Nu reagerer DBU: Den opfattelse deler vi slet ikke

En dansk fan fik konfiskeret sit regnbueflag på tribunen i Baku. UEFA vil nu undersøge sagen nærmere, og det vil DBU gerne hjælpe til. Forbundet deler dog ikke opfattelsen af, at den danske fan var meget beruset.



UEFA har iværksat en undersøgelse af en episode forud for lørdagens EM-kvartfinale mod Tjekkiet. Her fik en dansk fan konfiskeret sit medbragte regnbueflag på stadion i Baku.

I sin udtalelse til tipsbladet.dk slog UEFA fast, at det ikke var UEFA, der havde instrueret vagten i at rive flaget ud af hænderne på danskeren. Omvendt hævdede UEFA også, givetvis efter de lokale kontrollørers udlægning, at den danske fan var meget fuld.

– UEFA har aldrig instrueret kontrollører i Baku – eller nogen andre stadioner – i at konfiskere regnbueflag. Vi undersøger i øjeblikket, hvad der skete, og vi vil selvfølgelig kontakte UEFA’s delegerede, UEFA’s sikkerhedsofficer og de lokale myndigheder for at opklare det, skrev UEFA i en mail til tipsbladet.dk.

– Den første information, vi har modtaget, er, at den pågældende fan var meget beruset, og at nogle lokale tilskuere blev aggressive over for ham. De lokale kontrollører greb ind og tillod tilskueren at blive (på stadion, red.) trods hans tilstand.

DBU vil gerne hjælpe UEFA med at opklare, hvad der skete. På ét punkt adskiller DBU’s opfattelse sig dog fra UEFA’s.

– DBU er blevet spurgt til sagen med en dansk fan, der har fået frataget sit regnbueflag af en steward før kampen. Vi kender ikke sagens detaljer, men vi er ærgerlige over, at der er sket et sammenstød. For os er regnbueflaget symbol på diversitet og mangfoldighed og vigtige værdier, skriver kommunikationschef Jakob Høyer til tipsbladet.dk.

– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke. 

– Nu afventer vi UEFA.

Det fremgår af billederne af episoden, at DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befandt sig lige ved siden af hændelsen. Se billederne her:



Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Chokerende, FCK – den er helt gal

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Roony Bardghji med drømmekamp

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Liverpool-træner er ked af prædikat

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub