– Danmark var heldige med at få ét point

Ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker var Danmark heldige med at få uafgjort mod Slovenien.



Danmark skal være glade for, at søndagens EM-kamp mod Slovenien ikke endte med et nederlag. 

Sådan lyder vurderingen fra den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker, der ligesom flere andre kommentatorer peger på, at Danmark tabte pusten efter pausen. 

– Danmark var rigtigt gode i første halvleg, men Danmarks problem var anden halvleg, hvor deres energiniveau dalede, og de kom aldrig tilbage. 

– De var heldige med at få ét point, fordi Slovenien blev bedre og bedre, og de var mere atletiske. Danmark fik skrabet sig igennem, men den første kamp er altid den sværeste, fordi alle frygter at tabe den første kamp. At tabe den første kamp kan virkelig gøre en forskel, siger Paul Parker til Tipsbladet. 

Ifølge den tidligere Manchester United-spiller skal Kasper Hjulmand ikke bekymre sig alt for meget, hvis England kommer foran i torsdagens opgør i Frankfurt. 

– England scorer måske først, når de møder Danmark, men Danmarks træner skal ikke bekymre sig, hvis det sker, for i det tilfælde vil England begynde at trække sig længere tilbage og lade Danmark have bolden, siger Paul Parker og fortsætter:

– Danmark gav England kamp til stregen i EM-semifinalen. Englands fordel over Danmark er, at de har bedre individualister. Danmark skal nok få muligheder, og de kommer til at have bolden en del. England er nødt til at være mere kliniske. 

– Englands forsvar kan være deres svaghed, hvis man kigger på Trippier i venstre side. Stones er en god midterforsvarer, men er han defensivt lige så god som Guehi? Det synes jeg ikke. 

Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller.

Paul Parker
Tidligere engelsk landsholdsspiller

Forstår ikke Southgate
Liverpool-stjernen Trent Alexander-Arnold spillede på midtbanen for England i søndagens 1-0-sejr over Serbien, men ifølge Paul Parker var det en forkert beslutning af landstræner Gareth Southgate. 

– Trent er ikke en spillertype, der indgår i kombinationer med Harry Kane. For Trent handler det om at slå lange bolde, men når man ser England, så er det ikke sådan, man skal spille på i landsholdsfodbold. Det spilles ikke på den måde. De bedste midtbanespillere i verden spiller korte og hurtige afleveringer, eller også er de gode til at løbe med bolden, siger Paul Parker og fortsætter:

– Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. 

– Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller. Han er en højre back, som slider med det defensive. Alle siger, at han er fantastisk på bolden. Fantastisk. Men det er ikke kun derfor, at du er her. England har masser af gode fremadstormende midtbanespillere, som eksempelvis Adam Wharton. 

– Hvorfor placerer du en spiller på midtbanen, når han spiller som back i en af Europas største klubber? Det virker til, at Southgate forsøger at finde en plads til ham, fordi han på et tidspunkt kan slå en lang aflevering. 

Paul Parker har også udtalt sig om Christian Eriksens fremtid i Manchester United. Det kan du læse om her. 





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC København-fans raser

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Voldsomt skænderi i FC København

Henter kæmpe Superliga-flop

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Superliga-træner enormt stolt

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

– Jeg skammer mig ind i helvede

Boro deprimerer Blues

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge