statistik er et klart vidnesbyrd om en ekstrem disciplineret defensiv indsats af det danske landshold, der med trebackkæden og den centrale midtbane formåede at holde Jude Bellingham fuldstændig ude af opgøret.
Vores backlinje spiller en helt fantastisk kamp. Det er sjældent, jeg ser så godt afstemt trebacklinje spil, når man har to, der spiller i mellemrummene og så stærk en angriber.
Kasper HjulmandLandstræner, Danmark
Det var en klar plan fra dansk side, kan landstræner Kasper Hjulmand fortælle dagen efter danskernes overbevisende indsats. Her fremhæver han særligt forsvarsspillerne Andreas Christensen og Joachim Andersen, som spillede en kæmpe rolle i at lukke ned for Jude Bellingham og til dels også Phil Foden, som dog var mere fremtrædende.
– Hvis I ser på, hvordan “AC” og Joachim Andersen hele tiden lukker rummene… indleder Hjulmand med en snert af stolthed i stemmen og fortsætter:
– Deres evne til at støde op og hele tiden lukke de rum, så Bellingham og Foden næsten aldrig blev vendt imod os. Foden havde to gange, og han blev farlig begge gange. På TV-billederne kan man ikke se det, men at se hvordan de lukker de rum og samtidig arbejder to mod en mod Kane hele tiden, fordi de ligger og forskyder sig, det var virkelig godt trebackspil.

Også Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand høster stor ros for at gøre livet besværligt for de to engelske verdensstjerner, men det er forsvarsspillerne, som høster mest ros. Faktisk var Hjulmand også klar til at vise endnu mere fleksibilitet i taktikken ved at smække Andreas Christensen længere frem på banen.
– Vi havde en plan om, at vi kunne smide “AC” op og spille med en firekæde, hvis deres tre forreste bandt vores fem. Så kunne vi smide “AC” op og spille med tre midtbanespillere, hvis vi blev for flade, siger Hjulmand.
Generelt er landstræneren enormt imponeret af sine tre stoppere, som udover Andreas Christensen og Joachim Andersen også tæller Jannik Vestergaard, som indledte kampen i midten af bagkæden, men som skiftede position med Andreas Christensen, da hurtige Ollie Watkins blev skiftet ind i stedet for Harry Kane i anden halvleg.
– Vores backlinje spiller en helt fantastisk kamp. Det er sjældent, jeg ser så godt afstemt trebacklinje spil, når man har to, der spiller i mellemrummene og så stærk en angriber. At have Foden, Bellingham og Kane så tæt på hinanden og levere så få situationer, hvor de vender sig imod os – der er vores trelinje virkelig stærk i går.
– De viser et enormt højt niveau. Nu snakker vi kun defensivt, men se dem på bolden også. Alle tre leverer spil op igennem linjerne og kan sætte spillet. Det gør, at vi kan holde Christian højt. Jeg er meget, meget tilfreds med de tre dernede, påpeger Hjulmand.
Med sådan en omgang ros er det svær at forestille sig, at Kasper Hjulmand kommer til at ændre drastisk i sin bagkæde til gruppegyseren mod Serbien tirsdag i næste uge. Her kan Danmark med et resultat gå videre fra gruppen.
LIVE
TransferLIVE: De henter Brøndby-emne
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
MEDIE
Afviser kæmpebud
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT