Der venter en sindssygt vigtig kamp for Danmark tirsdag aften, når Serbien er modstanderen ved EM.
Og den gode nyhed er, at Danmark har rigtig gode muligheder for at gå videre fra slutrunden. Du kan her læse mere om, hvad der skal til, før Danmark går videre.
Kort fortalt skal Danmark bare have point for at være sikker på at gå videre, mens et nederlag potentielt også kan være nok – det kræver dog ldit mere held.
Da både første-, anden- og tredjepladsen er i spil for Danmark i Gruppe C, er det værd at ridse op, hvem der er mulige modstandere i en eventuel ottendedelsfinale.
HVIS DANMARK VINDER GRUPPEN
Danmark vinder gruppen ved at besejre Serbien, mens England ikke må slå Slovenien, og Slovenien ikke må vinde med flere mål end Danmark. Det kan i øvrigt også ende med at blive afgjort på småting.
Og det er fantastisk nyt at vinde gruppen, for nu undgår danskerne at skulle møde Tyskland i en ottendedelsfinale. Det er nemlig gruppetoeren, der skal møde de tyske værter.
I stedet skal Danmark som gruppevinder møde treeren fra enten Gruppe D, E eller F – og hvilken gruppe bliver det så? Ja, det får vi først svar på, når alle fire treere er fundet.
Det er endnu ikke afgjort, hvem der ender som nummer tre i E eller F, men i Gruppe D er det netop afgjort, at det er Holland, der slutter som treer.
I Gruppe E er alle hold stadig i spil til tredjepladsen. Det er Belgien, Rumænien, Ukraine og Slovakiet.
Helt oplagt er det, at det vil ende med Slovakiet. Slovakiet og Rumænien kan begge sikre videre avancement med et uafgjort resultat i sidste runde, mens Belgien nok vil gøre sit for at sikre førstepladsen med en sejr over Ukraine. Ender resultaterne sådan, bliver Slovakiet nummer tre i gruppen.
I Gruppe F er der tre hold i spil til tredjepladsen: Tyrkiet, Tjekkiet og Georgien. Det er dog end ikke sikkert, at nogen af holdene går videre som treer.
Alt sammen bliver vi klogere på, når de sidste grupper afgøres onsdag aften.
Danmarks ottendedelsfinale – uanset hvem modstanderen bliver – spilles 30. juni i Gelsenkirchen.

HVIS DANMARK GÅR VIDERE SOM NUMMER TO
Danmark ender som nummer to i gruppen, hvis England slår Slovenien, og Danmark ikke taber til Serbien. Eller hvis Danmark slår eller spiller uafgjort med Serbien, og slovenerne også slår England og ender med en bedre målscore.
Sikkert er det, at Danmark møder Tyskland, hvis det ender med en andenplads i Gruppe C.
Danmark og Tyskland brager sammen i ottendedelsfinalen den 29. juni i Dortmund, og det vil være med Danmark som undertippede.
En ting, Hjulmand og co. dog kan glæde sig lidt over, er, at Tyskland har lidt problemer i forsvaret. Forsvarsprofilen Jonathan Tah fra Bayer Leverkusen er i karantæne i ottendedelsfinalen, mens Real Madrid-stjernen Antonio Rüdiger er tvivlsom. Det afslørede landstræner Julian Nagelsmann efter deres sidste gruppekamp.
Vinderen af Danmarks ottendedelsfinale mod Tyskland skal møde vinderen af en kamp mellem Spanien og en endnu ukendt gruppetreer.
I en eventuel semifinale er det muligvis Portugal, der venter.

HVIS DANMARK ENDER SOM NUMMER TRE
Uafgjort er nok til at gå videre, og det ender med en tredjeplads, hvis Slovenien klarer sig bedre end Danmark – for eksempel ved at spille 2-2, mens Danmark spiller 1-1.
Hvis Danmark går videre som treer, skal Kasper Hjulmands tropper møde en gruppevinder.
I ottendedelsfinalen kan Danmark nu møde enten Portugal eller vinderen af Gruppe E, som bliver enten Belgien, Ukraine, Rumænien eller Slovakiet.
Om det bliver Portugal eller vinderen af Gruppe E afgøres af, hvilke treere der ender med at gå videre. Her mangler det stadig at blive afgjort, om Ungarn fra Gruppe A eller en treer fra Gruppe F går videre.
Danmarks ottendedelsfinale vil blive spillet 1. eller 2. juli.
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
– Lidt af en bombe
Åge Hareide er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
