Danske fans med hård kritik af DBU

DBU har inviteret til stor fest i Camp Denmark, men opholdet kan udvikle sig til lidt af et mareridt.



STUTTGART (Tipsbladet): Camp Denmark er placeret i byen Bad Dürkheim, der ligger 152 kilometer fra NeckarPark i Stuttgart, hvor aftenens kamp mod Slovenien skal spilles.

DBU har sørget for shuttlebusser fra Bad Dürkheim til Stuttgart, men når fansene skal hjem efter kampen, kan det blive en rigtig grim tur.

Der er nemlig ikke sørget for shuttlebusser retur, og de mange hundrede fans skal derfor selv finde hjem til Bad Dürkheim, og det er ikke helt nemt.

Tager fansene direkte hjem efter kampen, er der tale om en tur på cirka 2,5 time med tre togskift.

Vælger man at drikke øl i Stuttgart efter kampen, og derfor først sætter kursen mod Bad Dürkheim lidt senere, kan det komme til at tage over dobbelt så lang tid.

Hvis man for eksempel omkring midnat bestemmer sig for, at man gerne vil hjem til Camp Denmark, så vil man, hvis det er med offentlig transport, først være hjemme i teltet lidt i seks.

Klokken 00:12 går der et tog fra Frankfurt til Mannheim, hvor man vil ankomme klokken 01:19. Men problemet opstår, når man skal fra Mannheim til Bad Dürkheim. Her går der først et tog klokken 04.25, og så vil man ankomme til Bad Dürkheim klokken 05:19, hvorefter der så venter 25 minutters gang.

Alternativt kan man tage en taxa fra Mannheim til Camp Denmark, som tager omkring 25 minutter.

Transportmulighederne er ikke noget, der spreder stor glæde hos de danske fans, der har betalt mange penge for at bo i Camp Denmark, hvilket har kastet kritik af sig fra flere fans.

En af dem er Marcus Worm.

– Det er ikke helt optimalt, for det betyder, vi skal bruge utroligt mange timer på transport for at komme til kampene. Vi havde gerne set, at der var sørget for busser begge veje, fortæller Marcus Worm, der bor i Camp Denmark, til Tipsbladet.

Tipsbladet har foreholdt DBU kritikken, og kommunikationschef Jakob Høyer svarer i en skriftlig besked:

– Fans har fået info fra start på mail og på www.fordanmark.dk. Behov for hjemtransport er meget forskelligt –  nogle vil hjem hurtigt, og nogle vil i byen. Derfor er det bedst for alle med egen transport. Til morgen kørte vi med to tomme busser, fordi rigtigt mange fans ikke tog busmuligheden alligevel, skriver Jakob Høyer.

Således må de danske fans, der bor i Camp Denmark, altså selv finde ud af, hvordan de skal komme retur efter kampen mod Slovenien i Stuttgart.

Det er klokken 18 i dag, at Danmark møder Slovenien.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Afslører: FCK ringede aldrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Senegal – Irak