Dansk medarrangør om EM 2021: Ingen ønskesituation

Det kan blive en presset omgang, hvis både EM-slutrunden og Tour de France rammer København i sommeren 2021.



Tirsdag udsatte UEFA EM-slutrunden til sommeren 2021, og efterfølgende har både DBUs formand Jesper Møller og Københavns overborgmester Frank Jensen slået fast, at der vil blive arbejdet hårdt på, at få EM til København, som det var planen ved den slutrunde, der var programsat til den kommende sommer. Men det kommer til at stille store krav til arrangørerne, skriver dr.dk.

For der vil være et større puslespil, der skal gå op, før det kan blive en realitet. 

Blandt andet rummer sommeren 2021 allerede flere større begivenheder i København – blandt andet det store cykelløb Tour de France, der i 2021 skal have start i Danmark og i den forbindelse kommer til København.

Direktør for Sport Event Danmark, der er medarrangør af det danske EM-værtskab siger til dr.dk

– Det er lidt af en opgave, der ligger foran os. Man skal nu undersøge, om der er den nødvendige tilgængelighed i København næste sommer til at huse både EM og Tour de France. Og det er jo noget af det, som skal afklares som det allerførste.

– Det er selvfølgelig ikke nogen ønskesituation, at de her to kæmpe begivenheder kommer til at ligge så tæt på hinanden, og lige nu og her har vi ikke et klart svar på, om det overhovedet kan lade sig gøre.

I den kommende tid skal UEFA i samarbejde med de oprindelige 12 værtslande have fundet ud af, om EM-slutrunden 2021 kan og skal afvikles, som det var planlagt til sommeren 2020. Der venter et meget stort stykke arbejde for at få tingene til at gå op, og tirsdag ville DBU-formand Jesper Møller ikke andet end love, at han vil gøre sit til, at Danmark ender med at få de samme fire kampe, der oprindelige var planlagt til at blive afviklet i Parken 

Alle herrelandsholdets gruppekampe mod Finland, Belgien og Rusland var programsat til at blive spillet i Parken – det samme med en af 1/8-finalerne. 

Læs også:Også spillerne bakker op: Den rigtige beslutning at udskyde EM




LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Fremhæver Bodø/Glimt

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander

Jagter FC Barcelona-stjerne

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!