– Danmark var heldige med at få ét point

Ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker var Danmark heldige med at få uafgjort mod Slovenien.



Danmark skal være glade for, at søndagens EM-kamp mod Slovenien ikke endte med et nederlag. 

Sådan lyder vurderingen fra den tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker, der ligesom flere andre kommentatorer peger på, at Danmark tabte pusten efter pausen. 

– Danmark var rigtigt gode i første halvleg, men Danmarks problem var anden halvleg, hvor deres energiniveau dalede, og de kom aldrig tilbage. 

– De var heldige med at få ét point, fordi Slovenien blev bedre og bedre, og de var mere atletiske. Danmark fik skrabet sig igennem, men den første kamp er altid den sværeste, fordi alle frygter at tabe den første kamp. At tabe den første kamp kan virkelig gøre en forskel, siger Paul Parker til Tipsbladet. 

Ifølge den tidligere Manchester United-spiller skal Kasper Hjulmand ikke bekymre sig alt for meget, hvis England kommer foran i torsdagens opgør i Frankfurt. 

– England scorer måske først, når de møder Danmark, men Danmarks træner skal ikke bekymre sig, hvis det sker, for i det tilfælde vil England begynde at trække sig længere tilbage og lade Danmark have bolden, siger Paul Parker og fortsætter:

– Danmark gav England kamp til stregen i EM-semifinalen. Englands fordel over Danmark er, at de har bedre individualister. Danmark skal nok få muligheder, og de kommer til at have bolden en del. England er nødt til at være mere kliniske. 

– Englands forsvar kan være deres svaghed, hvis man kigger på Trippier i venstre side. Stones er en god midterforsvarer, men er han defensivt lige så god som Guehi? Det synes jeg ikke. 

Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller.

Paul Parker
Tidligere engelsk landsholdsspiller

Forstår ikke Southgate
Liverpool-stjernen Trent Alexander-Arnold spillede på midtbanen for England i søndagens 1-0-sejr over Serbien, men ifølge Paul Parker var det en forkert beslutning af landstræner Gareth Southgate. 

– Trent er ikke en spillertype, der indgår i kombinationer med Harry Kane. For Trent handler det om at slå lange bolde, men når man ser England, så er det ikke sådan, man skal spille på i landsholdsfodbold. Det spilles ikke på den måde. De bedste midtbanespillere i verden spiller korte og hurtige afleveringer, eller også er de gode til at løbe med bolden, siger Paul Parker og fortsætter:

– Jude Bellingham er en spillertype, der er glad for at løbe med bolden ved fødderne i stedet for hele tiden at gå efter Hollywood-afleveringen, mens alt for Trent handler om at lave de her Hollywood-afleveringer. 

– Trent burde ikke være på den midtbane. Han er ikke midtbanespiller. Han er en højre back, som slider med det defensive. Alle siger, at han er fantastisk på bolden. Fantastisk. Men det er ikke kun derfor, at du er her. England har masser af gode fremadstormende midtbanespillere, som eksempelvis Adam Wharton. 

– Hvorfor placerer du en spiller på midtbanen, når han spiller som back i en af Europas største klubber? Det virker til, at Southgate forsøger at finde en plads til ham, fordi han på et tidspunkt kan slå en lang aflevering. 

Paul Parker har også udtalt sig om Christian Eriksens fremtid i Manchester United. Det kan du læse om her. 







LIVE

LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Den største genistreg i Superligaen?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Så brænder hele København ned’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Ringet op af Brøndby-træner

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF