DBU ville hjælpe UEFA, men har stadig intet hørt

DBU gjorde det allerede lørdag aften klart, at forbundet meget gerne ville hjælpe UEFA med at opklare, hvordan det gik til, at en dansk fan fik konfiskeret sit regnbueflag i Baku. UEFA har bare ikke ladet høre fra sig.



UEFA har i løbet af EM igen og igen gentaget, at man gik ind for mangfoldighed og lighed, og at regnbueflaget var velkommen til UEFA-kampe. Alligevel fik en dansk fan konfiskeret sit af vagter på stadion i Baku i lørdags.

Det var dog ikke efter UEFA’s ordre, og forbundet sagde samme aften til tipsbladet.dk, at man ville forsøge at komme til bunds i, hvordan det kunne ske. DBU siger dog mandag til B.T., at UEFA ikke har forsøgt at inddrage DBU i opklaringsarbejdet endnu.

– UEFA har ikke inddraget os, så vidt jeg ved. Og det ville jeg vide, hvis de havde, siger Jakob Høyer, kommunikationschef hos DBU, til B.T.

Det ville ellers være oplagt at få DBU’s syn på sagen med. Som selvsamme Høyer sagde til tipsbladet.dk i lørdags:

– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke.

Den pågældende fan, som hedder Kristoffer Føns, deler mildest talt heller ikke UEFA’s opfattelse. Søndag kaldte han den en løgn.

Føns gav da også allerede lørdag aften interview til DR om episoden, som en fotograf fangede. På billederne kan man se DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befinde sig tæt på.






Kontant dom over Elyounoussi




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

En sort plet på hans eftermæle



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Henter Mads Junker

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde