Danmark skal være glade for, at søndagens EM-kamp mod Slovenien ikke endte med et nederlag.
Sådan lyder vurderingen fra den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker, der ligesom flere andre kommentatorer peger på, at Danmark tabte pusten efter pausen.
– Danmark var rigtigt gode i første halvleg, men Danmarks problem var anden halvleg, hvor deres energiniveau dalede, og de kom aldrig tilbage.
– De var heldige med at få ét point, fordi Slovenien blev bedre og bedre, og de var mere atletiske. Danmark fik skrabet sig igennem, men den første kamp er altid den sværeste, fordi alle frygter at tabe den første kamp. At tabe den første kamp kan virkelig gøre en forskel, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Ifølge den tidligere Manchester United-spiller skal Kasper Hjulmand ikke bekymre sig alt for meget, hvis England kommer foran i torsdagens opgør i Frankfurt.
– England scorer måske først, når de møder Danmark, men Danmarks træner skal ikke bekymre sig, hvis det sker, for i det tilfælde vil England begynde at trække sig længere tilbage og lade Danmark have bolden, siger Paul Parker og fortsætter:
– Danmark gav England kamp til stregen i EM-semifinalen. Englands fordel over Danmark er, at de har bedre individualister. Danmark skal nok få muligheder, og de kommer til at have bolden en del. England er nødt til at være mere kliniske.
– Englands forsvar kan være deres svaghed, hvis man kigger på Trippier i venstre side. Stones er en god midterforsvarer, men er han defensivt lige så god som Guehi? Det synes jeg ikke.
Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller.
Paul ParkerTidligere engelsk landsholdsspiller
Forstår ikke Southgate
Liverpool-stjernen Trent Alexander-Arnold spillede på midtbanen for England i søndagens 1-0-sejr over Serbien, men ifølge Paul Parker var det en forkert beslutning af landstræner Gareth Southgate.
– Trent er ikke en spillertype, der indgår i kombinationer med Harry Kane. For Trent handler det om at slå lange bolde, men når man ser England, så er det ikke sådan, man skal spille på i landsholdsfodbold. Det spilles ikke på den måde. De bedste midtbanespillere i verden spiller korte og hurtige afleveringer, eller også er de gode til at løbe med bolden, siger Paul Parker og fortsætter:
– Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer.
– Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller. Han er en højre back, som slider med det defensive. Alle siger, at han er fantastisk på bolden. Fantastisk. Men det er ikke kun derfor, at du er her. England har masser af gode fremadstormende midtbanespillere, som eksempelvis Adam Wharton.
– Hvorfor placerer du en spiller på midtbanen, når han spiller som back i en af Europas største klubber? Det virker til, at Southgate forsøger at finde en plads til ham, fordi han på et tidspunkt kan slå en lang aflevering.
Paul Parker har også udtalt sig om Christian Eriksens fremtid i Manchester United. Det kan du læse om her.
LIVE
LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Glem det, Leicester!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER