Danmark står i en EM-semifinale for første gang i 29 år, og det, der står i vejen for en dansk finaleplads, er de engelske EM-værter.
Opgøret onsdag spilles på Englands hjemmebane Wembley, og det bliver ikke med mange danske tilskuere på stadion, da danskere ikke kan komme ind i England.
Dermed bliver det støtte hjemmefra, som spillerne får, når de går på banen mod de sultne englændere, og der er flere spillere, som Danmark skal holde et vågent øje med – vi har her fokus på en spiller i hver kæde.
Harry Kane
27 år
Angriber, Tottenham
Han er måske verdens bedste 9’er, Harry Kane, men frem til kvartfinalen havde man ikke helt set det, man kunne forvente af Kane. Men så tog det ellers fart mod Ukraine, hvor Tottenham-angriberen scorede to gange. Og det varsler skidt nyt for Danmark, for Kane er vågnet i denne turnering.
Han er ikke en angriber, der dribler fire mand og sparker den i nettet, men han er fantastisk, når han bliver sat op til afslutning. Han header godt, afslutter fremragende med højre, og så kan han også sparke den i kassen med venstre.
Det er især Kanes evner til at tage de rigtige løb og være de rigtige steder i boksen, der gør, at han scorer så mange mål. Ham skal Danmark have styr på – enten ved at pakke ham ned eller ved at sikre, at han ikke bliver serviceret.
Harry Maguire
28 år
Central forsvarer, Manchester United
Manchester United-stopperen har ikke gode minder med Danmark, for han så rødt, sidst de to nationer mødtes. Maguire var dermed en af årsagerne til, at Danmark i efteråret kunne trække sig sejrrigt ud af opgøret på Wembley mod England.
Dengang kom han også på bagkant af en svær tid med en anholdelse i Grækenland, men siden har han lagt på i sit spil, og senest viste han sin store dødboldsstyrke og scorede i sejren på 4-0 over Ukraine.
Han kan udfordres i spillet langs jorden, så det er her, Danmark skal sætte sin lid til, at man kan true England og Maguire, der er velspillende.
Luke Shaw
25 år
Venstre back, Manchester United
Han har haft det svært, siden han slog igennem i Southampton i en ung alder, men venstre back Luke Shaw har fundet sine fødder på klubholdet i Manchester United og på landsholdet. Og han har været en af Englands bedste spillere i denne turnering.
Godt nok spillede han ikke åbningskampen mod Kroatien, men siden har han været med fra start og leveret godt. De sidste par kampe har budt på tre assists, og det er klart, at man ikke skal give Shaw plads, da han slår gode og præcise indlæg til folk som Harry Kane og i øvrigt også sparker nogle gode dødbolde.
Shaw mod Mæhle bliver en nøgleduel onsdag på Wembley.

TransferLIVE: Stor interesse for Scott McKenna

Kan købes til spotpris

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Gylden chance for Roony Bardghji

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Tengstedt på plads i ny klub

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Altafgørende for Brøndbys fremtid

FCM-spiller solgt – her er prisen

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Massiv interesse for Horsens-flop

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

De kan tjene kassen på Moukoko

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Kongen af straffespark på vej til FC København

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Udenlandske klubber stjæler transferplan

FCM jagter Champions League-talenter

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Roony Bardghji består første lægetjek

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”