Nu reagerer DBU: Den opfattelse deler vi slet ikke

En dansk fan fik konfiskeret sit regnbueflag på tribunen i Baku. UEFA vil nu undersøge sagen nærmere, og det vil DBU gerne hjælpe til. Forbundet deler dog ikke opfattelsen af, at den danske fan var meget beruset.



UEFA har iværksat en undersøgelse af en episode forud for lørdagens EM-kvartfinale mod Tjekkiet. Her fik en dansk fan konfiskeret sit medbragte regnbueflag på stadion i Baku.

I sin udtalelse til tipsbladet.dk slog UEFA fast, at det ikke var UEFA, der havde instrueret vagten i at rive flaget ud af hænderne på danskeren. Omvendt hævdede UEFA også, givetvis efter de lokale kontrollørers udlægning, at den danske fan var meget fuld.

– UEFA har aldrig instrueret kontrollører i Baku – eller nogen andre stadioner – i at konfiskere regnbueflag. Vi undersøger i øjeblikket, hvad der skete, og vi vil selvfølgelig kontakte UEFA’s delegerede, UEFA’s sikkerhedsofficer og de lokale myndigheder for at opklare det, skrev UEFA i en mail til tipsbladet.dk.

– Den første information, vi har modtaget, er, at den pågældende fan var meget beruset, og at nogle lokale tilskuere blev aggressive over for ham. De lokale kontrollører greb ind og tillod tilskueren at blive (på stadion, red.) trods hans tilstand.

DBU vil gerne hjælpe UEFA med at opklare, hvad der skete. På ét punkt adskiller DBU’s opfattelse sig dog fra UEFA’s.

– DBU er blevet spurgt til sagen med en dansk fan, der har fået frataget sit regnbueflag af en steward før kampen. Vi kender ikke sagens detaljer, men vi er ærgerlige over, at der er sket et sammenstød. For os er regnbueflaget symbol på diversitet og mangfoldighed og vigtige værdier, skriver kommunikationschef Jakob Høyer til tipsbladet.dk.

– Vi havde medarbejdere tæt på forløbet, og vi vil bidrage til UEFA’s undersøgelse af sagen. UEFA har umiddelbart vurderet, at den omtalte fan var meget beruset. Den opfattelse deler vi slet ikke. 

– Nu afventer vi UEFA.

Det fremgår af billederne af episoden, at DBU’s fankoordinator, Anders Hagen, befandt sig lige ved siden af hændelsen. Se billederne her:



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Storhylder Christian Nørgaard

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

FC København scorer millionbeløb

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Video: AGF sænket af panenka-straffe

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Klar besked til FCK-fans

Vild med ny Eriksen-løsning

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Bekræfter millionbud på dansker

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Køber sig ind i dansk klub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK