Tusindvis af roligans klynger sig stadig til deres EM-billetter i håbet om at opleve slutrundefodbold på dansk grund for første og måske eneste gang til sommer. Om lidt under to måneder beslutter UEFA, om det kan lade sig gøre.
Det europæiske fodboldforbund oplyser til Tipsbladet, at den 5. marts er skæringsdato for, hvornår beslutningen bliver truffet. Der er fire forskellige scenarier i spil for Parken og de 11 andre værtsstadioner.
- Fuld kapacitet
- 50-100 procent kapacitet
- 20-30 procent kapacitet
- Tomme tribuner
UEFA træffer sammen med hver enkelt værtsby en beslutning. Det vil sige, at der eksempelvis kan opstå en situation, hvor der skal spilles for lukkede døre i Parken, for 25 procent af kapaciteten i Dublin og for fulde tribuner i Bilbao.
Lederne i Parken, Københavns Kommune og UEFA skal altså begive sig ud i forudsigelsernes svære kunst. Mere end tre måneder før slutrunden skal de beslutte, hvor mange tilskuere der må komme på stadion på et tidspunkt, hvor coronapandemien kan se helt anderledes ud.
Læs også:DBU jubler over vaccineplan: Håber på folkefest til EM
Og det er, som ordsproget lyder, svært at spå, især om fremtiden.
– Der er så mange løse ender, at det er helt utroligt, siger Lone Simonsen, professor og pandemiforsker ved Roskilde Universitet.
– Jeg får masser af spørgsmål af denne type: Kan man komme på Roskilde Festival, kan der komme tilskuere til fodbold? Jeg vil sige til begge, at det er den slags arrangementer, som gør mig bekymret på grund af super-spreder potentialet. I hvert fald indtil vi har rullet vaccineprogrammet ud.
Netop vaccinerne fik forleden DBU’s direktør til at drømme om næsten fyldte tribuner til sommer.
Går det, som Sundhedsstyrelsen forventer, er alle danskere, der kan og vil, vaccineret inden udgangen af juni. Det er god timing for kampene i Parken, der skal spilles mellem den 12. og den 28. juni.
Det forudsætter selvfølgelig, at udrulningen af vaccinerne går så hurtigt, som Sundhedsstyrelsen forudser. Det afhænger i høj grad af, siger Lone Simonsen, om leverandørerne kan levere vaccinerne hurtigt nok.
– Hvis det sker, og der ikke er overraskelser med virusvarianter, der overkommer vores immunforsvar, skal vi til at overveje, hvad vi skal åbne for. Der er sport en af de mange ting, vi skal se på. Men vores basale livsinteresser – skoler, arbejde, indkøb – kommer nok først.
– Når det er sket, så de ældre og sårbare er vaccineret, og der ikke kommer nye overraskelser med virusvarianter, der overkommer vores immunforsvar, så kan vi begynde at åbne samfundet og med tiden komme tilbage til der, hvor vi var før pandemien.
– Der er sport med mange tilskuere en af de mange aktiviteter med smitterisiko, vi skal se på. Men vores basale livsinteresser må blive prioriteret højest – og med det mener jeg skoler, arbejde, indkøb. Så de lempelser vil komme først.
Én ting er, hvor mange danskere der er vaccineret. Noget andet er de tusindvis af udenlandske tilskuere, der også har billetter, og som måske ikke er vaccineret. Det er en ukendt variabel, men hvis de fleste danskere er vaccineret, gør det måske ikke så meget.
Læs også:Avis: Her er de fire scenarier for EM-slutrunden
– Når vi får rullet vaccinerne ud, og de virker så godt, som vi tror, er der ikke længere risiko for, at hospitalerne overvældes og mange dødsfald. I sådan en efter-pandemi-periode er vi som samfund ikke længere så følsomme over for enkelte tilrejsende, der kan smitte, og nye smittekæder.
– Men da mange lande ikke har mange vaccinedoser, kan det blive kompliceret at rejse frit omkring, som vi gjorde før. Måske skal man have et vaccinepas for at komme ind i ramte lande, siger professoren.
Problemet er bare, at ingen ved med sikkerhed i februar og marts, om vaccinerne er rullet ud i juni. Tværtimod skal UEFA træffe sin beslutning midt i en tid, hvor den mere smitsomme virusvariant, den såkaldte britiske af slagsen, hærger Danmark.
Den er så smitsom, at hvis kontakttallet – som angiver, hvor mange personer den enkelte smittede selv smitter – forbliver det samme som nu, vil der i slutningen af marts være 52.000 nye smittede. Hver dag. Det viser en fremskrivning af DR.
– Nu er det et kapløb mellem at få vacciner ind i danskerne og den britiske variant, som snart dominerer i Danmark og smitter meget mere end den, vi har kendt hidtil. Så lige nu det er ikke et nemt tidspunkt at tale om at åbne op for fodbold og store forsamlinger, siger Lone Simonsen.
– Det kloge vil nok være at planlægge fodboldkampene til sommer og så finde ud af det med tilskuere, når vi kommer tættere på.
Det tyder dog ikke på, at UEFA kan eller vil vente.
Læs også:Den Store Nytårsquiz 2021: Forudsig mest og vind fede præmier
Læs også:Hjulmand løfter sløret for stor bruttotrup: De er alle i spil til en EM-billet
Læs også:Hjulmand om manglende Eriksen-spilletid: Kan blive bekymrende

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby

Tottenham præsenterer FC København-emne

FC København har spændende hollænder på blokken

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Tengstedt på plads i ny klub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

FCM-spiller solgt – her er prisen

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Kongen af straffespark på vej til FC København

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Lindstrøm på blokken i storklub

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

FC København sælger Mamoudou Karamoko

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

De kan tjene kassen på Moukoko

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær