Dansk ekspert om Pickford: Er decideret kritisk

England står som en af de helt store favoritter forud for EM-slutrunden, men nationen har én svaghed.



Når England søndag tager hul på EM-slutrunden med et opgør mod Kroatien, går nationen ind til kampen som en af de helt store EM-favoritter.

Men nationen har én kæmpe svaghed forud for turneringen, nemlig målmandspositionen.

Det er næppe noget nyt, at England har problemer på målmandspladsen – David Seaman var en anstændig keeper i løbet af 90’erne, men siden har det været folk som David James og Joe Hart, der har vogtet det engelske bur, ligesom også folk som Ben Foster, Rob Green og Fraser Forster har fået minutter for England.

Og nu er det så altså Jordan Pickfords tur.

Men han er et problem, fordi han ganske enkelt laver nogle enorme fejl i ny og næ, og i et interview med Tipsbladet kritiserer tidligere danske landsholdskeeper Peter Kjær målmanden fra Everton.

– Det er forkert at sige, at han intet kan. Han kan lidt af det hele, og man kan få en kamp eller to af ham, hvor han fægter med arme og ben og tager alt. Det helt store problem er bare, at du aldrig ved, hvornår det kommer, siger Peter Kjær til Tipsbladet og forklarer:

– Det er decideret kritisk, at han ikke står mere stabilt, end han gør. Der er en række tekniske og målmandsfaglige ting, han ofte gør forkert, og koblet med hans ustabilitet og fejl er det et betydeligt problem. Og jeg kan love dig, at det her ikke bare er noget, jeg mener, fordi det er nemt og komfortabelt at kritisere en mand på afstand. De har præcis de samme tvivl i England. Man er godt klar over, at man ikke er godt polstret på denne plads, siger Peter Kjær.

England møder foruden Kroatien både Tjekkiet og Skotland. Alle tre kampe spilles på Wembley.

Køb Tipsbladet fredag og læs Peter Kjærs analyse af Englands målmandssituation. Der er også fokus på Finland, som Danmark møder lørdag. Ligesom der er en stor artikel om de franske verdensmestre.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-06-2021_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

De er tilbage i Premier League

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor klub bekræfter interesse for dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen