Danske fans med hård kritik af DBU

DBU har inviteret til stor fest i Camp Denmark, men opholdet kan udvikle sig til lidt af et mareridt.



STUTTGART (Tipsbladet): Camp Denmark er placeret i byen Bad Dürkheim, der ligger 152 kilometer fra NeckarPark i Stuttgart, hvor aftenens kamp mod Slovenien skal spilles.

DBU har sørget for shuttlebusser fra Bad Dürkheim til Stuttgart, men når fansene skal hjem efter kampen, kan det blive en rigtig grim tur.

Der er nemlig ikke sørget for shuttlebusser retur, og de mange hundrede fans skal derfor selv finde hjem til Bad Dürkheim, og det er ikke helt nemt.

Tager fansene direkte hjem efter kampen, er der tale om en tur på cirka 2,5 time med tre togskift.

Vælger man at drikke øl i Stuttgart efter kampen, og derfor først sætter kursen mod Bad Dürkheim lidt senere, kan det komme til at tage over dobbelt så lang tid.

Hvis man for eksempel omkring midnat bestemmer sig for, at man gerne vil hjem til Camp Denmark, så vil man, hvis det er med offentlig transport, først være hjemme i teltet lidt i seks.

Klokken 00:12 går der et tog fra Frankfurt til Mannheim, hvor man vil ankomme klokken 01:19. Men problemet opstår, når man skal fra Mannheim til Bad Dürkheim. Her går der først et tog klokken 04.25, og så vil man ankomme til Bad Dürkheim klokken 05:19, hvorefter der så venter 25 minutters gang.

Alternativt kan man tage en taxa fra Mannheim til Camp Denmark, som tager omkring 25 minutter.

Transportmulighederne er ikke noget, der spreder stor glæde hos de danske fans, der har betalt mange penge for at bo i Camp Denmark, hvilket har kastet kritik af sig fra flere fans.

En af dem er Marcus Worm.

– Det er ikke helt optimalt, for det betyder, vi skal bruge utroligt mange timer på transport for at komme til kampene. Vi havde gerne set, at der var sørget for busser begge veje, fortæller Marcus Worm, der bor i Camp Denmark, til Tipsbladet.

Tipsbladet har foreholdt DBU kritikken, og kommunikationschef Jakob Høyer svarer i en skriftlig besked:

– Fans har fået info fra start på mail og på www.fordanmark.dk. Behov for hjemtransport er meget forskelligt –  nogle vil hjem hurtigt, og nogle vil i byen. Derfor er det bedst for alle med egen transport. Til morgen kørte vi med to tomme busser, fordi rigtigt mange fans ikke tog busmuligheden alligevel, skriver Jakob Høyer.

Således må de danske fans, der bor i Camp Denmark, altså selv finde ud af, hvordan de skal komme retur efter kampen mod Slovenien i Stuttgart.

Det er klokken 18 i dag, at Danmark møder Slovenien.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

United overvejer disse fem managers

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Liverpool – Tottenham

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Sønderjyske – AGF

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Peter Kjær: Her er min bekymring

AaB-krisen fortsætter

Vild spådom om FC Midtjylland

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

OB – FC København

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Brøndby i transfer-kovending?

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa