STUTTGART (Tipsbladet): Camp Denmark er placeret i byen Bad Dürkheim, der ligger 152 kilometer fra NeckarPark i Stuttgart, hvor aftenens kamp mod Slovenien skal spilles.
DBU har sørget for shuttlebusser fra Bad Dürkheim til Stuttgart, men når fansene skal hjem efter kampen, kan det blive en rigtig grim tur.
Der er nemlig ikke sørget for shuttlebusser retur, og de mange hundrede fans skal derfor selv finde hjem til Bad Dürkheim, og det er ikke helt nemt.
Tager fansene direkte hjem efter kampen, er der tale om en tur på cirka 2,5 time med tre togskift.
Vælger man at drikke øl i Stuttgart efter kampen, og derfor først sætter kursen mod Bad Dürkheim lidt senere, kan det komme til at tage over dobbelt så lang tid.
Hvis man for eksempel omkring midnat bestemmer sig for, at man gerne vil hjem til Camp Denmark, så vil man, hvis det er med offentlig transport, først være hjemme i teltet lidt i seks.
Klokken 00:12 går der et tog fra Frankfurt til Mannheim, hvor man vil ankomme klokken 01:19. Men problemet opstår, når man skal fra Mannheim til Bad Dürkheim. Her går der først et tog klokken 04.25, og så vil man ankomme til Bad Dürkheim klokken 05:19, hvorefter der så venter 25 minutters gang.
Alternativt kan man tage en taxa fra Mannheim til Camp Denmark, som tager omkring 25 minutter.
Transportmulighederne er ikke noget, der spreder stor glæde hos de danske fans, der har betalt mange penge for at bo i Camp Denmark, hvilket har kastet kritik af sig fra flere fans.
En af dem er Marcus Worm.
– Det er ikke helt optimalt, for det betyder, vi skal bruge utroligt mange timer på transport for at komme til kampene. Vi havde gerne set, at der var sørget for busser begge veje, fortæller Marcus Worm, der bor i Camp Denmark, til Tipsbladet.
Tipsbladet har foreholdt DBU kritikken, og kommunikationschef Jakob Høyer svarer i en skriftlig besked:
– Fans har fået info fra start på mail og på www.fordanmark.dk. Behov for hjemtransport er meget forskelligt – nogle vil hjem hurtigt, og nogle vil i byen. Derfor er det bedst for alle med egen transport. Til morgen kørte vi med to tomme busser, fordi rigtigt mange fans ikke tog busmuligheden alligevel, skriver Jakob Høyer.
Således må de danske fans, der bor i Camp Denmark, altså selv finde ud af, hvordan de skal komme retur efter kampen mod Slovenien i Stuttgart.
Det er klokken 18 i dag, at Danmark møder Slovenien.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Spanien – Østrig
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE