Danske fans med hård kritik af DBU

DBU har inviteret til stor fest i Camp Denmark, men opholdet kan udvikle sig til lidt af et mareridt.



STUTTGART (Tipsbladet): Camp Denmark er placeret i byen Bad Dürkheim, der ligger 152 kilometer fra NeckarPark i Stuttgart, hvor aftenens kamp mod Slovenien skal spilles.

DBU har sørget for shuttlebusser fra Bad Dürkheim til Stuttgart, men når fansene skal hjem efter kampen, kan det blive en rigtig grim tur.

Der er nemlig ikke sørget for shuttlebusser retur, og de mange hundrede fans skal derfor selv finde hjem til Bad Dürkheim, og det er ikke helt nemt.

Tager fansene direkte hjem efter kampen, er der tale om en tur på cirka 2,5 time med tre togskift.

Vælger man at drikke øl i Stuttgart efter kampen, og derfor først sætter kursen mod Bad Dürkheim lidt senere, kan det komme til at tage over dobbelt så lang tid.

Hvis man for eksempel omkring midnat bestemmer sig for, at man gerne vil hjem til Camp Denmark, så vil man, hvis det er med offentlig transport, først være hjemme i teltet lidt i seks.

Klokken 00:12 går der et tog fra Frankfurt til Mannheim, hvor man vil ankomme klokken 01:19. Men problemet opstår, når man skal fra Mannheim til Bad Dürkheim. Her går der først et tog klokken 04.25, og så vil man ankomme til Bad Dürkheim klokken 05:19, hvorefter der så venter 25 minutters gang.

Alternativt kan man tage en taxa fra Mannheim til Camp Denmark, som tager omkring 25 minutter.

Transportmulighederne er ikke noget, der spreder stor glæde hos de danske fans, der har betalt mange penge for at bo i Camp Denmark, hvilket har kastet kritik af sig fra flere fans.

En af dem er Marcus Worm.

– Det er ikke helt optimalt, for det betyder, vi skal bruge utroligt mange timer på transport for at komme til kampene. Vi havde gerne set, at der var sørget for busser begge veje, fortæller Marcus Worm, der bor i Camp Denmark, til Tipsbladet.

Tipsbladet har foreholdt DBU kritikken, og kommunikationschef Jakob Høyer svarer i en skriftlig besked:

– Fans har fået info fra start på mail og på www.fordanmark.dk. Behov for hjemtransport er meget forskelligt –  nogle vil hjem hurtigt, og nogle vil i byen. Derfor er det bedst for alle med egen transport. Til morgen kørte vi med to tomme busser, fordi rigtigt mange fans ikke tog busmuligheden alligevel, skriver Jakob Høyer.

Således må de danske fans, der bor i Camp Denmark, altså selv finde ud af, hvordan de skal komme retur efter kampen mod Slovenien i Stuttgart.

Det er klokken 18 i dag, at Danmark møder Slovenien.





LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Optakt: Mexico – Sydafrika

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Optakt: USA – Paraguay