Nu reagerer DBU: Den opfattelse deler vi slet ikke

En dansk fan fik konfiskeret sit regnbueflag på tribunen i Baku. UEFA vil nu undersøge sagen nærmere, og det vil DBU gerne hjælpe til. Forbundet deler dog ikke opfattelsen af, at den danske fan var meget beruset.



UEFA har iværksat en undersøgelse af en episode forud for lørdagens EM-kvartfinale mod Tjekkiet. Her fik en dansk fan konfiskeret sit medbragte regnbueflag på stadion i Baku.

I sin udtalelse til tipsbladet.dk slog UEFA fast, at det ikke var UEFA, der havde instrueret vagten i at rive flaget ud af hænderne på danskeren. Omvendt hævdede UEFA også, givetvis efter de lokale kontrollørers udlægning, at den danske fan var meget fuld.

– UEFA har aldrig instrueret kontrollører i Baku – eller nogen andre stadioner – i at konfiskere regnbueflag. Vi undersøger i øjeblikket, hvad der skete, og vi vil selvfølgelig kontakte UEFA’s delegerede, UEFA’s sikkerhedsofficer og de lokale myndigheder for at opklare det, skrev UEFA i en mail til tipsbladet.dk.

– Den første information, vi har modtaget, er, at den pågældende fan var meget beruset, og at nogle lokale tilskuere blev aggressive over for ham. De lokale kontrollører greb ind og tillod tilskueren at blive (på stadion, red.) trods hans tilstand.

DBU vil gerne hjælpe UEFA med at opklare, hvad der skete. På ét punkt adskiller DBU’s opfattelse sig dog fra UEFA’s.

– DBU er blevet spurgt til sagen med en dansk fan, der har fået frataget sit regnbueflag af en steward før kampen. Vi kender ikke sagens detaljer, men vi er ærgerlige over, at der er sket et sammenstød. For os er regnbueflaget symbol på diversitet og mangfoldighed og vigtige værdier, skriver kommunikationschef Jakob Høyer til tipsbladet.dk.

– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke. 

– Nu afventer vi UEFA.

Det fremgår af billederne af episoden, at DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befandt sig lige ved siden af hændelsen. Se billederne her:





LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Arsenal skal til Danmark

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’