Tirsdag udsatte UEFA EM-slutrunden til sommeren 2021, og efterfølgende har både DBUs formand Jesper Møller og Københavns overborgmester Frank Jensen slået fast, at der vil blive arbejdet hårdt på, at få EM til København, som det var planen ved den slutrunde, der var programsat til den kommende sommer. Men det kommer til at stille store krav til arrangørerne, skriver dr.dk.
For der vil være et større puslespil, der skal gå op, før det kan blive en realitet.
Blandt andet rummer sommeren 2021 allerede flere større begivenheder i København – blandt andet det store cykelløb Tour de France, der i 2021 skal have start i Danmark og i den forbindelse kommer til København.
Direktør for Sport Event Danmark, der er medarrangør af det danske EM-værtskab siger til dr.dk
– Det er lidt af en opgave, der ligger foran os. Man skal nu undersøge, om der er den nødvendige tilgængelighed i København næste sommer til at huse både EM og Tour de France. Og det er jo noget af det, som skal afklares som det allerførste.
– Det er selvfølgelig ikke nogen ønskesituation, at de her to kæmpe begivenheder kommer til at ligge så tæt på hinanden, og lige nu og her har vi ikke et klart svar på, om det overhovedet kan lade sig gøre.
I den kommende tid skal UEFA i samarbejde med de oprindelige 12 værtslande have fundet ud af, om EM-slutrunden 2021 kan og skal afvikles, som det var planlagt til sommeren 2020. Der venter et meget stort stykke arbejde for at få tingene til at gå op, og tirsdag ville DBU-formand Jesper Møller ikke andet end love, at han vil gøre sit til, at Danmark ender med at få de samme fire kampe, der oprindelige var planlagt til at blive afviklet i Parken
Alle herrelandsholdets gruppekampe mod Finland, Belgien og Rusland var programsat til at blive spillet i Parken – det samme med en af 1/8-finalerne.
Læs også:Også spillerne bakker op: Den rigtige beslutning at udskyde EM
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AGF sluttede af med et brag
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
