Danmark skal være glade for, at søndagens EM-kamp mod Slovenien ikke endte med et nederlag.
Sådan lyder vurderingen fra den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker, der ligesom flere andre kommentatorer peger på, at Danmark tabte pusten efter pausen.
– Danmark var rigtigt gode i første halvleg, men Danmarks problem var anden halvleg, hvor deres energiniveau dalede, og de kom aldrig tilbage.
– De var heldige med at få ét point, fordi Slovenien blev bedre og bedre, og de var mere atletiske. Danmark fik skrabet sig igennem, men den første kamp er altid den sværeste, fordi alle frygter at tabe den første kamp. At tabe den første kamp kan virkelig gøre en forskel, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Ifølge den tidligere Manchester United-spiller skal Kasper Hjulmand ikke bekymre sig alt for meget, hvis England kommer foran i torsdagens opgør i Frankfurt.
– England scorer måske først, når de møder Danmark, men Danmarks træner skal ikke bekymre sig, hvis det sker, for i det tilfælde vil England begynde at trække sig længere tilbage og lade Danmark have bolden, siger Paul Parker og fortsætter:
– Danmark gav England kamp til stregen i EM-semifinalen. Englands fordel over Danmark er, at de har bedre individualister. Danmark skal nok få muligheder, og de kommer til at have bolden en del. England er nødt til at være mere kliniske.
– Englands forsvar kan være deres svaghed, hvis man kigger på Trippier i venstre side. Stones er en god midterforsvarer, men er han defensivt lige så god som Guehi? Det synes jeg ikke.
Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller.
Paul ParkerTidligere engelsk landsholdsspiller
Forstår ikke Southgate
Liverpool-stjernen Trent Alexander-Arnold spillede på midtbanen for England i søndagens 1-0-sejr over Serbien, men ifølge Paul Parker var det en forkert beslutning af landstræner Gareth Southgate.
– Trent er ikke en spillertype, der indgår i kombinationer med Harry Kane. For Trent handler det om at slå lange bolde, men når man ser England, så er det ikke sådan, man skal spille på i landsholdsfodbold. Det spilles ikke på den måde. De bedste midtbanespillere i verden spiller korte og hurtige afleveringer, eller også er de gode til at løbe med bolden, siger Paul Parker og fortsætter:
– Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer.
– Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller. Han er en højre back, som slider med det defensive. Alle siger, at han er fantastisk på bolden. Fantastisk. Men det er ikke kun derfor, at du er her. England har masser af gode fremadstormende midtbanespillere, som eksempelvis Adam Wharton.
– Hvorfor placerer du en spiller på midtbanen, når han spiller som back i en af Europas største klubber? Det virker til, at Southgate forsøger at finde en plads til ham, fordi han på et tidspunkt kan slå en lang aflevering.
Paul Parker har også udtalt sig om Christian Eriksens fremtid i Manchester United. Det kan du læse om her.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Paraguay – Australien
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT