Dansk medarrangør om EM 2021: Ingen ønskesituation

Det kan blive en presset omgang, hvis både EM-slutrunden og Tour de France rammer København i sommeren 2021.



Tirsdag udsatte UEFA EM-slutrunden til sommeren 2021, og efterfølgende har både DBUs formand Jesper Møller og Københavns overborgmester Frank Jensen slået fast, at der vil blive arbejdet hårdt på, at få EM til København, som det var planen ved den slutrunde, der var programsat til den kommende sommer. Men det kommer til at stille store krav til arrangørerne, skriver dr.dk.

For der vil være et større puslespil, der skal gå op, før det kan blive en realitet. 

Blandt andet rummer sommeren 2021 allerede flere større begivenheder i København – blandt andet det store cykelløb Tour de France, der i 2021 skal have start i Danmark og i den forbindelse kommer til København.

Direktør for Sport Event Danmark, der er medarrangør af det danske EM-værtskab siger til dr.dk

– Det er lidt af en opgave, der ligger foran os. Man skal nu undersøge, om der er den nødvendige tilgængelighed i København næste sommer til at huse både EM og Tour de France. Og det er jo noget af det, som skal afklares som det allerførste.

– Det er selvfølgelig ikke nogen ønskesituation, at de her to kæmpe begivenheder kommer til at ligge så tæt på hinanden, og lige nu og her har vi ikke et klart svar på, om det overhovedet kan lade sig gøre.

I den kommende tid skal UEFA i samarbejde med de oprindelige 12 værtslande have fundet ud af, om EM-slutrunden 2021 kan og skal afvikles, som det var planlagt til sommeren 2020. Der venter et meget stort stykke arbejde for at få tingene til at gå op, og tirsdag ville DBU-formand Jesper Møller ikke andet end love, at han vil gøre sit til, at Danmark ender med at få de samme fire kampe, der oprindelige var planlagt til at blive afviklet i Parken 

Alle herrelandsholdets gruppekampe mod Finland, Belgien og Rusland var programsat til at blive spillet i Parken – det samme med en af 1/8-finalerne. 

Læs også:Også spillerne bakker op: Den rigtige beslutning at udskyde EM




Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Brian Riemer peger på tre årsager

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg