City-stjerne tvivler: Det er nærmest vanvittigt

Ilkay Gündogan kan ikke forestille sig, at EM kommer til at blive spillet i 12 forskellige lande. Der nærmer sig vanvid, siger han.



Foreløbig er det stadig meningen, at EM-slutrunden til sommer skal afvikles efter planen. Det vil sige i 12 byer i 12 lande og dermed masser af rejseaktivitet på tværs af grænser.

Det har Manchester Citys tyske stjerne Ilkay Gündogan dog svært ved at se for sig. UEFA og de 12 værtsbyer har stadig til gode fremlægge deres planer for, hvordan det skal foregå, og om der overhovedet må komme tilskuere.

Derfor har Gündogan altså en vis skepsis over for det nuværende format.

– I øjeblikket kan jeg ærlig talt ikke forestille mig, at det kommer til at finde sted i 12 forskellige lande. Det er nærmest vanvittigt: Der er mindre end tre måneder, til den første kamp skal finde sted – og man har stadig ingen gangbar plan for, hvor det skal være, siger han ifølge sport.de.

Forleden åbnede UEFA-præsident Aleksandar Ceferin for, at antallet af værtsbyer bliver skåret ned til 10 eller 11. Hvis man eksempelvis lægger op til at afvikle kampe på et tomt stadion, kan man godt glemme det.

– Det ideelle scenarie er, at slutrunden bliver afviklet i de planlagte 12 byer, men hvis det ikke er muligt, fortsætter vi med 10 eller 11 byer, hvis nogle ikke kan imødekomme kravene. Der er flere scenarier i spil, og det eneste, jeg kan garantere, er, at det er udelukket at afvikle en EM-kamp på et tomt stadion. Hver enkelt vært skal kunne garantere, at der kan være tilskuere til kampene, sagde Ceferin til Sky Sports.

De ord faldt Ilkay Gündogans landsmænd i det tyske fodboldforbund for brystet. Det kaldt blandt andet Ceferins udmelding for virkelighedsfjern.

Læs deres reaktion her.







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil