Denne artikel bringes i forbindelse med, at Danmark møder Rusland ved EM. Russernes deltagelse ved slutrunden er stærkt kontroversiel, og dopingbekæmpere mener, at holdet slet ikke burde kunne stille op.
Bliv klogere på konteksten her.
“Gudskelov for, at Michael Ask ikke er gud den almægtige. Hvis han var, ville INGEN russiske atleter NOGENSINDE deltage i international idræt (lettelsens suk i Moskva…)”
I februar 2018 gik Ruslands ambassade til Twitter-angreb på direktøren for Anti Doping Danmark, Michael Ask. Derudover har han fået to direkte og mindre offentlige henvendelser fra ambassade. Det sømmer sig ikke, mener han.
“Man får en fornemmelse af, at man bliver overvåget af russiske myndigheder. Ambassaden er en repræsentant for den russisk stat, så det er ikke en enkeltperson, men staten, der prøver at meningspåvirke gennem sociale medier,” siger Ask.
“Jeg har også været ude for at få en mail fra en medarbejder fra ambassaden, men ikke hans officielle mailkonto, men Gmail. Det er sådan nogle underlige, hemmelige måder, sådan lidt agent-agtigt.”
Med det sidste trækker Michael Ask på sin erfaring fra politiet og Politiets Efterretningstjeneste. Han genkender de russiske mønstre fra Sovjet-tiden.
”Det er jo agenter for deres efterretningstjeneste, der er ansat på ambassaden, og som skal forsøge at meningspåvirke eller omvende dem, de kan. Der er ingen tvivl om, at de har fået den opgave hjemmefra, at de skal forsøge at tage fat i mig.”
Sikker på at blive overvåget
Dels er det ikke den rette diplomatiske vej at gå, hvis man vil i kontakt med en embedsmand i en selvejende institution, så derfor har Ask ifølge eget udsagn “selvfølgelig rapporteret det til de rette danske myndigheder.”
Derudover er der det personlige aspekt.
“Jeg vil ikke sige, jeg lader mig genere af det, men det er bare lidt ubehageligt, at man ikke kan have sine meninger at blive uden genstand for den slags opmærksomhed,” siger Michael Ask.
“Jeg føler mig ikke truet, og i mine øjne er det en måde at arbejde på, som stammer tilbage fra den kolde krig. Det er lidt klodset, men man føler sig alligevel lidt utryg. Jeg er ikke på nogen måde bange, men det er lidt ubehageligt, at den russiske ambassade går op i, hvad jeg siger.“
“Det viser noget om, hvordan Rusland som stat prioriterer sport og sportspolitik. Jeg ved, at flere af mine direktørkollegaer fra antidopingagenturer har haft lignende oplevelser. Jeg vil ikke nævne navne, men det er flere vestlige lande.”
Michael Ask har både en fortid som chef for Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter og arbejdet for Politiets Efterretningstjeneste, så han lader sig ikke sådan lige intimidere. Hans kollegaer i andre landes antidopingagenturer har dog ikke samme baggrund.
“Jeg er nok mere hærdet, end de fleste andre er. Men det giver da tanker om, hvad der foregår i Rusland. Jeg skal ærligt indrømme, at Rusland ikke er et land, jeg har lyst til at tage hen foreløbig.”
Hvorfor?
“Fordi jeg er sikker på blive overvåget som minimum.”
Har du oplevet det samme fra andre lande?
“Nej.”
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
England – Argentina
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
