Foran i køen: Nu bliver EM-spillere vaccineret

Italien har besluttet at prioritere landets EM-spillere og -trænere i vaccineudrulningen. De første fik et stik i går.



Når de italienske landsholdsspillere løber på banen til EM til sommer, skal de ikke bekymre sig om at blive smittet med coronavirus. De bliver nemlig skubbet foran i køen og vaccineret på forhånd.

Det italienske fodboldforbund skriver på sin hjemmeside, at de italienske sundhedsmyndigheder har besluttet at lade spillere og trænere vaccinere forud for slutrunden. Det skyldes ifølge forbundet EM’s “internationale betydning”.

Italiens Covid-19 Nødstøttekomité har i samarbejde med Sunhedsministeriet og fodboldforbundet “godkendt prioriteret vaccination af fodboldspillerne, som skal tage del i EM i juni og repræsentere Italien på den internationale scene,” skriver fodboldforbundet.

De første italienske fodboldrepræsentanter fik deres indledende stik mandag.

Italien er stort set lige så langt med sin vaccineudrulning som Danmark. Herhjemme har 23,4 procent påbegyndt deres vaccination, mens det for Italiens vedkommende er 24,2 procent.

Det italienske fodboldforbund oplyser ikke, hvilke vacciner EM-spillerne og -trænerne får. Landet vaccinerer både med Moderne og Pfizer/BioNTech ligesom i Danmark samt med AstraZenecas og Johnson&Johnsons vacciner, som Sunhedsstyrelsen har pillet ud af det danske vaccinationsprogram.

Det italienske landshold spiller åbningskampen ved EM hjemme på Stadio Olimpico i Rom mod Tyrkiet. Det er den 11. juni.

Danmark spiller dagen efter mod Finland i Parken. Her kan der komme flere tilskuere end først garanteret. Læs mere her.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Mexico – Sydkorea

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Succestræner død af kræft

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander