Dansk ekspert om Pickford: Er decideret kritisk

England står som en af de helt store favoritter forud for EM-slutrunden, men nationen har én svaghed.



Når England søndag tager hul på EM-slutrunden med et opgør mod Kroatien, går nationen ind til kampen som en af de helt store EM-favoritter.

Men nationen har én kæmpe svaghed forud for turneringen, nemlig målmandspositionen.

Det er næppe noget nyt, at England har problemer på målmandspladsen – David Seaman var en anstændig keeper i løbet af 90’erne, men siden har det været folk som David James og Joe Hart, der har vogtet det engelske bur, ligesom også folk som Ben Foster, Rob Green og Fraser Forster har fået minutter for England.

Og nu er det så altså Jordan Pickfords tur.

Men han er et problem, fordi han ganske enkelt laver nogle enorme fejl i ny og næ, og i et interview med Tipsbladet kritiserer tidligere danske landsholdskeeper Peter Kjær målmanden fra Everton.

– Det er forkert at sige, at han intet kan. Han kan lidt af det hele, og man kan få en kamp eller to af ham, hvor han fægter med arme og ben og tager alt. Det helt store problem er bare, at du aldrig ved, hvornår det kommer, siger Peter Kjær til Tipsbladet og forklarer:

– Det er decideret kritisk, at han ikke står mere stabilt, end han gør. Der er en række tekniske og målmandsfaglige ting, han ofte gør forkert, og koblet med hans ustabilitet og fejl er det et betydeligt problem. Og jeg kan love dig, at det her ikke bare er noget, jeg mener, fordi det er nemt og komfortabelt at kritisere en mand på afstand. De har præcis de samme tvivl i England. Man er godt klar over, at man ikke er godt polstret på denne plads, siger Peter Kjær.

England møder foruden Kroatien både Tjekkiet og Skotland. Alle tre kampe spilles på Wembley.

Køb Tipsbladet fredag og læs Peter Kjærs analyse af Englands målmandssituation. Der er også fokus på Finland, som Danmark møder lørdag. Ligesom der er en stor artikel om de franske verdensmestre.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-06-2021_Lands_1udg-page-001






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper