Foran i køen: Nu bliver EM-spillere vaccineret

Italien har besluttet at prioritere landets EM-spillere og -trænere i vaccineudrulningen. De første fik et stik i går.



Når de italienske landsholdsspillere løber på banen til EM til sommer, skal de ikke bekymre sig om at blive smittet med coronavirus. De bliver nemlig skubbet foran i køen og vaccineret på forhånd.

Det italienske fodboldforbund skriver på sin hjemmeside, at de italienske sundhedsmyndigheder har besluttet at lade spillere og trænere vaccinere forud for slutrunden. Det skyldes ifølge forbundet EM’s “internationale betydning”.

Italiens Covid-19 Nødstøttekomité har i samarbejde med Sunhedsministeriet og fodboldforbundet “godkendt prioriteret vaccination af fodboldspillerne, som skal tage del i EM i juni og repræsentere Italien på den internationale scene,” skriver fodboldforbundet.

De første italienske fodboldrepræsentanter fik deres indledende stik mandag.

Italien er stort set lige så langt med sin vaccineudrulning som Danmark. Herhjemme har 23,4 procent påbegyndt deres vaccination, mens det for Italiens vedkommende er 24,2 procent.

Det italienske fodboldforbund oplyser ikke, hvilke vacciner EM-spillerne og -trænerne får. Landet vaccinerer både med Moderne og Pfizer/BioNTech ligesom i Danmark samt med AstraZenecas og Johnson&Johnsons vacciner, som Sunhedsstyrelsen har pillet ud af det danske vaccinationsprogram.

Det italienske landshold spiller åbningskampen ved EM hjemme på Stadio Olimpico i Rom mod Tyrkiet. Det er den 11. juni.

Danmark spiller dagen efter mod Finland i Parken. Her kan der komme flere tilskuere end først garanteret. Læs mere her.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Forhandler med storklub

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

De er tilbage i Premier League

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK