Dansk dommerekspert: Jeg kan sagtens forstå det

Det var helt efter bogen, at dommeren ikke stoppede spillet, da der var to bolde på banen under EM-semifinalen, og at VAR ikke greb ind over for Englands straffespark, siger dansk dommerekspert.



England havde måske heldet med sig, da holdet onsdag vandt EM-semifinalen over Danmark, men ikke dommeren. Dansk dommerekspert mener, at kampens opmand sagtens kan forsvare sine to mest udskældte kendelser.

De fandt begge sted i forbindelse med Englands sejrsmål. Først driblede Raheem Sterling lige forbi en ekstra bold, der var havnet på banen, og siden faldt han i feltet efter ingen eller minimal kontakt.

Hvad angår den ekstra bold, kan det nogle gange få dommeren til at afbryde spillet. Det behøver det dog ikke.

– To bolde på banen er for så vidt okay, hvis den ekstra bold ikke får indflydelse på, distraherer eller generer spillerne derinde. Så kører vi bare, siger Jan Carlsen, der er dommerobservatør og en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, til tipsbladet.dk.

Problemet opstår, hvis spillerne eksempelvis bliver i tvivl om, hvilken bold der spilles med, eller den ekstra bold på anden måde påvirker spillet direkte.

– Det ser ikke ud til, at nogen af spillerne er i tvivl om, hvilken bold vi spiller med. Derfor er helt fint at køre videre. Det er ikke optimalt, men der er heller ingen grund til at fløjte, vurderer Carlsen.

Den vildfarne bold var dog så tæt på Sterling og Joakim Mæhle, at dommeren godt kunne have forsvaret at stoppe spillet. 

– De tre vigtigste ord i fodboldloven er ”efter dommerens skøn”. Der er ingen synlig påvirkning her, men selvfølgelig kunne dommeren have sagt: “Den er for tæt på, så nu stopper vi.” Men der skal meget til at stoppe et angreb på den måde, når der ikke er nogen direkte påviselig indflydelse, siger Jan Carlsen.

Den tidligere topdommer Kenn Hansen har på Twitter lagt sig på samme linje.

Flere andre tidligere topdommere vurderer dog, at selve straffe-forseelsen var for tyndt til at blive dømt. Den diskussion kan Jan Carlsen som dommerobservatør ikke gå ind i, men han kan godt adressere, hvorvidt VAR burde have omstødt dommerens kendelse.

– En af de ting, vi har prædiket, uanset hvor vi har været henne i hele det her VAR-forløb, er: VAR er til for at stoppe åbenlyse dommerfejl, så vi kan prøve at forhindre nogle af de der grimme overskrifter næste morgen.

– Her siger dommeren inde på banen måske, at han er 80 procent sikker på, at der er straffespark. Så kan det godt være, at VAR-dommeren sidder og bider i bordet og siger, at fordelingen i hans øjne er 80-20 den anden vej. Men så længe det ikke er en klar og tydelig fejl, kan VAR ikke gribe ind, slår Carlsen fast.

– Jeg kan sagtens forstå, at VAR ikke griber ind i den her.

Se straffesparket i videoen i toppen af denne artikel.



Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Voldsomt transferønske til FCK

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Brøndby straffet – får stor bøde

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Thomas Frank siger undskyld

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Vender hjem til AaB

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe