Kort før sommerens EM-slutrunde mistede den franske landstræner, Didier Deschamps, muligheden for at udtage Manchester City-spilleren Aymeric Laporte.
Den nu spanske forsvarsspiller besluttede nemlig at skifte sit franske statsborgerskab ud, således at han nu repræsentere Spanien.
En beslutning som Didier Deschamps umiddelbart har det fint med.
– Han har friheden til ikke at spille for os… Det havde han ikke haft, hvis han havde spillet bare ti sekunder for Frankrig. Han har altid være i bruttotruppen, men der har været konkurrence, fortæller den franske landstræner ifølge L’Equipe.
Aymeric Laporte havde endnu sin første landskamp for Frankrig til gode, da han stod bag store navne som Raphaël Varane, Presnel Kimpembé og Clément Lenglet.
– Jeg udtager ikke en spiller for at undgå, han kan skifte til en anden nation. Jeg havde ikke tænkt mig at forhindre det, understreger Deschamps.
Han var dog særligt ked af Manchester City-spillerens forklaring på, hvorfor han ikke ville være til rådighed for det franske landshold længere.
– Det, der ærgrer mig, er, at det han siger, ikke er sandt. Den eneste besked, jeg fik fra ham, var tilbage i okober, hvor han var skadet. Han var ikke længere i bruttotruppen. det var han igen i november og i marts. Men det er hans valg. Jeg ønsker ham god rejse.
Aymeric Laporte har tidligere udtalt, at han tidligere havde sendt Didier Deschamps en sms, som den franske landstræner aldrig vendte tilbage på.
Tilbage i december 2018 gik han endda så langt, at han antydede, landstræneren ikke brød sig om ham. Det afviser Deschamps selv, der tre gange har haft forsvarsspilleren med i landsholdstruppen – alle gange uden at sende ham i kamp.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
