Fjendetjek: Englands store stjerne er vågnet

Vi kender naturligvis det engelske landshold – her er tre spillere, vi især skal holde øje med på onsdag.



Danmark står i en EM-semifinale for første gang i 29 år, og det, der står i vejen for en dansk finaleplads, er de engelske EM-værter. 

Opgøret onsdag spilles på Englands hjemmebane Wembley, og det bliver ikke med mange danske tilskuere på stadion, da danskere ikke kan komme ind i England.

Dermed bliver det støtte hjemmefra, som spillerne får, når de går på banen mod de sultne englændere, og der er flere spillere, som Danmark skal holde et vågent øje med – vi har her fokus på en spiller i hver kæde.

Harry Kane
27 år
Angriber, Tottenham

Han er måske verdens bedste 9'er, Harry Kane, men frem til kvartfinalen havde man ikke helt set det, man kunne forvente af Kane. Men så tog det ellers fart mod Ukraine, hvor Tottenham-angriberen scorede to gange. Og det varsler skidt nyt for Danmark, for Kane er vågnet i denne turnering.

Han er ikke en angriber, der dribler fire mand og sparker den i nettet, men han er fantastisk, når han bliver sat op til afslutning. Han header godt, afslutter fremragende med højre, og så kan han også sparke den i kassen med venstre.

Det er især Kanes evner til at tage de rigtige løb og være de rigtige steder i boksen, der gør, at han scorer så mange mål. Ham skal Danmark have styr på – enten ved at pakke ham ned eller ved at sikre, at han ikke bliver serviceret.

Harry Maguire
28 år
Central forsvarer, Manchester United

Manchester United-stopperen har ikke gode minder med Danmark, for han så rødt, sidst de to nationer mødtes. Maguire var dermed en af årsagerne til, at Danmark i efteråret kunne trække sig sejrrigt ud af opgøret på Wembley mod England.

Dengang kom han også på bagkant af en svær tid med en anholdelse i Grækenland, men siden har han lagt på i sit spil, og senest viste han sin store dødboldsstyrke og scorede i sejren på 4-0 over Ukraine.

Han kan udfordres i spillet langs jorden, så det er her, Danmark skal sætte sin lid til, at man kan true England og Maguire, der er velspillende.

Luke Shaw
25 år
Venstre back, Manchester United

Han har haft det svært, siden han slog igennem i Southampton i en ung alder, men venstre back Luke Shaw har fundet sine fødder på klubholdet i Manchester United og på landsholdet. Og han har været en af Englands bedste spillere i denne turnering.

Godt nok spillede han ikke åbningskampen mod Kroatien, men siden har han været med fra start og leveret godt. De sidste par kampe har budt på tre assists, og det er klart, at man ikke skal give Shaw plads, da han slår gode og præcise indlæg til folk som Harry Kane og i øvrigt også sparker nogle gode dødbolde.

Shaw mod Mæhle bliver en nøgleduel onsdag på Wembley.





Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Flad Champagne-fest på Rivieraen

United på kurs mod ren engelsk finale



FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland



Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan