DORTMUND (Tipsbladet): Det nåede at være rigtig sjovt i nogle minutter, men så vendte det hele på hovedet, og Danmark blev sendt ud af EM efter et 2-0-nederlag til Tyskland lørdag aften.
Dermed har det danske landshold ikke vundet i de to seneste slutrunder under Kasper Hjulmand, hvilket tæller hele syv kampe.
En skuffende omgang, som fik Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, til i disse spalter at skrive, at landstræneren bør gå af.
Det spørgsmål blev Kasper Hjulmand også stillet ved pressemødet efter lørdagens exit, og hans svar blev et rigtigt langt et af slagsen.
Du har en kontrakt med landsholdet til 2026 men har nu to slutrunder i træk uden sejr. Fortsætter du som landstræner efter det her exit, og har du mere at give det her landshold?
– Vi har også to EM-slutrunder, hvor vi for første gang i danmarkshistorien går videre fra puljen. Jeg tror bare, at vi gør det, som vi altid gør. Jeg har en kontrakt, og så gør vi altid det, at vi evaluerer grundigt på alting og tegner et billede af fremtiden, og hvordan det her hold kan udvikle sig og blive ved med at have så godt fat i folket, som vi har i øjeblikket, siger Kasper Hjulmand og fortsætter:
– Vi kan kun takke for den kæmpe store opbakning, som vi har fået endnu engang. Både her på stadions, rundt omkring i Tyskland og hjemme. Jeg har fået utallige… hundredvis af beskeder fra danskere, der siger, at vi er med jer: "Det er ikke sikkert, at alle er med jer, kan vi mærke, men folket – 99 procent af alle danskere – er med jer i tykt og tyndt".
– Vi har godt fat i befolkningen og børnene, og jeg kan kun takke for den store opbakning, som vi mærker og har mærket gennem hele slutrunden.
– Vi kan alle sammen være stolte af den her gruppe spillere. Nu har vi været samlet i fem uger, og fra dag et har det været et fantastisk hold med nogle fantastiske spillere, som står op for hinanden. En Simon Kjær der har været hundrede procent klar til at spille fodbold i fire uger, og som er vores anfører. En fantastisk rollemodel for hvordan et holdspil er. Og jeg kunne blive ved med mange andre.
– Så vi kan være så stolte af de her spillere og af vores hold, og vi er meget taknemmelige for den opbakning, vi har fået af danskerne. Der er ingen tvivl om, at det her gør ondt, og at vi er skuffet.
– Men der er ingen tvivl om, at det her hold har en stor fremtid. Der er unge spillere – to U21-landsholdsspillere, som har spillet rigtig mange minutter hernede. Mange unge spillere, som oplever en slutrunde for første gang. Fremtiden er lys, og det her hold har meget at give i fremtiden, slutter Kasper Hjulmand.
Danmark spillede tre kampe uafgjort og tabte altså til Tyskland i ottendedelsfinalen.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Kevin Diks skriver historie
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
AGF smider sejren i de døende sekunder
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT