Fortsætter Hjulmand? Her er hans lange svar

Fortsætter Kasper Hjulmand som dansk landstræner? Det blev han spurgt ind til efter Danmarks EM-exit.



DORTMUND (Tipsbladet): Det nåede at være rigtig sjovt i nogle minutter, men så vendte det hele på hovedet, og Danmark blev sendt ud af EM efter et 2-0-nederlag til Tyskland lørdag aften. 

Dermed har det danske landshold ikke vundet i de to seneste slutrunder under Kasper Hjulmand, hvilket tæller hele syv kampe. 

En skuffende omgang, som fik Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, til i disse spalter at skrive, at landstræneren bør gå af.

Det spørgsmål blev Kasper Hjulmand også stillet ved pressemødet efter lørdagens exit, og hans svar blev et rigtigt langt et af slagsen.

Du har en kontrakt med landsholdet til 2026 men har nu to slutrunder i træk uden sejr. Fortsætter du som landstræner efter det her exit, og har du mere at give det her landshold?

– Vi har også to EM-slutrunder, hvor vi for første gang i danmarkshistorien går videre fra puljen. Jeg tror bare, at vi gør det, som vi altid gør. Jeg har en kontrakt, og så gør vi altid det, at vi evaluerer grundigt på alting og tegner et billede af fremtiden, og hvordan det her hold kan udvikle sig og blive ved med at have så godt fat i folket, som vi har i øjeblikket, siger Kasper Hjulmand og fortsætter:

– Vi kan kun takke for den kæmpe store opbakning, som vi har fået endnu engang. Både her på stadions, rundt omkring i Tyskland og hjemme. Jeg har fået utallige… hundredvis af beskeder fra danskere, der siger, at vi er med jer: "Det er ikke sikkert, at alle er med jer, kan vi mærke, men folket – 99 procent af alle danskere – er med jer i tykt og tyndt".

– Vi har godt fat i befolkningen og børnene, og jeg kan kun takke for den store opbakning, som vi mærker og har mærket gennem hele slutrunden. 

– Vi kan alle sammen være stolte af den her gruppe spillere. Nu har vi været samlet i fem uger, og fra dag et har det været et fantastisk hold med nogle fantastiske spillere, som står op for hinanden. En Simon Kjær der har været hundrede procent klar til at spille fodbold i fire uger, og som er vores anfører. En fantastisk rollemodel for hvordan et holdspil er. Og jeg kunne blive ved med mange andre.

– Så vi kan være så stolte af de her spillere og af vores hold, og vi er meget taknemmelige for den opbakning, vi har fået af danskerne. Der er ingen tvivl om, at det her gør ondt, og at vi er skuffet.

– Men der er ingen tvivl om, at det her hold har en stor fremtid. Der er unge spillere – to U21-landsholdsspillere, som har spillet rigtig mange minutter hernede. Mange unge spillere, som oplever en slutrunde for første gang. Fremtiden er lys, og det her hold har meget at give i fremtiden, slutter Kasper Hjulmand. 

Danmark spillede tre kampe uafgjort og tabte altså til Tyskland i ottendedelsfinalen.







LIVE

LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL

Paris Saint-Germain – Chelsea

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Brian Riemer giver klar besked

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

23 røde kort i vanvidskamp



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

I svime: Som en ny spiller



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Narteys krav til ny kontrakt

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

– Han har måske været lagt lidt på is

Rasmus Højlund i massiv modvind

Vil have ham væk fra FC København

Wow – det må man ALDRIG gøre!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Froholdt på tavlen i storkamp

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

I chok: Har aldrig set lignende

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Var direkte fra træningsbanen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Han er Eriksen og co’s nye træner

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF