Tirsdag udsatte UEFA EM-slutrunden til sommeren 2021, og efterfølgende har både DBUs formand Jesper Møller og Københavns overborgmester Frank Jensen slået fast, at der vil blive arbejdet hårdt på, at få EM til København, som det var planen ved den slutrunde, der var programsat til den kommende sommer. Men det kommer til at stille store krav til arrangørerne, skriver dr.dk.
For der vil være et større puslespil, der skal gå op, før det kan blive en realitet.
Blandt andet rummer sommeren 2021 allerede flere større begivenheder i København – blandt andet det store cykelløb Tour de France, der i 2021 skal have start i Danmark og i den forbindelse kommer til København.
Direktør for Sport Event Danmark, der er medarrangør af det danske EM-værtskab siger til dr.dk
– Det er lidt af en opgave, der ligger foran os. Man skal nu undersøge, om der er den nødvendige tilgængelighed i København næste sommer til at huse både EM og Tour de France. Og det er jo noget af det, som skal afklares som det allerførste.
– Det er selvfølgelig ikke nogen ønskesituation, at de her to kæmpe begivenheder kommer til at ligge så tæt på hinanden, og lige nu og her har vi ikke et klart svar på, om det overhovedet kan lade sig gøre.
I den kommende tid skal UEFA i samarbejde med de oprindelige 12 værtslande have fundet ud af, om EM-slutrunden 2021 kan og skal afvikles, som det var planlagt til sommeren 2020. Der venter et meget stort stykke arbejde for at få tingene til at gå op, og tirsdag ville DBU-formand Jesper Møller ikke andet end love, at han vil gøre sit til, at Danmark ender med at få de samme fire kampe, der oprindelige var planlagt til at blive afviklet i Parken
Alle herrelandsholdets gruppekampe mod Finland, Belgien og Rusland var programsat til at blive spillet i Parken – det samme med en af 1/8-finalerne.
Læs også:Også spillerne bakker op: Den rigtige beslutning at udskyde EM
LIVE
LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
