Foran i køen: Nu bliver EM-spillere vaccineret

Italien har besluttet at prioritere landets EM-spillere og -trænere i vaccineudrulningen. De første fik et stik i går.



Når de italienske landsholdsspillere løber på banen til EM til sommer, skal de ikke bekymre sig om at blive smittet med coronavirus. De bliver nemlig skubbet foran i køen og vaccineret på forhånd.

Det italienske fodboldforbund skriver på sin hjemmeside, at de italienske sundhedsmyndigheder har besluttet at lade spillere og trænere vaccinere forud for slutrunden. Det skyldes ifølge forbundet EM’s “internationale betydning”.

Italiens Covid-19 Nødstøttekomité har i samarbejde med Sunhedsministeriet og fodboldforbundet “godkendt prioriteret vaccination af fodboldspillerne, som skal tage del i EM i juni og repræsentere Italien på den internationale scene,” skriver fodboldforbundet.

De første italienske fodboldrepræsentanter fik deres indledende stik mandag.

Italien er stort set lige så langt med sin vaccineudrulning som Danmark. Herhjemme har 23,4 procent påbegyndt deres vaccination, mens det for Italiens vedkommende er 24,2 procent.

Det italienske fodboldforbund oplyser ikke, hvilke vacciner EM-spillerne og -trænerne får. Landet vaccinerer både med Moderne og Pfizer/BioNTech ligesom i Danmark samt med AstraZenecas og Johnson&Johnsons vacciner, som Sunhedsstyrelsen har pillet ud af det danske vaccinationsprogram.

Det italienske landshold spiller åbningskampen ved EM hjemme på Stadio Olimpico i Rom mod Tyrkiet. Det er den 11. juni.

Danmark spiller dagen efter mod Finland i Parken. Her kan der komme flere tilskuere end først garanteret. Læs mere her.





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen