FREUDENSTADT (Tipsbladet): Den tyske by Freudenstadt er i øjeblikket så dansk, at Inger Støjberg ville bo der.
Over alt i bybilledet hænger der danske flag, i butiksruderne står der "hygge" og flere restauranter har kreeret et særligt menukort, som blandt andet indeholder stegt flæsk med persillesovs og frikadeller med kartoffelsalat.
Anledningen er det danske landsholds entré.
DBU har valgt byen som sin base under hele EM-slutrunden, og det vil sige, at det er i Freudenstadt, at landsholdet bor og træner. Det har kastet noget stjernestøv over den lille by med knap 25.000 indbyggere.
Én af de gladeste indbyggere er overborgmester Julian Osswald, og ham har Tipsbladet mødt på borgmesterkontoret i centrum af Freudenstadt. På kontoret hænger der danske flag og halstørklæder, og borgmesterens baggrund på computeren er et billede af det danske landshold.
– Vi er meget glade for at være vært for det danske landshold. Vi var én af 56 mulige camps, og 12 nationer har været her i byen for at se hotellet og træningsfaciliteterne. Vi er meget glade for, at Danmark endte med at vælge Freudenstadt. Vi vidste, at vi var danskernes førsteprioritet, og at vi var Belgiens andenprioritet, siger Julian Osswald til Tipsbladet.

Danmark er EM's mest sympatiske
Når borgmesteren er så glad, skyldes det ikke mindst alt det, han oplever, at det danske landshold giver tilbage til Freudenstadt. Flere af de danske spillere er store stjerner, men det mærker man ikke, lyder det fra Julian Osswald.
– Vi har mange fodboldfans i byen, og de er rigtig glade. Jeg tør godt sige, at Danmark er det mest sympatiske hold af alle EM-deltagere, siger han og fortsætter:
– Kasper Hjulmand sagde, at én af grundene til, at man valgte Freudenstadt, var fordi spillerne havde mulighed for at tage ind til byen og drikke en kop kaffe. Det havde man jo aldrig hørt fra eksempelvis det engelske landshold. De ville have buret sig totalt inde og fejet alle mennesker væk. Danmark er lige modsat, og det er enormt sympatisk.
– Jeg synes også, de viste deres symaptiske side, da de havde første træning i Freudenstadt i mandags, og 1.000 mennesker var mødt op. UEFA havde meddelt, at spillerne ikke skulle skrive autografer eller lignende, men det gjorde danskerne alligevel. De brugte masser af tid på alle de fremmødte børn.
Borgmesteren er selv en stor fodboldfan og kender en masse til de danske spillere.
– Der er nogle spillere på det danske landshold, som alle kender. Kasper Schmeichel er en legende – jeg plejer at sige, at han er Danmarks Manuel Neuer. Yussuf Poulsen spiller til dagligt i tysk fodbold, og det gør flere andre på holdet også. Jeg synes, Danmark har et rigtig godt hold. Jeg har tidligere sagt i et radiointerview, at Yussuf Poulsen er min favoritspiller fra Danmark, fordi det er ham, jeg kender bedst.
Freudenstadts borgmester Julian Osswald møder Tipsbladets journalister. Foto: Malte Dunk
Viser Danmarks kampe på storskærm
For Freudenstadts overhoved kan det ikke være anderledes, end at han holder med to nationer under EM.
– Jeg håber, at Danmark går videre, og jeg håber ikke, det bliver på andenpladsen – så skal de nemlig med stor sandsynligvis møde Tyskland i ottendedelsfinalen. Det vil jeg være ked af – jeg vil gerne have, at både Tyskland og Danmark når langt.
Julian Osswald har været borgmester i Freudenstadt i 16 år, men 1. juli overlader han kæden til sin 35-årige efterfølger. De to skal i øvrigt se Danmarks opgør mod Slovenien sammen på stadion i Stuttgart på søndag.
Alle Danmarks kampe vises på storskærm i centrum af Freudenstadt.
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Giver to spillere livstidskarantæne
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
Vil have ham væk fra FC København
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!