England havde måske heldet med sig, da holdet onsdag vandt EM-semifinalen over Danmark, men ikke dommeren. Dansk dommerekspert mener, at kampens opmand sagtens kan forsvare sine to mest udskældte kendelser.
De fandt begge sted i forbindelse med Englands sejrsmål. Først driblede Raheem Sterling lige forbi en ekstra bold, der var havnet på banen, og siden faldt han i feltet efter ingen eller minimal kontakt.
Hvad angår den ekstra bold, kan det nogle gange få dommeren til at afbryde spillet. Det behøver det dog ikke.
– To bolde på banen er for så vidt okay, hvis den ekstra bold ikke får indflydelse på, distraherer eller generer spillerne derinde. Så kører vi bare, siger Jan Carlsen, der er dommerobservatør og en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, til tipsbladet.dk.
Problemet opstår, hvis spillerne eksempelvis bliver i tvivl om, hvilken bold der spilles med, eller den ekstra bold på anden måde påvirker spillet direkte.
– Det ser ikke ud til, at nogen af spillerne er i tvivl om, hvilken bold vi spiller med. Derfor er helt fint at køre videre. Det er ikke optimalt, men der er heller ingen grund til at fløjte, vurderer Carlsen.
Den vildfarne bold var dog så tæt på Sterling og Joakim Mæhle, at dommeren godt kunne have forsvaret at stoppe spillet.
– De tre vigtigste ord i fodboldloven er ”efter dommerens skøn”. Der er ingen synlig påvirkning her, men selvfølgelig kunne dommeren have sagt: “Den er for tæt på, så nu stopper vi.” Men der skal meget til at stoppe et angreb på den måde, når der ikke er nogen direkte påviselig indflydelse, siger Jan Carlsen.
Den tidligere topdommer Kenn Hansen har på Twitter lagt sig på samme linje.
– tvivl om, hvilken bold der spilles med. Så det ville på ingen måde være i spillets ånd, at et indløb i feltet skulle fløjtes af pga. den ekstra bold. Og sammenlign ikke med senere i kampen, hvor han fløjter et indkast om pga ekstra bold. Her er det jo omkostningsfrit.
— Kenn L. Hansen (@HansenKenn) July 8, 2021
Flere andre tidligere topdommere vurderer dog, at selve straffe-forseelsen var for tyndt til at blive dømt. Den diskussion kan Jan Carlsen som dommerobservatør ikke gå ind i, men han kan godt adressere, hvorvidt VAR burde have omstødt dommerens kendelse.
– En af de ting, vi har prædiket, uanset hvor vi har været henne i hele det her VAR-forløb, er: VAR er til for at stoppe åbenlyse dommerfejl, så vi kan prøve at forhindre nogle af de der grimme overskrifter næste morgen.
– Her siger dommeren inde på banen måske, at han er 80 procent sikker på, at der er straffespark. Så kan det godt være, at VAR-dommeren sidder og bider i bordet og siger, at fordelingen i hans øjne er 80-20 den anden vej. Men så længe det ikke er en klar og tydelig fejl, kan VAR ikke gribe ind, slår Carlsen fast.
– Jeg kan sagtens forstå, at VAR ikke griber ind i den her.
Se straffesparket i videoen i toppen af denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
Legender med dyster melding
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
