Dansk ekspert om Pickford: Er decideret kritisk

England står som en af de helt store favoritter forud for EM-slutrunden, men nationen har én svaghed.



Når England søndag tager hul på EM-slutrunden med et opgør mod Kroatien, går nationen ind til kampen som en af de helt store EM-favoritter.

Men nationen har én kæmpe svaghed forud for turneringen, nemlig målmandspositionen.

Det er næppe noget nyt, at England har problemer på målmandspladsen – David Seaman var en anstændig keeper i løbet af 90’erne, men siden har det været folk som David James og Joe Hart, der har vogtet det engelske bur, ligesom også folk som Ben Foster, Rob Green og Fraser Forster har fået minutter for England.

Og nu er det så altså Jordan Pickfords tur.

Men han er et problem, fordi han ganske enkelt laver nogle enorme fejl i ny og næ, og i et interview med Tipsbladet kritiserer tidligere danske landsholdskeeper Peter Kjær målmanden fra Everton.

– Det er forkert at sige, at han intet kan. Han kan lidt af det hele, og man kan få en kamp eller to af ham, hvor han fægter med arme og ben og tager alt. Det helt store problem er bare, at du aldrig ved, hvornår det kommer, siger Peter Kjær til Tipsbladet og forklarer:

– Det er decideret kritisk, at han ikke står mere stabilt, end han gør. Der er en række tekniske og målmandsfaglige ting, han ofte gør forkert, og koblet med hans ustabilitet og fejl er det et betydeligt problem. Og jeg kan love dig, at det her ikke bare er noget, jeg mener, fordi det er nemt og komfortabelt at kritisere en mand på afstand. De har præcis de samme tvivl i England. Man er godt klar over, at man ikke er godt polstret på denne plads, siger Peter Kjær.

England møder foruden Kroatien både Tjekkiet og Skotland. Alle tre kampe spilles på Wembley.

Køb Tipsbladet fredag og læs Peter Kjærs analyse af Englands målmandssituation. Der er også fokus på Finland, som Danmark møder lørdag. Ligesom der er en stor artikel om de franske verdensmestre.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-06-2021_Lands_1udg-page-001





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Argentina – Østrig

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal

Spanien – Saudi-Arabien

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!