Foran i køen: Nu bliver EM-spillere vaccineret

Italien har besluttet at prioritere landets EM-spillere og -trænere i vaccineudrulningen. De første fik et stik i går.



Når de italienske landsholdsspillere løber på banen til EM til sommer, skal de ikke bekymre sig om at blive smittet med coronavirus. De bliver nemlig skubbet foran i køen og vaccineret på forhånd.

Det italienske fodboldforbund skriver på sin hjemmeside, at de italienske sundhedsmyndigheder har besluttet at lade spillere og trænere vaccinere forud for slutrunden. Det skyldes ifølge forbundet EM’s “internationale betydning”.

Italiens Covid-19 Nødstøttekomité har i samarbejde med Sunhedsministeriet og fodboldforbundet “godkendt prioriteret vaccination af fodboldspillerne, som skal tage del i EM i juni og repræsentere Italien på den internationale scene,” skriver fodboldforbundet.

De første italienske fodboldrepræsentanter fik deres indledende stik mandag.

Italien er stort set lige så langt med sin vaccineudrulning som Danmark. Herhjemme har 23,4 procent påbegyndt deres vaccination, mens det for Italiens vedkommende er 24,2 procent.

Det italienske fodboldforbund oplyser ikke, hvilke vacciner EM-spillerne og -trænerne får. Landet vaccinerer både med Moderne og Pfizer/BioNTech ligesom i Danmark samt med AstraZenecas og Johnson&Johnsons vacciner, som Sunhedsstyrelsen har pillet ud af det danske vaccinationsprogram.

Det italienske landshold spiller åbningskampen ved EM hjemme på Stadio Olimpico i Rom mod Tyrkiet. Det er den 11. juni.

Danmark spiller dagen efter mod Finland i Parken. Her kan der komme flere tilskuere end først garanteret. Læs mere her.





LIVE

TransferLIVE: FC København præsenterer ny spiller

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Tuchel forsvarer sin taktik

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Voldsom kritik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Messi sætter ord på vildt drama

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

‘Det var verdens undergang’

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.