UEFA har iværksat en undersøgelse af en episode forud for lørdagens EM-kvartfinale mod Tjekkiet. Her fik en dansk fan konfiskeret sit medbragte regnbueflag på stadion i Baku.
I sin udtalelse til tipsbladet.dk slog UEFA fast, at det ikke var UEFA, der havde instrueret vagten i at rive flaget ud af hænderne på danskeren. Omvendt hævdede UEFA også, givetvis efter de lokale kontrollørers udlægning, at den danske fan var meget fuld.
– UEFA har aldrig instrueret kontrollører i Baku – eller nogen andre stadioner – i at konfiskere regnbueflag. Vi undersøger i øjeblikket, hvad der skete, og vi vil selvfølgelig kontakte UEFA’s delegerede, UEFA’s sikkerhedsofficer og de lokale myndigheder for at opklare det, skrev UEFA i en mail til tipsbladet.dk.
– Den første information, vi har modtaget, er, at den pågældende fan var meget beruset, og at nogle lokale tilskuere blev aggressive over for ham. De lokale kontrollører greb ind og tillod tilskueren at blive (på stadion, red.) trods hans tilstand.
DBU vil gerne hjælpe UEFA med at opklare, hvad der skete. På ét punkt adskiller DBU’s opfattelse sig dog fra UEFA’s.
– DBU er blevet spurgt til sagen med en dansk fan, der har fået frataget sit regnbueflag af en steward før kampen. Vi kender ikke sagens detaljer, men vi er ærgerlige over, at der er sket et sammenstød. For os er regnbueflaget symbol på diversitet og mangfoldighed og vigtige værdier, skriver kommunikationschef Jakob Høyer til tipsbladet.dk.
– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke.
– Nu afventer vi UEFA.
Det fremgår af billederne af episoden, at DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befandt sig lige ved siden af hændelsen. Se billederne her:
It appears that stewards in the stadium have confiscated a 🌈-flag from two Denmark fans… #EURO2020 #CZEDEN #Baku pic.twitter.com/NyU37IvdTg
— DW Sports (@dw_sports) July 3, 2021

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

I chok over Christian Eriksen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper

15-årig kom på banen for FC København

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Positive ting overskygger fyringer

– FCK har det ‘nemmeste’ program

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

‘En utilgivelig dansk lussing’

Tottenhams største genistreg

Slog ikke igennem i Danmark – koster nu 142 mio.

Henter storklub Christian Eriksen?

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Her er Brøndbys modstander i pokalturneringen

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Fremhæver bænket dansker

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

I svime over dansker efter vild debut

Afslører stor tro på AGF

Vingegaard åben for særlig aftale

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

Nu er Danmark IKKE favoritter

Afslører: Bød på FC København-angriber

Dømt for psykisk vold – nu har han ny klub

Vingegaard elsker et godt glas vin

Kan lukke 32 års VM-tørke

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

Taber første kamp efter måneders pause

Afvist af Kasper Dolberg

‘Dråben der fik bægeret til at flyde over’

Afviste gigantisk tilbud

Deler nyt om Christian Eriksen

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Brøndby præsenterer ny assistent

Viktor Axelsen får comeback

Kvindelandsholdet tilbage i Parken

Vild Ronaldo-forudsigelse

Ekspert mener, Norge kan vinde VM

Glasgow-kys til irsk klub i managerkaos

Vanvid! Norge vinder 11-1 i sindssygt Haaland-show

Utilfreds Vingegaard sender opfordring