DBU ville hjælpe UEFA, men har stadig intet hørt

DBU gjorde det allerede lørdag aften klart, at forbundet meget gerne ville hjælpe UEFA med at opklare, hvordan det gik til, at en dansk fan fik konfiskeret sit regnbueflag i Baku. UEFA har bare ikke ladet høre fra sig.



UEFA har i løbet af EM igen og igen gentaget, at man gik ind for mangfoldighed og lighed, og at regnbueflaget var velkommen til UEFA-kampe. Alligevel fik en dansk fan konfiskeret sit af vagter på stadion i Baku i lørdags.

Det var dog ikke efter UEFA’s ordre, og forbundet sagde samme aften til tipsbladet.dk, at man ville forsøge at komme til bunds i, hvordan det kunne ske. DBU siger dog mandag til B.T., at UEFA ikke har forsøgt at inddrage DBU i opklaringsarbejdet endnu.

– UEFA har ikke inddraget os, så vidt jeg ved. Og det ville jeg vide, hvis de havde, siger Jakob Høyer, kommunikationschef hos DBU, til B.T.

Det ville ellers være oplagt at få DBU’s syn på sagen med. Som selvsamme Høyer sagde til tipsbladet.dk i lørdags:

– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke.

Den pågældende fan, som hedder Kristoffer Føns, deler mildest talt heller ikke UEFA’s opfattelse. Søndag kaldte han den en løgn.

Føns gav da også allerede lørdag aften interview til DR om episoden, som en fotograf fangede. På billederne kan man se DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befinde sig tæt på.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: FC København jagter Michael Parker

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer