Fortsætter Hjulmand? Her er hans lange svar

Fortsætter Kasper Hjulmand som dansk landstræner? Det blev han spurgt ind til efter Danmarks EM-exit.



DORTMUND (Tipsbladet): Det nåede at være rigtig sjovt i nogle minutter, men så vendte det hele på hovedet, og Danmark blev sendt ud af EM efter et 2-0-nederlag til Tyskland lørdag aften. 

Dermed har det danske landshold ikke vundet i de to seneste slutrunder under Kasper Hjulmand, hvilket tæller hele syv kampe. 

En skuffende omgang, som fik Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, til i disse spalter at skrive, at landstræneren bør gå af.

Det spørgsmål blev Kasper Hjulmand også stillet ved pressemødet efter lørdagens exit, og hans svar blev et rigtigt langt et af slagsen.

Du har en kontrakt med landsholdet til 2026 men har nu to slutrunder i træk uden sejr. Fortsætter du som landstræner efter det her exit, og har du mere at give det her landshold?

– Vi har også to EM-slutrunder, hvor vi for første gang i danmarkshistorien går videre fra puljen. Jeg tror bare, at vi gør det, som vi altid gør. Jeg har en kontrakt, og så gør vi altid det, at vi evaluerer grundigt på alting og tegner et billede af fremtiden, og hvordan det her hold kan udvikle sig og blive ved med at have så godt fat i folket, som vi har i øjeblikket, siger Kasper Hjulmand og fortsætter:

– Vi kan kun takke for den kæmpe store opbakning, som vi har fået endnu engang. Både her på stadions, rundt omkring i Tyskland og hjemme. Jeg har fået utallige… hundredvis af beskeder fra danskere, der siger, at vi er med jer: "Det er ikke sikkert, at alle er med jer, kan vi mærke, men folket – 99 procent af alle danskere – er med jer i tykt og tyndt".

– Vi har godt fat i befolkningen og børnene, og jeg kan kun takke for den store opbakning, som vi mærker og har mærket gennem hele slutrunden. 

– Vi kan alle sammen være stolte af den her gruppe spillere. Nu har vi været samlet i fem uger, og fra dag et har det været et fantastisk hold med nogle fantastiske spillere, som står op for hinanden. En Simon Kjær der har været hundrede procent klar til at spille fodbold i fire uger, og som er vores anfører. En fantastisk rollemodel for hvordan et holdspil er. Og jeg kunne blive ved med mange andre.

– Så vi kan være så stolte af de her spillere og af vores hold, og vi er meget taknemmelige for den opbakning, vi har fået af danskerne. Der er ingen tvivl om, at det her gør ondt, og at vi er skuffet.

– Men der er ingen tvivl om, at det her hold har en stor fremtid. Der er unge spillere – to U21-landsholdsspillere, som har spillet rigtig mange minutter hernede. Mange unge spillere, som oplever en slutrunde for første gang. Fremtiden er lys, og det her hold har meget at give i fremtiden, slutter Kasper Hjulmand. 

Danmark spillede tre kampe uafgjort og tabte altså til Tyskland i ottendedelsfinalen.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København vil bruge mere data i transfers

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Klar på chokskifte

Varme rygter: Han har været i FC København

FC København tæt på ny assistenttræner

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Randers var tæt på – nu er han et monster

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Han er også færdig i FC København

Vild stime før Danmark-brag

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Spår flere træner-ændringer i FC København

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ser I med, Brøndby?

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi