STUTTGART (Tipsbladet): Camp Denmark er placeret i byen Bad Dürkheim, der ligger 152 kilometer fra NeckarPark i Stuttgart, hvor aftenens kamp mod Slovenien skal spilles.
DBU har sørget for shuttlebusser fra Bad Dürkheim til Stuttgart, men når fansene skal hjem efter kampen, kan det blive en rigtig grim tur.
Der er nemlig ikke sørget for shuttlebusser retur, og de mange hundrede fans skal derfor selv finde hjem til Bad Dürkheim, og det er ikke helt nemt.
Tager fansene direkte hjem efter kampen, er der tale om en tur på cirka 2,5 time med tre togskift.
Vælger man at drikke øl i Stuttgart efter kampen, og derfor først sætter kursen mod Bad Dürkheim lidt senere, kan det komme til at tage over dobbelt så lang tid.
Hvis man for eksempel omkring midnat bestemmer sig for, at man gerne vil hjem til Camp Denmark, så vil man, hvis det er med offentlig transport, først være hjemme i teltet lidt i seks.
Klokken 00:12 går der et tog fra Frankfurt til Mannheim, hvor man vil ankomme klokken 01:19. Men problemet opstår, når man skal fra Mannheim til Bad Dürkheim. Her går der først et tog klokken 04.25, og så vil man ankomme til Bad Dürkheim klokken 05:19, hvorefter der så venter 25 minutters gang.
Alternativt kan man tage en taxa fra Mannheim til Camp Denmark, som tager omkring 25 minutter.
Transportmulighederne er ikke noget, der spreder stor glæde hos de danske fans, der har betalt mange penge for at bo i Camp Denmark, hvilket har kastet kritik af sig fra flere fans.
En af dem er Marcus Worm.
– Det er ikke helt optimalt, for det betyder, vi skal bruge utroligt mange timer på transport for at komme til kampene. Vi havde gerne set, at der var sørget for busser begge veje, fortæller Marcus Worm, der bor i Camp Denmark, til Tipsbladet.
Tipsbladet har foreholdt DBU kritikken, og kommunikationschef Jakob Høyer svarer i en skriftlig besked:
– Fans har fået info fra start på mail og på www.fordanmark.dk. Behov for hjemtransport er meget forskelligt – nogle vil hjem hurtigt, og nogle vil i byen. Derfor er det bedst for alle med egen transport. Til morgen kørte vi med to tomme busser, fordi rigtigt mange fans ikke tog busmuligheden alligevel, skriver Jakob Høyer.
Således må de danske fans, der bor i Camp Denmark, altså selv finde ud af, hvordan de skal komme retur efter kampen mod Slovenien i Stuttgart.
Det er klokken 18 i dag, at Danmark møder Slovenien.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER