England havde måske heldet med sig, da holdet onsdag vandt EM-semifinalen over Danmark, men ikke dommeren. Dansk dommerekspert mener, at kampens opmand sagtens kan forsvare sine to mest udskældte kendelser.
De fandt begge sted i forbindelse med Englands sejrsmål. Først driblede Raheem Sterling lige forbi en ekstra bold, der var havnet på banen, og siden faldt han i feltet efter ingen eller minimal kontakt.
Hvad angår den ekstra bold, kan det nogle gange få dommeren til at afbryde spillet. Det behøver det dog ikke.
– To bolde på banen er for så vidt okay, hvis den ekstra bold ikke får indflydelse på, distraherer eller generer spillerne derinde. Så kører vi bare, siger Jan Carlsen, der er dommerobservatør og en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, til tipsbladet.dk.
Problemet opstår, hvis spillerne eksempelvis bliver i tvivl om, hvilken bold der spilles med, eller den ekstra bold på anden måde påvirker spillet direkte.
– Det ser ikke ud til, at nogen af spillerne er i tvivl om, hvilken bold vi spiller med. Derfor er helt fint at køre videre. Det er ikke optimalt, men der er heller ingen grund til at fløjte, vurderer Carlsen.
Den vildfarne bold var dog så tæt på Sterling og Joakim Mæhle, at dommeren godt kunne have forsvaret at stoppe spillet.
– De tre vigtigste ord i fodboldloven er ”efter dommerens skøn”. Der er ingen synlig påvirkning her, men selvfølgelig kunne dommeren have sagt: “Den er for tæt på, så nu stopper vi.” Men der skal meget til at stoppe et angreb på den måde, når der ikke er nogen direkte påviselig indflydelse, siger Jan Carlsen.
Den tidligere topdommer Kenn Hansen har på Twitter lagt sig på samme linje.
– tvivl om, hvilken bold der spilles med. Så det ville på ingen måde være i spillets ånd, at et indløb i feltet skulle fløjtes af pga. den ekstra bold. Og sammenlign ikke med senere i kampen, hvor han fløjter et indkast om pga ekstra bold. Her er det jo omkostningsfrit.
— Kenn L. Hansen (@HansenKenn) July 8, 2021
Flere andre tidligere topdommere vurderer dog, at selve straffe-forseelsen var for tyndt til at blive dømt. Den diskussion kan Jan Carlsen som dommerobservatør ikke gå ind i, men han kan godt adressere, hvorvidt VAR burde have omstødt dommerens kendelse.
– En af de ting, vi har prædiket, uanset hvor vi har været henne i hele det her VAR-forløb, er: VAR er til for at stoppe åbenlyse dommerfejl, så vi kan prøve at forhindre nogle af de der grimme overskrifter næste morgen.
– Her siger dommeren inde på banen måske, at han er 80 procent sikker på, at der er straffespark. Så kan det godt være, at VAR-dommeren sidder og bider i bordet og siger, at fordelingen i hans øjne er 80-20 den anden vej. Men så længe det ikke er en klar og tydelig fejl, kan VAR ikke gribe ind, slår Carlsen fast.
– Jeg kan sagtens forstå, at VAR ikke griber ind i den her.
Se straffesparket i videoen i toppen af denne artikel.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
22 millioner kroner!
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
