Dansk dopingjæger: De holder øje med mig

Direktøren for Anti Doping Danmark fortæller, at han har fået henvendelser fra Rusland, der ikke er tilfreds med hans udtalelser om landets dopingskandale.



Denne artikel bringes i forbindelse med, at Danmark møder Rusland ved EM. Russernes deltagelse ved slutrunden er stærkt kontroversiel, og dopingbekæmpere mener, at holdet slet ikke burde kunne stille op.

Bliv klogere på konteksten her.

“Gudskelov for, at Michael Ask ikke er gud den almægtige. Hvis han var, ville INGEN russiske atleter NOGENSINDE deltage i international idræt (lettelsens suk i Moskva…)”

I februar 2018 gik Ruslands ambassade til Twitter-angreb på direktøren for Anti Doping Danmark, Michael Ask. Derudover har han fået to direkte og mindre offentlige henvendelser fra ambassade. Det sømmer sig ikke, mener han.

“Man får en fornemmelse af, at man bliver overvåget af russiske myndigheder. Ambassaden er en repræsentant for den russisk stat, så det er ikke en enkeltperson, men staten, der prøver at meningspåvirke gennem sociale medier,” siger Ask.

“Jeg har også været ude for at få en mail fra en medarbejder fra ambassaden, men ikke hans officielle mailkonto, men Gmail. Det er sådan nogle underlige, hemmelige måder, sådan lidt agent-agtigt.”

Med det sidste trækker Michael Ask på sin erfaring fra politiet og Politiets Efterretningstjeneste. Han genkender de russiske mønstre fra Sovjet-tiden.

”Det er jo agenter for deres efterretningstjeneste, der er ansat på ambassaden, og som skal forsøge at meningspåvirke eller omvende dem, de kan. Der er ingen tvivl om, at de har fået den opgave hjemmefra, at de skal forsøge at tage fat i mig.”

Sikker på at blive overvåget
Dels er det ikke den rette diplomatiske vej at gå, hvis man vil i kontakt med en embedsmand i en selvejende institution, så derfor har Ask ifølge eget udsagn “selvfølgelig rapporteret det til de rette danske myndigheder.”

Derudover er der det personlige aspekt.

“Jeg vil ikke sige, jeg lader mig genere af det, men det er bare lidt ubehageligt, at man ikke kan have sine meninger at blive uden genstand for den slags opmærksomhed,” siger Michael Ask.

“Jeg føler mig ikke truet, og i mine øjne er det en måde at arbejde på, som stammer tilbage fra den kolde krig. Det er lidt klodset, men man føler sig alligevel lidt utryg. Jeg er ikke på nogen måde bange, men det er lidt ubehageligt, at den russiske ambassade går op i, hvad jeg siger.“

“Det viser noget om, hvordan Rusland som stat prioriterer sport og sportspolitik. Jeg ved, at flere af mine direktørkollegaer fra antidopingagenturer har haft lignende oplevelser. Jeg vil ikke nævne navne, men det er flere vestlige lande.”

Michael Ask har både en fortid som chef for Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter og arbejdet for Politiets Efterretningstjeneste, så han lader sig ikke sådan lige intimidere. Hans kollegaer i andre landes antidopingagenturer har dog ikke samme baggrund.

“Jeg er nok mere hærdet, end de fleste andre er. Men det giver da tanker om, hvad der foregår i Rusland. Jeg skal ærligt indrømme, at Rusland ikke er et land, jeg har lyst til at tage hen foreløbig.”

Hvorfor?

“Fordi jeg er sikker på blive overvåget som minimum.”

Har du oplevet det samme fra andre lande?

“Nej.”



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Belønnes af FC København

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Spørger på Jonas Wind

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

FCM taber til AS Roma i Europa League

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vildt! Slår Champions League-rekord