DBU: 25.000 i Parken umuligt uden vigtig ændring

DBU-direktør Jakob Jensen fortæller til mediet Altinget, at det bliver umuligt med 25.000 tilskuere i Parken til EM-kampe, hvis ikke Folketinget også ændrer afstandskravet.



Torsdagen har indtil videre stået i genåbningens tegn med en kommende afvikling af coronarestriktioner.

Det betyder allerede fra fredag, at barer og restaurationer må holde åbent indtil midnat, og der åbnes også fra Folketingets side op for, at der nu må komme 25.000 tilskuere i Parken til EM-kampene i modsætning til de forventede 16.000.

Men DBU kan ikke nå at få de ekstra 9.000 tilskuere på stadion til lørdagens kamp mod Finland, og i et interview med Altinget (se interviewet her) fortæller DBU’s direktør, at det også bliver umuligt til de efterfølgende kampe, hvis ikke politikerne ændrer afstandskravet, der hidtil har gældt for arrangementer.

– Der er givet et politisk signal om, at man ønsker at gå fra 15.900 til 25.000 tilskuere. Og det kræver, at man ophæver afstandskravet, siger DBU-direktør, Jakob Jensen, til det politiske medie Altinget.

– Hvis ikke afstandskravet er fjernet, kan vi umuligt få 25.000 mennesker på stadion, siger Jakob Jensen.

Der er i løbet af torsdag formiddag opstået adskillige spørgsmål omkring fordelingen af disse ekstra billetter, og hvordan en udvidelse af kapaciteten praktisk skal fungere.

Læs videre her med de danske fans’ formand, der siger, at det ikke er DBU’s skyld, man ikke kan nå at få 25.000 tilskuere i Parken til Finland-kampen.





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Sønderjyske – Brøndby IF

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bayern München laver vildt comeback

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Tottenham henter forløsende sejr

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend