England havde måske heldet med sig, da holdet onsdag vandt EM-semifinalen over Danmark, men ikke dommeren. Dansk dommerekspert mener, at kampens opmand sagtens kan forsvare sine to mest udskældte kendelser.
De fandt begge sted i forbindelse med Englands sejrsmål. Først driblede Raheem Sterling lige forbi en ekstra bold, der var havnet på banen, og siden faldt han i feltet efter ingen eller minimal kontakt.
Hvad angår den ekstra bold, kan det nogle gange få dommeren til at afbryde spillet. Det behøver det dog ikke.
– To bolde på banen er for så vidt okay, hvis den ekstra bold ikke får indflydelse på, distraherer eller generer spillerne derinde. Så kører vi bare, siger Jan Carlsen, der er dommerobservatør og en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, til tipsbladet.dk.
Problemet opstår, hvis spillerne eksempelvis bliver i tvivl om, hvilken bold der spilles med, eller den ekstra bold på anden måde påvirker spillet direkte.
– Det ser ikke ud til, at nogen af spillerne er i tvivl om, hvilken bold vi spiller med. Derfor er helt fint at køre videre. Det er ikke optimalt, men der er heller ingen grund til at fløjte, vurderer Carlsen.
Den vildfarne bold var dog så tæt på Sterling og Joakim Mæhle, at dommeren godt kunne have forsvaret at stoppe spillet.
– De tre vigtigste ord i fodboldloven er ”efter dommerens skøn”. Der er ingen synlig påvirkning her, men selvfølgelig kunne dommeren have sagt: “Den er for tæt på, så nu stopper vi.” Men der skal meget til at stoppe et angreb på den måde, når der ikke er nogen direkte påviselig indflydelse, siger Jan Carlsen.
Den tidligere topdommer Kenn Hansen har på Twitter lagt sig på samme linje.
– tvivl om, hvilken bold der spilles med. Så det ville på ingen måde være i spillets ånd, at et indløb i feltet skulle fløjtes af pga. den ekstra bold. Og sammenlign ikke med senere i kampen, hvor han fløjter et indkast om pga ekstra bold. Her er det jo omkostningsfrit.
— Kenn L. Hansen (@HansenKenn) July 8, 2021
Flere andre tidligere topdommere vurderer dog, at selve straffe-forseelsen var for tyndt til at blive dømt. Den diskussion kan Jan Carlsen som dommerobservatør ikke gå ind i, men han kan godt adressere, hvorvidt VAR burde have omstødt dommerens kendelse.
– En af de ting, vi har prædiket, uanset hvor vi har været henne i hele det her VAR-forløb, er: VAR er til for at stoppe åbenlyse dommerfejl, så vi kan prøve at forhindre nogle af de der grimme overskrifter næste morgen.
– Her siger dommeren inde på banen måske, at han er 80 procent sikker på, at der er straffespark. Så kan det godt være, at VAR-dommeren sidder og bider i bordet og siger, at fordelingen i hans øjne er 80-20 den anden vej. Men så længe det ikke er en klar og tydelig fejl, kan VAR ikke gribe ind, slår Carlsen fast.
– Jeg kan sagtens forstå, at VAR ikke griber ind i den her.
Se straffesparket i videoen i toppen af denne artikel.
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
Her er alle VM-puljerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Jonas Wind er i København
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
Her er Danmarks VM-gruppe
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
