Danmark skal være glade for, at søndagens EM-kamp mod Slovenien ikke endte med et nederlag.
Sådan lyder vurderingen fra den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker, der ligesom flere andre kommentatorer peger på, at Danmark tabte pusten efter pausen.
– Danmark var rigtigt gode i første halvleg, men Danmarks problem var anden halvleg, hvor deres energiniveau dalede, og de kom aldrig tilbage.
– De var heldige med at få ét point, fordi Slovenien blev bedre og bedre, og de var mere atletiske. Danmark fik skrabet sig igennem, men den første kamp er altid den sværeste, fordi alle frygter at tabe den første kamp. At tabe den første kamp kan virkelig gøre en forskel, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Ifølge den tidligere Manchester United-spiller skal Kasper Hjulmand ikke bekymre sig alt for meget, hvis England kommer foran i torsdagens opgør i Frankfurt.
– England scorer måske først, når de møder Danmark, men Danmarks træner skal ikke bekymre sig, hvis det sker, for i det tilfælde vil England begynde at trække sig længere tilbage og lade Danmark have bolden, siger Paul Parker og fortsætter:
– Danmark gav England kamp til stregen i EM-semifinalen. Englands fordel over Danmark er, at de har bedre individualister. Danmark skal nok få muligheder, og de kommer til at have bolden en del. England er nødt til at være mere kliniske.
– Englands forsvar kan være deres svaghed, hvis man kigger på Trippier i venstre side. Stones er en god midterforsvarer, men er han defensivt lige så god som Guehi? Det synes jeg ikke.
Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller.
Paul ParkerTidligere engelsk landsholdsspiller
Forstår ikke Southgate
Liverpool-stjernen Trent Alexander-Arnold spillede på midtbanen for England i søndagens 1-0-sejr over Serbien, men ifølge Paul Parker var det en forkert beslutning af landstræner Gareth Southgate.
– Trent er ikke en spillertype, der indgår i kombinationer med Harry Kane. For Trent handler det om at slå lange bolde, men når man ser England, så er det ikke sådan, man skal spille på i landsholdsfodbold. Det spilles ikke på den måde. De bedste midtbanespillere i verden spiller korte og hurtige afleveringer, eller også er de gode til at løbe med bolden, siger Paul Parker og fortsætter:
– Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer.
– Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller. Han er en højre back, som slider med det defensive. Alle siger, at han er fantastisk på bolden. Fantastisk. Men det er ikke kun derfor, at du er her. England har masser af gode fremadstormende midtbanespillere, som eksempelvis Adam Wharton.
– Hvorfor placerer du en spiller på midtbanen, når han spiller som back i en af Europas største klubber? Det virker til, at Southgate forsøger at finde en plads til ham, fordi han på et tidspunkt kan slå en lang aflevering.
Paul Parker har også udtalt sig om Christian Eriksens fremtid i Manchester United. Det kan du læse om her.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Manchester United kan afslutte viral gimmick
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW