– Danmark var heldige med at få ét point

Ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker var Danmark heldige med at få uafgjort mod Slovenien.



Danmark skal være glade for, at søndagens EM-kamp mod Slovenien ikke endte med et nederlag. 

Sådan lyder vurderingen fra den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker, der ligesom flere andre kommentatorer peger på, at Danmark tabte pusten efter pausen. 

– Danmark var rigtigt gode i første halvleg, men Danmarks problem var anden halvleg, hvor deres energiniveau dalede, og de kom aldrig tilbage. 

– De var heldige med at få ét point, fordi Slovenien blev bedre og bedre, og de var mere atletiske. Danmark fik skrabet sig igennem, men den første kamp er altid den sværeste, fordi alle frygter at tabe den første kamp. At tabe den første kamp kan virkelig gøre en forskel, siger Paul Parker til Tipsbladet. 

Ifølge den tidligere Manchester United-spiller skal Kasper Hjulmand ikke bekymre sig alt for meget, hvis England kommer foran i torsdagens opgør i Frankfurt. 

– England scorer måske først, når de møder Danmark, men Danmarks træner skal ikke bekymre sig, hvis det sker, for i det tilfælde vil England begynde at trække sig længere tilbage og lade Danmark have bolden, siger Paul Parker og fortsætter:

– Danmark gav England kamp til stregen i EM-semifinalen. Englands fordel over Danmark er, at de har bedre individualister. Danmark skal nok få muligheder, og de kommer til at have bolden en del. England er nødt til at være mere kliniske. 

– Englands forsvar kan være deres svaghed, hvis man kigger på Trippier i venstre side. Stones er en god midterforsvarer, men er han defensivt lige så god som Guehi? Det synes jeg ikke. 

Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller.

Paul Parker
Tidligere engelsk landsholdsspiller

Forstår ikke Southgate
Liverpool-stjernen Trent Alexander-Arnold spillede på midtbanen for England i søndagens 1-0-sejr over Serbien, men ifølge Paul Parker var det en forkert beslutning af landstræner Gareth Southgate. 

– Trent er ikke en spillertype, der indgår i kombinationer med Harry Kane. For Trent handler det om at slå lange bolde, men når man ser England, så er det ikke sådan, man skal spille på i landsholdsfodbold. Det spilles ikke på den måde. De bedste midtbanespillere i verden spiller korte og hurtige afleveringer, eller også er de gode til at løbe med bolden, siger Paul Parker og fortsætter:

– Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. 

– Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller. Han er en højre back, som slider med det defensive. Alle siger, at han er fantastisk på bolden. Fantastisk. Men det er ikke kun derfor, at du er her. England har masser af gode fremadstormende midtbanespillere, som eksempelvis Adam Wharton. 

– Hvorfor placerer du en spiller på midtbanen, når han spiller som back i en af Europas største klubber? Det virker til, at Southgate forsøger at finde en plads til ham, fordi han på et tidspunkt kan slå en lang aflevering. 

Paul Parker har også udtalt sig om Christian Eriksens fremtid i Manchester United. Det kan du læse om her. 





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Stiktosset – her er Delaneys svar

Vender han retur? Lasse Schöne åben



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Alexander Lind blæst bagover

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rasmus Højlund revser konkurrent

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Modtager stor ros fra Højbjerg

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Krisen er blevet til en katastrofe?

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr