Denne artikel bringes i forbindelse med, at Danmark møder Rusland ved EM. Russernes deltagelse ved slutrunden er stærkt kontroversiel, og dopingbekæmpere mener, at holdet slet ikke burde kunne stille op.
Bliv klogere på konteksten her.
“Gudskelov for, at Michael Ask ikke er gud den almægtige. Hvis han var, ville INGEN russiske atleter NOGENSINDE deltage i international idræt (lettelsens suk i Moskva…)”
I februar 2018 gik Ruslands ambassade til Twitter-angreb på direktøren for Anti Doping Danmark, Michael Ask. Derudover har han fået to direkte og mindre offentlige henvendelser fra ambassade. Det sømmer sig ikke, mener han.
“Man får en fornemmelse af, at man bliver overvåget af russiske myndigheder. Ambassaden er en repræsentant for den russisk stat, så det er ikke en enkeltperson, men staten, der prøver at meningspåvirke gennem sociale medier,” siger Ask.
“Jeg har også været ude for at få en mail fra en medarbejder fra ambassaden, men ikke hans officielle mailkonto, men Gmail. Det er sådan nogle underlige, hemmelige måder, sådan lidt agent-agtigt.”
Med det sidste trækker Michael Ask på sin erfaring fra politiet og Politiets Efterretningstjeneste. Han genkender de russiske mønstre fra Sovjet-tiden.
”Det er jo agenter for deres efterretningstjeneste, der er ansat på ambassaden, og som skal forsøge at meningspåvirke eller omvende dem, de kan. Der er ingen tvivl om, at de har fået den opgave hjemmefra, at de skal forsøge at tage fat i mig.”
Sikker på at blive overvåget
Dels er det ikke den rette diplomatiske vej at gå, hvis man vil i kontakt med en embedsmand i en selvejende institution, så derfor har Ask ifølge eget udsagn “selvfølgelig rapporteret det til de rette danske myndigheder.”
Derudover er der det personlige aspekt.
“Jeg vil ikke sige, jeg lader mig genere af det, men det er bare lidt ubehageligt, at man ikke kan have sine meninger at blive uden genstand for den slags opmærksomhed,” siger Michael Ask.
“Jeg føler mig ikke truet, og i mine øjne er det en måde at arbejde på, som stammer tilbage fra den kolde krig. Det er lidt klodset, men man føler sig alligevel lidt utryg. Jeg er ikke på nogen måde bange, men det er lidt ubehageligt, at den russiske ambassade går op i, hvad jeg siger.“
“Det viser noget om, hvordan Rusland som stat prioriterer sport og sportspolitik. Jeg ved, at flere af mine direktørkollegaer fra antidopingagenturer har haft lignende oplevelser. Jeg vil ikke nævne navne, men det er flere vestlige lande.”
Michael Ask har både en fortid som chef for Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter og arbejdet for Politiets Efterretningstjeneste, så han lader sig ikke sådan lige intimidere. Hans kollegaer i andre landes antidopingagenturer har dog ikke samme baggrund.
“Jeg er nok mere hærdet, end de fleste andre er. Men det giver da tanker om, hvad der foregår i Rusland. Jeg skal ærligt indrømme, at Rusland ikke er et land, jeg har lyst til at tage hen foreløbig.”
Hvorfor?
“Fordi jeg er sikker på blive overvåget som minimum.”
Har du oplevet det samme fra andre lande?
“Nej.”
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
OPTAKT
Schweiz – Canada
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
