DBU: 25.000 i Parken umuligt uden vigtig ændring

DBU-direktør Jakob Jensen fortæller til mediet Altinget, at det bliver umuligt med 25.000 tilskuere i Parken til EM-kampe, hvis ikke Folketinget også ændrer afstandskravet.



Torsdagen har indtil videre stået i genåbningens tegn med en kommende afvikling af coronarestriktioner.

Det betyder allerede fra fredag, at barer og restaurationer må holde åbent indtil midnat, og der åbnes også fra Folketingets side op for, at der nu må komme 25.000 tilskuere i Parken til EM-kampene i modsætning til de forventede 16.000.

Men DBU kan ikke nå at få de ekstra 9.000 tilskuere på stadion til lørdagens kamp mod Finland, og i et interview med Altinget (se interviewet her) fortæller DBU’s direktør, at det også bliver umuligt til de efterfølgende kampe, hvis ikke politikerne ændrer afstandskravet, der hidtil har gældt for arrangementer.

– Der er givet et politisk signal om, at man ønsker at gå fra 15.900 til 25.000 tilskuere. Og det kræver, at man ophæver afstandskravet, siger DBU-direktør, Jakob Jensen, til det politiske medie Altinget.

– Hvis ikke afstandskravet er fjernet, kan vi umuligt få 25.000 mennesker på stadion, siger Jakob Jensen.

Der er i løbet af torsdag formiddag opstået adskillige spørgsmål omkring fordelingen af disse ekstra billetter, og hvordan en udvidelse af kapaciteten praktisk skal fungere.

Læs videre her med de danske fans’ formand, der siger, at det ikke er DBU’s skyld, man ikke kan nå at få 25.000 tilskuere i Parken til Finland-kampen.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF – FC Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sønderjyske – Brøndby IF

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i