EM-modstander fik bank af Danmark: Ligegyldigt!

Serbien tabte 0-3, senest de mødte Danmark, men det bekymrer ikke landstræneren det mindste inden EM.



Serbien bliver Danmarks tredje modstander ved sommeren EM-slutrunde, og set med Balkan-briller kan det næsten kun gå bedre, end det gjorde senest, serberne mødte det danske landshold.

Det var i marts 2022 i Parken i en venskabskamp, og her vandt Danmark en sikker 3-0-sejr – mange vil nok huske opgøret for, at det var Christian Eriksens første i Parken siden uheldet mod Finland. 

I Serbien har man dog ingen grund til at mindes de 90 minutter, og landstræner Dragan Stojkovic tillægger dem ingen betydning inden det forestående EM-møde.

– Det var ikke så vigtig en kamp – det var en venskabskamp. Men Danmark er et godt hold, som står meget kompakte. Det er en interessant og svær gruppe. Vores mål er at gøre det så godt som muligt og blive blandt de to bedste i gruppen, så vi går videre, siger den serbiske landstræner ifølge Nacional.

Slovenien kender Danmark endnu bedre end Serbien – de to lande var som bekendt også parret i EM-kvalifikationen, hvor det blev 1-1 i Ljubljana, mens Danmark vandt 2-1 i Parken for blot et par uger siden.

Landstræner Matjaz Kek fastslår, at han er optimistisk inden EM.

– Jeg så, at nogle af de andre smilte, da de trak Slovenien, men det skal de nok fortryde. Vil vil gøre alt for, at det kommer til at ske. Det bliver svært, men vi tager til EM for at skabe et godt resultat, selv om vi skal op imod nogle svære modstandere, siger Kek til Telegraf.

Her kan du læse, hvad Englands landstræner Gareth Southgate tænker om mødet med Danmark. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal-træner er rasende

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

AC Milan kigger på dansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Brian Riemer peger på tre årsager