Danske fans med hård kritik af DBU

DBU har inviteret til stor fest i Camp Denmark, men opholdet kan udvikle sig til lidt af et mareridt.



STUTTGART (Tipsbladet): Camp Denmark er placeret i byen Bad Dürkheim, der ligger 152 kilometer fra NeckarPark i Stuttgart, hvor aftenens kamp mod Slovenien skal spilles.

DBU har sørget for shuttlebusser fra Bad Dürkheim til Stuttgart, men når fansene skal hjem efter kampen, kan det blive en rigtig grim tur.

Der er nemlig ikke sørget for shuttlebusser retur, og de mange hundrede fans skal derfor selv finde hjem til Bad Dürkheim, og det er ikke helt nemt.

Tager fansene direkte hjem efter kampen, er der tale om en tur på cirka 2,5 time med tre togskift.

Vælger man at drikke øl i Stuttgart efter kampen, og derfor først sætter kursen mod Bad Dürkheim lidt senere, kan det komme til at tage over dobbelt så lang tid.

Hvis man for eksempel omkring midnat bestemmer sig for, at man gerne vil hjem til Camp Denmark, så vil man, hvis det er med offentlig transport, først være hjemme i teltet lidt i seks.

Klokken 00:12 går der et tog fra Frankfurt til Mannheim, hvor man vil ankomme klokken 01:19. Men problemet opstår, når man skal fra Mannheim til Bad Dürkheim. Her går der først et tog klokken 04.25, og så vil man ankomme til Bad Dürkheim klokken 05:19, hvorefter der så venter 25 minutters gang.

Alternativt kan man tage en taxa fra Mannheim til Camp Denmark, som tager omkring 25 minutter.

Transportmulighederne er ikke noget, der spreder stor glæde hos de danske fans, der har betalt mange penge for at bo i Camp Denmark, hvilket har kastet kritik af sig fra flere fans.

En af dem er Marcus Worm.

– Det er ikke helt optimalt, for det betyder, vi skal bruge utroligt mange timer på transport for at komme til kampene. Vi havde gerne set, at der var sørget for busser begge veje, fortæller Marcus Worm, der bor i Camp Denmark, til Tipsbladet.

Tipsbladet har foreholdt DBU kritikken, og kommunikationschef Jakob Høyer svarer i en skriftlig besked:

– Fans har fået info fra start på mail og på www.fordanmark.dk. Behov for hjemtransport er meget forskelligt –  nogle vil hjem hurtigt, og nogle vil i byen. Derfor er det bedst for alle med egen transport. Til morgen kørte vi med to tomme busser, fordi rigtigt mange fans ikke tog busmuligheden alligevel, skriver Jakob Høyer.

Således må de danske fans, der bor i Camp Denmark, altså selv finde ud af, hvordan de skal komme retur efter kampen mod Slovenien i Stuttgart.

Det er klokken 18 i dag, at Danmark møder Slovenien.



Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

AGF tilbage på førstepladsen

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Lyngby går alene i front

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

– Korthuset er væltet

Danmark imponerer på talentliste

– Agger og Kahlenberg var specielt

Silkeborg IF – AGF

Eintracht tæmmer Gedebukke

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM