Foran i køen: Nu bliver EM-spillere vaccineret

Italien har besluttet at prioritere landets EM-spillere og -trænere i vaccineudrulningen. De første fik et stik i går.



Når de italienske landsholdsspillere løber på banen til EM til sommer, skal de ikke bekymre sig om at blive smittet med coronavirus. De bliver nemlig skubbet foran i køen og vaccineret på forhånd.

Det italienske fodboldforbund skriver på sin hjemmeside, at de italienske sundhedsmyndigheder har besluttet at lade spillere og trænere vaccinere forud for slutrunden. Det skyldes ifølge forbundet EM’s “internationale betydning”.

Italiens Covid-19 Nødstøttekomité har i samarbejde med Sunhedsministeriet og fodboldforbundet “godkendt prioriteret vaccination af fodboldspillerne, som skal tage del i EM i juni og repræsentere Italien på den internationale scene,” skriver fodboldforbundet.

De første italienske fodboldrepræsentanter fik deres indledende stik mandag.

Italien er stort set lige så langt med sin vaccineudrulning som Danmark. Herhjemme har 23,4 procent påbegyndt deres vaccination, mens det for Italiens vedkommende er 24,2 procent.

Det italienske fodboldforbund oplyser ikke, hvilke vacciner EM-spillerne og -trænerne får. Landet vaccinerer både med Moderne og Pfizer/BioNTech ligesom i Danmark samt med AstraZenecas og Johnson&Johnsons vacciner, som Sunhedsstyrelsen har pillet ud af det danske vaccinationsprogram.

Det italienske landshold spiller åbningskampen ved EM hjemme på Stadio Olimpico i Rom mod Tyrkiet. Det er den 11. juni.

Danmark spiller dagen efter mod Finland i Parken. Her kan der komme flere tilskuere end først garanteret. Læs mere her.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

– Schwartau-handel giver ingen mening

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Argentina – Kap Verde

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jagter stor Liverpool-stjerne

Colombia – Ghana



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afviser monsterbud på Simsir

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’