UEFA har iværksat en undersøgelse af en episode forud for lørdagens EM-kvartfinale mod Tjekkiet. Her fik en dansk fan konfiskeret sit medbragte regnbueflag på stadion i Baku.
I sin udtalelse til tipsbladet.dk slog UEFA fast, at det ikke var UEFA, der havde instrueret vagten i at rive flaget ud af hænderne på danskeren. Omvendt hævdede UEFA også, givetvis efter de lokale kontrollørers udlægning, at den danske fan var meget fuld.
– UEFA har aldrig instrueret kontrollører i Baku – eller nogen andre stadioner – i at konfiskere regnbueflag. Vi undersøger i øjeblikket, hvad der skete, og vi vil selvfølgelig kontakte UEFA’s delegerede, UEFA’s sikkerhedsofficer og de lokale myndigheder for at opklare det, skrev UEFA i en mail til tipsbladet.dk.
– Den første information, vi har modtaget, er, at den pågældende fan var meget beruset, og at nogle lokale tilskuere blev aggressive over for ham. De lokale kontrollører greb ind og tillod tilskueren at blive (på stadion, red.) trods hans tilstand.
DBU vil gerne hjælpe UEFA med at opklare, hvad der skete. På ét punkt adskiller DBU’s opfattelse sig dog fra UEFA’s.
– DBU er blevet spurgt til sagen med en dansk fan, der har fået frataget sit regnbueflag af en steward før kampen. Vi kender ikke sagens detaljer, men vi er ærgerlige over, at der er sket et sammenstød. For os er regnbueflaget symbol på diversitet og mangfoldighed og vigtige værdier, skriver kommunikationschef Jakob Høyer til tipsbladet.dk.
– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke.
– Nu afventer vi UEFA.
Det fremgår af billederne af episoden, at DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befandt sig lige ved siden af hændelsen. Se billederne her:
It appears that stewards in the stadium have confiscated a 🌈-flag from two Denmark fans… #EURO2020 #CZEDEN #Baku pic.twitter.com/NyU37IvdTg
— DW Sports (@dw_sports) July 3, 2021
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
