DBU ville hjælpe UEFA, men har stadig intet hørt

DBU gjorde det allerede lørdag aften klart, at forbundet meget gerne ville hjælpe UEFA med at opklare, hvordan det gik til, at en dansk fan fik konfiskeret sit regnbueflag i Baku. UEFA har bare ikke ladet høre fra sig.



UEFA har i løbet af EM igen og igen gentaget, at man gik ind for mangfoldighed og lighed, og at regnbueflaget var velkommen til UEFA-kampe. Alligevel fik en dansk fan konfiskeret sit af vagter på stadion i Baku i lørdags.

Det var dog ikke efter UEFA’s ordre, og forbundet sagde samme aften til tipsbladet.dk, at man ville forsøge at komme til bunds i, hvordan det kunne ske. DBU siger dog mandag til B.T., at UEFA ikke har forsøgt at inddrage DBU i opklaringsarbejdet endnu.

– UEFA har ikke inddraget os, så vidt jeg ved. Og det ville jeg vide, hvis de havde, siger Jakob Høyer, kommunikationschef hos DBU, til B.T.

Det ville ellers være oplagt at få DBU’s syn på sagen med. Som selvsamme Høyer sagde til tipsbladet.dk i lørdags:

– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke.

Den pågældende fan, som hedder Kristoffer Føns, deler mildest talt heller ikke UEFA’s opfattelse. Søndag kaldte han den en løgn.

Føns gav da også allerede lørdag aften interview til DR om episoden, som en fotograf fangede. På billederne kan man se DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befinde sig tæt på.







LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jens Jønsson flirter med dansk retur



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM