DBU ville hjælpe UEFA, men har stadig intet hørt

DBU gjorde det allerede lørdag aften klart, at forbundet meget gerne ville hjælpe UEFA med at opklare, hvordan det gik til, at en dansk fan fik konfiskeret sit regnbueflag i Baku. UEFA har bare ikke ladet høre fra sig.



UEFA har i løbet af EM igen og igen gentaget, at man gik ind for mangfoldighed og lighed, og at regnbueflaget var velkommen til UEFA-kampe. Alligevel fik en dansk fan konfiskeret sit af vagter på stadion i Baku i lørdags.

Det var dog ikke efter UEFA’s ordre, og forbundet sagde samme aften til tipsbladet.dk, at man ville forsøge at komme til bunds i, hvordan det kunne ske. DBU siger dog mandag til B.T., at UEFA ikke har forsøgt at inddrage DBU i opklaringsarbejdet endnu.

– UEFA har ikke inddraget os, så vidt jeg ved. Og det ville jeg vide, hvis de havde, siger Jakob Høyer, kommunikationschef hos DBU, til B.T.

Det ville ellers være oplagt at få DBU’s syn på sagen med. Som selvsamme Høyer sagde til tipsbladet.dk i lørdags:

– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke.

Den pågældende fan, som hedder Kristoffer Føns, deler mildest talt heller ikke UEFA’s opfattelse. Søndag kaldte han den en løgn.

Føns gav da også allerede lørdag aften interview til DR om episoden, som en fotograf fangede. På billederne kan man se DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befinde sig tæt på.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden

Laudrup stopper på TV 2

Et ‘angreb’ på Superligaen

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Her kan man se La Liga fremover

Steve Cooper med stor beslutning

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Argentina – Kap Verde

Australien – Egypten

Colombia – Ghana

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Schweiz – Algeriet